Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският съд призна за съществуването на делата "шамари"

1 коментар
Българският съд призна за съществуването на делата "шамари"

Българският съд най-сетнe призна за съществуването на делата "шамари" (SLAPP), които имат за цел да оказват цензура, сплашване и психологически натиск върху журналистите и други участници в обществения дебат. Два състава на Софийския районен съд обявиха за дела "шамари" исковете на свързвания с Таки бизнесмен Размиг Чакърян – Ами срещу разследващия журналист Димитър Стоянов от Bird.bg.

Чакърян досега загуби на първа инстанция три дела за публикации и публични изказвания след разкритията на журналистите за неговите бизнес начинания по границата с Турция, съобщава Bird.bg.

Две от делата са заведени срещу Димитър Стоянов, а третото е срещу бившия зам.-министър на земеделието в кабинета на Кирил Петков - Иван Христанов.

Христанов изнесе в публичното пространство голяма част от информация за претърпените от държавата загуби от прехвърлянето в частни ръце на контрола върху храните, които се внасят от Турция – т.нар. "златна лаборатория" и "златен гьол".

Исковете на Чакърян бяха заведени за два журналистически материала на Bird.bg. Eдиният e озаглавен: “Златна митница: Гербер премести митницата на Капитан Андреево на “златния паркинг” на Такис автори Димитър Стоянов и Атанас Чобанов.

Вторият е “Справка в МВР: Ружа Игнатова била убита по поръчка на Таки. Шефът на отдел “Убийства” работел за него“.

Двата независими един от друг съдебни състава на Софийския районен съд се обединяват около позицията, че Чакърян не преследва легитимни цели с исковете си, а се опитва да заглуши критични гласове чрез злоупотреба с право, съобщава Bird.bg.

Серията от публикации на Bird.bg за Чакърян води до това, че той завежда три дела срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов.

"Чакърян твърди, че с разследванията си журналистите са засегнали конституционно признатото му право на неприкосновен личен живот и формирали негативна обществена оценка за личността му, като изнасяла връзките му с Христофорос Аманатидис – Таки", информира Bird.bg.

Бизнесменът твърди, че с изложената от медията връзка между "златния гьол", "златната лаборатория" и "златния паркинг" на ГКПП "Капитан Андреево" се поддържа невярно твърдение, че "паркингът е ключов елемент от една доходоносна триада".

Той твърди, че трите дейности се извършват от различни правни субекти, които нямали нищо общо помежду си.

Пред съда Чакърян е бил представляван от адвокат Венцислав Милушев, който е придружавал собственика на фирмата "Евролаб 2011" Васил Димитров (златната лаборатория) при изслушването му в парламента през 2022 г.

"По време на изслушването депутатът от "Продължаваме промяната" Константин Бачийски отбелязва, че адвокатът, който придружава собственика на "Евролаб 2011", обслужвал дружества, свързани с Таки. Според Бачийски именно Милушев е една от връзките между Ами и Таки", напомня Bird.bg.

Софийският районен съд излиза с решение, че исковете на Чакърян във връзка с конкретния казус трябва да бъдат третирани като злоупотреба с процесуално право и пример за Strategic Lawsuit Against Public Participation (SLAPP) – т. е., че става дума за дело "шамар".

Съдия Красен Вълев приема, че с исковете си срещу Димитър Стоянов Чакърян не преследва легитимна цел за разрешаване на гражданския спор, а цензура, сплашване, финансов и психологически натиск с краен ефект заглушаване на критичния глас на журналистите.

Съдия Вълев отбелязва, че към настоящия момент съдебните състави нямат възможност за ранно прекратяване на производството и санкциониране на нарушителите – ищци, злоупотребяващи с процесуални права.

"Този факт, освен че създава прекомерни затруднения на ответниците, принудени да хабят времеви и финансов ресурс, затруднява и съда, който е принуден да хаби административен ресурс", подчертава съдия Вълев.

Магистратът казва, че ролята на съда е да следи и да парира подобни злоупотреби с право, които с оглед липсата на процесуални правила, поне към настоящия момент, може само да заклейми.

В последващо решение по дело на Размиг Чакърян срещу бившия зам.-министър на земеделието Иван Христанов, разглеждано пред друг съдебен състав, съдия Елена Донкова също възприема и доводите на съдия Красен Вълев.

Чакърян съди бившият зам. министър на земеделието Христанов заради интервю, дадено от него в предаването "Денят с Веселин Дремджиев" по "ТВ1".

Според ищеца Иван Христанов е поставил под съмнение професионалните и морални качества за бизнес дейност на ищеца и е засегнал доброто му име и почтеност.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    Чакаме самъй справедливъй и нЭзависимъй бъларский суд да се произнесе и по делата "мисирки"...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.