Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейският съюз е под натиск да ускори процеса на разширяване

0 коментара

Европейският съюз е под натиск да ускори преговорите със страните-кандидатки, след като на срещата на високо равнище в Швеция се обяви за по-кратък график, а се очертават множество проблеми.

На срещата си в Гьотеборг в края на миналата седмица ръководителите на държавите от ЕС определиха края на 2002 г. за приключване на преговорите с кандидатките от първата група, което би им дало възможност да участват в изборите за Европейския парламент през 2004 г. вече като страни-членки.

Решението, скъсяващо графика, договорен временно миналия септември, зарадва 12-те кандидатки. Те бяха дошли в Гьотеборг в мрачно настроение след шокиращия резултат от референдума на 7 юни, с който Ирландия отхвърли Договора от Ница.

"Сега топката е в полето на ЕС," каза унгарският премиер Виктор Орбан в края на двудневната среща на високо равнище. "Въпросът вече не е дали Унгария е готова за членство, а дали ЕС своевременно ще представи своите позиции."

На 15-членния съюз все още предстои да изготви общо становище по деликатните в политически аспект области като регионалната помощ и земеделието - две от така наречените глави, 21 на брой, по които страните-кандидатки трябва да преговорят за членство.

Остава да се види и дали следващите страни, които според ротационния принцип ще председателстват съюза по 6 месеца, ще мога да запазят инерцията, набрана от Швеция. От 1 юли председателството ще поеме Белгия, която вече сигнализира, че разширяването е само един от приоритетните въпроси, съставляващи дълъг списък. В него влиза сложната и политически експлозивна тема за конституционната реформа в ЕС, целяща да осигури по-голямо сцепление в блока и по-голяма ефективност на дейността му.

От 1 януари 2002 г. постът се поема от Испания - тя ще трябва да ръководи преговорите за земеделската политика и регионалната помощ. По ирония на съдбата тъкмо Испания има много големи страхове, че ще загуби достъпа до богатите фондове на организацията, щом парите се пренасочат към по-бедните бъдещи членове от Източна Европа.

Според политическия наблюдател Хедър Граб от базирания в Лондон Център за европейски реформи срещата в Гьотеборг е променила политическата динамика на процеса на разширяване. "ЕС се нае да следва много стегнат график. Сега на преговорите е придадено по-напрегнато темпо. Върху ръководството на съюза се оказва по-голям натиск да се придържа към пътния лист на разширяването," каза Хедър Граф за Ройтерс.

"Пътният лист", изготвен от Комисията на ЕС, определя детайлно последователността на приемането в съюза. Унгарският премиер Орбан изглеждаше доволен от очерталите се темпове на преговорите. В навечерието на срещата в Гьотеборг Унгария се отцепи от останалите страни от първата група и се договори с ЕС по болезнения проблем за свободното движение на работната сила, като се съгласи с предвидените временни ограничения - в съчетание с гъвкавост на прилагането им.

Германия и Австрия, опасявайки се от голям прилив на евтина работна сила от Източна Европа, убедиха останалите 13 страни от ЕС да се съгласят с преходен период от максимум 7 години след приемането на новите членки. Според политически наблюдатели най-голямата от страните-кандидатки - Полша, държи ключа към отговора на въпроса дали ЕС ще приеме отначало само няколко претендентки за членство, или ще осъществи разширяване от типа Голям взрив през 2003-2004 г.

Страни като Унгария и Чехия се страхуват, че може да бъдат принудени да изчакват Полша, чийто огромен и неефективен селскостопански сектор предвещава усложнени и бавни преговори. Полша, на която през септември предстоят избори, вече е изостанала в преговорите от съседите си и е затворила само 16 глави, докато за Унгария броят е 22, а за Чехия - 19. Според Хедър Граб главният въпрос е какво ще постигне Полша през идните месеци. Има вероятност Варшава да започне да прави отстъпки на ЕС.

Германия - главният съюзник на страната в процеса на присъединяване, заявява, че разширяване без Полша е немислимо. Но германците може да променят позицията си, ако се окаже, че новите полски ръководители протакат преговорите. Очакваше се, че за ускоряването им ще настоява германският канцлер Герхард Шрьодер на срещата снощи с полския премиер Йежи Бузек във Франкфурт на Одер.

Изборите, които ще се произведат догодина в Германия и Франция, прибавят още един елемент на политическо усложняване в графика на разширяването. Франция, по-специално, ще се противопостави на всяка скорошна реформа на Общата земеделска политика, от която нейните фермери са силно облагодетелствани.

Дипломати и наблюдатели в Брюксел смятат, че най-вероятният сценарий за разширяването ще е от типа Голям взрив, при който ще бъдат приети накуп Полша, Унгария, Чехия, Словения, Кипър и Естония, а възможно е в тази група да влязат още Малта, Словакия, Латвия и Литва.

В такъв случай отвън ще останат да чакат само доста по-бедните България и Румъния в компанията на 13-ата кандидатка Турция, която още не е започнала преговори заради критиките за неспазване на човешките права.

Румъния, управлявана сега от бившите комунисти, чиято готовност за сериозни икономически реформи е под въпрос, е приключила 6 глави от преговорите за членство.

България е по-добре - тя е затворила 10 глави. Но ЕС сега чака да види конкретните планове на бившия цар Симеон, чието дясноцентристко, ориентирано към ЕС движение спечели изборите в неделя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.