Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евтини на брашното: Години наред МВР съди свои служители за дребни пари

2 коментара
Снимка: БГНЕС

МВР съди свой служител за това, че се е обогатил за сметка на ведомоството. Печели делото и трябва да вземе сума, по-малка от разноските по процеса. Тази съдебна драма се точи вече две години и е типичен пример за институционална глупост. Но е факт.

Още по-абсурдното е, че осъденият служител не е взел въпросната мизерна сума по собствено усмотрение. Напротив, тя му е платена от съд. Благодарение на промени в наредба на МВР обаче изведнъж се оказва в грешка, че е свършил възложената му работа. И трябва да си плати.

Осъденият е служител на Института по криминалистика. Става дума за 285 лв., които е получил за няколко изготвени от него експертизи по съдебни дела. МВР печели делото и парите вече са дължими на ведомството. Плюс 350 лв. съдебни разноски.

Това не единственото подобно дело. Заведени са още над 20 иска все срещу служители на института. По всички става дума за едно и също – незаконно обогатяване за сметка на МВР.

Наредбата позволяваше, но вече не

Почти няма дело, по което да не се назначи експертиза, без значение каква. Служителите на МВР, независимо дали работят в института, или в друго звено, непрекъснато изготвят подобни заключения. Така е от години, така и ще остане. Най-малкото защото има специфични области, в които други такива експерти просто няма.

Системата работи по следния начин – съдебната власт назначава експертизи и плаща на МВР за направените разходи по тях. Например за използваната техника или консумативи. Извън това обаче възнаграждение се дължи и на вещото лице, изготвило заключението. Тук не става дума за някакви сериозни суми. Например за явяване в съдебно заседание, в което експертът защитава изводите си, може да му се присъдят 50 или 100 лв.

Това не е особено примамливо като се има предвид, че за няколко часа в съда той може да бъде разкъсан с въпроси от адвокати, чийто клиент рискува да бъде осъден именно заради тази експертиза.

До 2018 г. действат разпоредби, според които на вещите лица се заплащат направените разходи пътни, дневни и квартирни, необходими за изготвяне на експертизата, както и възнаграждение за изслушване пред съда. Водени от тези норми съдилищата изплащат без никакво колебание на експертите от института различни суми – например 20 лв. за явяване и 26 лв. за направени разходи.

След това обаче въпросните разпоредби се променят. Според новите всички разходи вече се дължат на МВР. Тук се промъква тезата, че експертите така или иначе са служители на силовото ведомство и са задължени да правят експертизи. Използват базата на МВР и в един момент някой може да реши, че им е платено два пъти за едно също нещо, защото получават и заплати.

Водени от промяната в наредбата в МВР решават да поискат парите, платени на експертите им от бюджета на съдебната власт. Затова първо им изпращат покани за доброволно възстановяване на сумите, а след това завеждат и дела по Закона за задълженията и договорите.

Няма обратна сила, но пък има труд

Към момента повечето дела са още висящи. С малки изключения МВР ги губи на първа инстанция. Съдилищата масово се позовават на действалите до 2018 г. година разпоредби, според които вещите лица могат да получават възнаграждение за работата си, както и за явяване в съдебно заседание. В почти всяко решение може да се срещне следното изречение:

"Вещото лице е получил правомерно процесните суми на основание на наредбата в актуалната към онзи момент редакция като едва с допълнение на подзаконовия нормативен акт, обнародвано през 2018 г., е създадена нова алинея, според която определените възнаграждения се заплащат на министерството. На посочената разпоредба не е придадено обратно действие".

По едно от делата обаче съдът решава, че явяването в съдебно заседание е част от задълженията на експертите. В този смисъл е труд, който те полагат като работещи за МВР. И затова парите следва да се платят на ведмоството.

"Процесуалното действие по явяване пред съда за изслушване и защита на експертното заключение, представлява последния заключителен етап от извършването на експертизата, тоест се включва в понятието "труд", пише в това решение. То е окончателно.

Съдът никога не греши

Така служителите на института се оказват в интересната ситуация да са получили парите по силата на съдебно решение и да се налага да ги върнат пак на същото основание. Но съдът не греши. МВР също. Никога.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мазен Кумунис
    #2

    Наздраве на Рашко дамаджаната! ;)

  2. перо
    #1

    Когато глупостта е преднамерена....?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.