Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейски таван за цените на газа ще нанесе на пазара удар, оценяван на 33 милиарда долара

6 коментара
Европейски таван за цените на газа ще нанесе на пазара удар, оценяван на 33 милиарда долара

Ако планът на Брюксел за налагане на пределно допустима цена при ключов референтен показател за газа в Европа бъде осъществен, търговците на енергийния пазар ще трябва да предвидят плащания за допълнителни 33 млрд. долара. Това сочат оценките на Лондонската междуконтинентална борса (ICE), цитирани от в. "Файненшъл таймс".

Производителите и търговците, които разчитат на нидерландския хъб за газови фючърси TTF, могат да бъдат изправени пред увеличение с 80 процента на плащанията, които правят като застраховка за подсигуряване на сделките си.

Такова предупреждение е отправила борсата към Европейската комисия, пише изданието, позовавайки се на записка, до която е получило достъп. Толкова голямо увеличение на гаранционните депозити може "да дестабилизира пазара", допълва борсовата платформа, която управлява фючърсния пазар TTF.

Борсата отказа коментар, отбелязва "Файненшъл таймс".

Гаранционните депозити по суапови и фючърсни договори, използвани от производителите на енергия, вече поскъпнаха двойно тази година, според Европейската централна банка (ЕЦБ).

Това принуди много компании да прибягнат до кредитни линии и да извършват повече частни сделки на частно, тъй като гаранционните депозити са по-малки.

ЕС работи по финализирането на плановете за таван за цените на газа на фона на енергийната криза в Европа.

Европейската комисия предложи вчера в ЕС да не се купува газ на цени над 275 евро за мегаватчас. Мярката следва да се използва като последно средство, поясни на пресконференция еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #6

    В московията както и в по късните векове всичко построено е откраднато от запада - дори Кремъл е построен като нескопосана реплика на Замъка Сфорца в Италия - както казват френски автори посетили московията и образованието с откраднатото от Киевска Рус име - там имат всичко в речника си но нищо не е и не прилича на оригинално или е нещо друго с европейско име - имат обаче прогрес напоследък защото вече ползват понятия и от щатите и Китай като последния модел Москвич представлява сглобена в Китай кола с емблема Москвич която също е произведена в Китай - жалка история....

  2. Entdecken
    #5

    Четирихиладниците на путин тук искат да ни убедят че ако не разполагаме с повече от 250 евро на мгвтч трябва да си ипотекираме къщите но непременно да платим на мутрата, която ми е опряла ножа в гърлото. Ами просто ще го ритна в топките и ще му забия собствения нож.... То затова квичат толкова че вече доста дълбоко им влезе и вадене няма - до там че украинците толкова са им набрали щото ще се повтори историята с шляхнтата през 17 век които управляват московското блато от Кремъл доста дълго време преди волжските българи да ги изгонят щото им разваляли бизнеса -:))

  3. Емил Станоев
    #4
    Отговор на коментар #2

    Бих казал че си некакъв безименен боклук-трол. И капка мозък няма в главата ти.

  4. анита хегерланд
    #3

    Проблемът с Русия е реванш на Германия за последните десет години, когато тя в най-голяма степен преживя спиране на доставките, многократно рязко увеличаване на цената, въвличането й в конфликта между Русия и Украйна и неяснотата с новите газопроводи "Северен поток" 1 и 2. Германия не можа да се справи с тези проблеми по друг начин, освен да предизвика скандали, санкции, заплахи, отваряне на въглищните централи и удължаване срока на трите атомни централи, които бяха пред затваряне. Ценови таван не може да има … Ще вкарат нов играч на пазара, и ще заиграят отново военни игри с доставчиците, което да ги склони към нов вид довогорености.

  5. Entdecken
    #2

    И що да остане на тъмно - щото путин нямало да продава. Че той путин с големите свръхпечалби може да си плати не само на FT а да плаща и на такива като червения пешкир долу да мелят простотии тук... Някой ще ми каже колко пари мога да давам за дадена стока - а то само путин можел - другите не...

  6. Емил Станоев
    #1

    Има голям шанс ЕС да остане на тъмно с тези глупости които прави тая Лаинен и помощниците и.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.