Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврото се срина до най-ниската си стойност от март

САЩ остави без промяна основния си лихвен процент

5 коментара
Курсът на еврото се понижи рязко до нива, които вече са в близост до прага от 1.06 Сн. ЕПА/БГНЕС

Курсът на еврото се понижи рязко до нива, които вече са в близост до прага от 1.06 долара за евро и са най-ниски от март насам.

Това стана след като вчера Управлението за федерален резерв на САЩ индикира, че ще задържи по-високите лихвени проценти по-дъгло време, което повиши търсенето на американските пари, предаде БТА.

В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1.0617 долара.

Европейската централна банка определи в сряда следобед референтен курс на еврото от 1.0702 долара.

САЩ остави без промяна основния си лихвен процент

Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ остави без промяна основния си лихвен процент след проведеното двудневно заседание за определяне на лихвената политика, предаде "Си Ен Би Си".

Също така УФР сигнализира, че ще повиши още веднъж лихвите преди края на годината и че вероятно по-малко намаления на ставката предстоят догодина.

Ако бъде предприето ново увеличение на лихвите до края на настоящата година, то ще бъде краят на този цикъл на затягане на паричната политика, сочат прогнози на УФР.

На последното си заседание през юли УФР увеличи лихвените равнища до най-високата им стойност от 22 години, повишавайки водещата си лихва (Federal Funds Rate, целевата лихва, при която търговските банки в САЩ отпускат и получават овърнайт кредити и депозити - бел. р.) в диапазона 5.25 - 5.50 процента.

Освен още едно увеличение до края на тази година, прогнозите на УФР включват две съкращения на лихвите през идната година. През юни УФР предвиждаше четири лихвени намаления през 2024 г.

По време на пресконференция след обявеното решение за лихвите президентът на УФР Джером Пауъл заяви, че въпреки че ценовият натиск показва някои обнадеждаващи признаци на отслабване, връщането на инфлацията до целта от 2 процента далеч не е приключило.

"Инфлацията донякъде се успокои от средата на миналата година и по-дългосрочните инфлационни очаквания изглежда остават стабилни, както е отразено в широк набор от проучвания", каза Пауъл.

"Въпреки това, процесът на устойчиво намаляване на инфлацията до 2 процента трябва да извърви дълъг път", предупреди той.

От март 2022 г. (когато лихвите бяха повишени за първи път от 2018 г. и когато бяха на равнище около нулата - бел. ред) до май 2023 г. УФР повиши лихвите на 10 последователни срещи с темп от 0.25 до 0.75 процентни пункта в опит да успокои най-високата инфлация в САЩ от началото на 80-те години на миналия век.

На заседанието си през юни УФР направи пауза, но тримесечните икономически прогнози, придружаващи това решение, показаха, че 12 от 18 членове на борда все още очакват още две повишения на лихвените проценти с четвърт пункт до края на годината. Едното от тези решения бе взето през юли, когато централната банка на САЩ повиши основните си лихвени проценти с 0.25 процентни пункта.

Инфлацията в САЩ през август нарасна за втори пореден месец до 3.7 на сто или с 0.5 процентни пункта над нивото ѝ през юли. Все пак тя остана далеч от рекордните за последните повече от 40 години 9.1 на сто, които бяха отчетени през юни 2022 г. Въпреки това новите данни остават над целта за годишно повишаване на потребителските цени с 2 на сто.

Миналата седмица Европейската централна банка повиши с нови 0.25 процентни пункта основните си лихвени проценти, които достигнаха рекордно високо ниво от създаването на еврозоната. Тогава президентът на институцията Кристин Лагард индикира, че това може да е едно от последните повишавания на лихвите.

"Управителният съвет на Европейската централна банка счита, че основните лихвени проценти на ЕЦБ са достигнали нива, които, поддържани за достатъчно дълъг период от време, ще допринесат съществено за връщане на инфлацията към желаното ниво от 2 процента", посочи Лагард.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #5
    Отговор на коментар #4

    Не е вярно това, ама нейсе. Еврото става официално валута на 1.1.1999 при курс 1.17 към 1. Оттогава винаги е било горе-долу толкова, но по това време миналата година беше и под 1 към 1. Сега е 1.06 към 1. Американската икономика е по-добре от европейската и инвестиции в долари са по-печеливши. Това е също факт, колкото и да не харесва на някого.

  2. The Rock
    #4

    Забравихте че еврото стартира в паритет с долара 1 евро за 1 долар.

  3. Коментарът е изтрит в 16:20 на 22 септември 2023 от автора.
    #3
  4. Калико Джо
    #2
    Отговор на коментар #1

    До голяма степен си прав, но факт е, че много световни валути и в Азия и в Америките, се вързват към курса на долара (както ние към еврото) и реално то поевтинява и спрямо тях. Не че е голям проблем - помага на износа, но може би пречи на вноса... Не съм икономист.

  5. pepe
    #1

    Другари псевдо журналисти, еврото не се е "сринало", а курса на американския долар се е повишил /спрямо останалите валути/. Аман от ловци на евтини "сензации".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.