Евроволей 2015: България загуби от Франция след тайбрек

7 коментара
Сн. БГНЕС

България загуби от Франция с 2:3 в полуфинала на Еропейското първенство по волейбол и в неделя ще играе за третото място с Италия.

Българите поведоха с 2:0 гейма, но французите успяха да изравнят. В тайбрека Франция победи с 12:15.

Oтборът на Франция излезе като фаворит, след като този сезон показва най-добрата игра в света и спечели по-рано Световната лига.

България започна силно мача, като поведе със 7:3 и запази преднината до второто техническо прекъсване - 16:10. Българите не се отпуснаха и взеха гейма с 25:18.

България поведе с 3:2 в началото на втория гейм, но французите успяха да обърнат играта за 8:5 в тяхна полза при първото прекъсване. България успя да изравни 17:17 и дръпна до 23:20 и успя да затвори гейма - 25:22.

В третия гейм французите поведоха с 6:8, но България изравни за 10:10. Резултатът бе равен и при 14:14, но след това французите поведоха с две точки и запазиха преднината си до 19:22. Българите обаче изравниха за 23:23, след което двата тима си размениха по една точка. Франция обаче показа по-силни нерви и спечели гейма с 24:26.

В четвъртия гейм Франция поведе с 1:4 и запази преднината си до 13:16. Българите изравниха за 17:17, след което мачът се движеше точка за точка до 20:20. Французите обаче взеха следващите четири точки и спечелиха гейма с 21:25.

България започна много силно тайбрека и поведе с 4:1, но французите обърнаха играта и поведоха с 6:8. След това двата отбора си размениха по една точка. Българите изравниха за 9:9. Мачът се движеше точка за точка до 11:11, след което французите поведоха за 11:13. Франция не изпусна преднината си до края и спечели мача с 12:15.

България изнесе мача с основен състав Георги Братоев, Виктор Йосифов, Николай Пенчев, Владимир Николов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев - Владислав Иванов-либеро.

"Мисля, че се борихме, момчетата дадоха всичко от себе си. При такъв мач трябва да отдадем заслуженото и на противника, който успя да се върне“, заяви треньорът на българския национален отбор Пламен Константинов.

"Може би трябва да съжаляваме за третия гейм, където изпуснахме инициативата. Направихме 1-2 избора на блок, които бяха против тактическата установка. Не издържахме, можем да отдадем заслуженото на противника. Франция е отбор, който има своите качества и играчи, при това не един. Дори и най-малкият подарък, който им направиш, те се възползват от него. Искам да се възстановим за една нощ, което е почти невъзможно", каза още Константинов.

След мача капитанът Владимир Николов, който изпусна две решаващи атаки, пое отговорността за загубата.

"Играхме като равен с равен. Много добре започнахме, но аз не успях да забия две топки. Искам да се извиня на всички фенове. Не успяхме заради мен. Аз съм на игрището, за да забия тези две топки. Играхме срещу един много силен отбор", каза Николов.

Пламен Константинов обаче коментира, че Николов не може да бъде обвинен за загубата.

"Големите играчи поемат отговорност в такива моменти и се търсят точно те в трудни ситуации. Това, че не се е получило, не омаловажава приноса му и качествата му на играч. Абсурд е да обвиним него конкректно. Ние побеждаваме като отбор и трябва да губим като такъв", каза Константинов.

В другия полуфинал Словения изненадващо разби Италия с 3:1 (25:13, 23:25, 25:20, 25:20) и ще играе за златния медал срещу Франция.