Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврото властва на Балканите

0 коментара

На Балканите не се тревожат особено от кризата на еврото. Косово и Черна гора, още далеч от европейска интеграция, вече го приеха за своя национална валута и на други места в региона взимат заеми, спестяват и плащат в евро.

"Някога на Балканите всички бяха влюбени в германската марка. От появяването си еврото зае мястото ѝ в Белград, Загреб, Подгорица, Прищина, Тирана, Сараево или Скопие", казва Зоран Йованович, архитект на около 40 години, седнал в кафене "Библиотека" в центъра на Белград.

Докато страните членки на Европейския съюз от години полагат усилия да изпълнят критериите за интегриране в еврозоната, Косово и Черна гора не държаха този изпит.

Подгорица прие еврото едностранно след референдума, на който през 2006 г. бе обявена независимостта ѝ от Сърбия, и Прищина направи същото през 2002 г.

Още преди въвеждането на еврото, скарани с тогавашния югославски режим, двете столици изоставиха местния динар и се обърнаха към германската марка.

"Приехме еврото през 2002 г., по същото време, по което го направи и Европа", каза за АФП Агрон Дида от централната банка на Косово. "Бяхме се разбрали с ООН и ЕС" за тази мярка, продължи Дида и разказа за пристигането в Прищина на първите 150 милиона евро, доставени от германската централна банка и изпратени със самолет под силна военна охрана от НАТО.

Последиците от това решение за еврозоната са незначителни. Бюджетът на Косово за 2012 г. например е 1,5 милиарда евро, малко по-висок от този на Черна гора, докато само дългът на Гърция надхвърля 350 милиарда евро.

За да си купиш и ли да наемеш собственост в региона, да платиш таксата за частно училище или да си вземеш абонамент за фитнес, ти трябват евро. "Цените са в евро и трябва да платите наема в евро", обяснява на западен гражданин Милица Перич, служител в агенция за недвижимости.

Някои белградчани също спазват това правило. "Всеки месец трябва да обменям заплатата си в евро, за да си платя наема", разказва Иван Роквич, инженер на 37 години.

В бутиците и ресторантите трябва да се плаща в местната валута, както трябва да се извършват и транзакциите, но еврото се приема без много колебания.

В Тирана "в много магазини, където цените са написани в евро, трябва да се плаща в евро", казва Лорена Дедя, възхищавайки се на рокля с цена 350 евро на витрината на бутик.

Таксата на автомагистралите в Хърватия, Сърбия или Македония може да се плати в евро. Пътническите агенции също представят туристическите си оферти в евро.

Еврото е предпочитаната валута за спестяване. От всички спестявания във валута тези в евро са 92 процента в Сърбия, 81 процента в Хърватия, 60 процента в Босна и 48 процента в Албания.

Процентът на кредитите в евро е 81 в Сърбия и 60 в Хърватия. За сметка на това само на част от населението се плаща в евро, конкретно на служители в чуждестранни фирми.

Когато се говори за кризата в еврозоната, мнозинството заявяват доверие в европейската валута. "Еврото е солидно и европейските ръководители трябва да го запазят", казва Ясмин Делич, информатор в банка в Сараево.

И ако за нещастие еврото не оцелее в кризата, "това няма да бъде голяма трагедия", твърди Ментор Латифи, търговец от Прищина, "защото Балканите ще се върнат към първата си любов - германската марка".

В Подгорица експертът по икономика, университетският преподавател Миленко Попович също смята, че в такава ситуация "най-разумното решение ще е да се върнем към германската марка".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.