Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фентанилът в България: Появява се рядко и убива бързо

0 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европа трябва да се подготви за вълна от фентанил. Това заяви преди няколко дни еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон пред изданието "Politico" . Повод за изявлението ѝ бе предупреждение на американския държавен секретар Антъни Блинкен. Няколко дни по-рано той заяви, че старият континент или има скрит проблем със синтентичните наркотици, или скоро ще се сблъска с такъв.

САЩ са доста наясно с опостушителния ефект на фентанила. От години там имат огромен проблем с този препарат, както и с някои други от неговата категория. Т.нар. епидемия с опиоидите е толкова страшна, че Доналд Тръмп обяви извънредно положение през 2017 г.

В Европа обаче ситуацията е друга, констатира Йохансон. Най-употребяваният наркотик все още е марихуаната, отчита се сериозен ръст и при кокаина. Проблемът с фентанила е, че континентът има капацитета да си го произведе, т.е. ако се появи търсене, няма да има нужда да се внася нелегално отвън, както в САЩ.

И ако е вярно, че Европа скоро ще бъде изправена пред такава епидемия, това означава, че България неизбежно ще бъде засегната. Допреди няколко седмици фентанилът у нас не се смяташе за проблем. След това обаче ситуацията рязко се промени.

В края на юли "Дневник" съобщи за 10 смъртни случая, регистрирани за кратък период от време във Варна. Позовавайки се на свои източници, изданието разказа как наличието на фентанил е било установено в хероин, продаван на зависими от града. Последващата реакция на властите показа, че информацията е достоверна. Правителството обяви нов механизъм за борба с наркоразпространението, а МВР рапортува, че е заловило дилърите във Варна.

Къде сме днес?

Към днешна дата МВР и прокуратурата твърдят, че проблем с фентанила в България няма. Нещо повече, разследващите смятат появата на този препарат за по-скоро инцидентно явление. Според тях фентанилът няма чак такова сериозно влияние върху ситуацията на наркопазара. Веществото се появява предимно, когато се извърши кражба или "отклоняване на легални пратки", заявиха от полицията пред Mediapool. Освен във Варна пратки с фентанил са хващани и в София.

"Няма териториална закономерност в появата на фентанил. Появите са спорадични, в повечето случаи след кражба или отклоняване от легални пратки. Постоянно се осъществява транспорт на легални пратки от производители – фармацевтични заводи, до клиенти – медицински заведения", заявиха от МВР.

У нас фентанил не се произвежда, но се внася, тъй като се използва за медицински цели. Българските фармацевтични компании обаче са се отказали от лицензите си за производство.

Фентанилът се използва основно като добавка за подсилване на продавания по улицата хероин. Проблемът е, че дилърите не казват на клиентите си тази подробност. И тъй като веществото е много силно, често пъти може да се стигне до предозиране, без употребяващият да разбере какво се е случило. Човек, предозирал с фентанил, може да бъде спасен, но само с навременна реакция и медикаменти, които да блокират действието му. Често пъти това е невъзможно и се стига до фатален край.

Към момента в районната прокуратура във Варна има едно образувано дело за притежание на фентанил. Обвиняемият по него е многократно осъждан за кражби, телесни повреди и хулиганство. Има данни, че е наркозависим от години. Делото не е приключило.

В предишни години няма образувани такива дела. Според данните на МВР заради разпространение на фентанил са арестувани общо четирима души – двама в София и двама във Варна.

Да си платят за логистиката

Към момента няма основна версия за появата на фентанила по варненските улици. Експертът от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов коментира пред Mediapool, че е възможно с определено количество да е платен трафикът му през страната ни.

"Има една хипотеза, че е отсипан малко фентанил, който минава през България и, за да си платят трафикантите българската логистика, са отсипали някакво количество. Има друго обяснение – че е добит по медицински път. Това, което тук се е случило за нещастие на няколко души, е, че дилърите са се опитали да смесят фентанила с хероин. Но има и друга хипотеза – фентанилът се смесва и с някои синтетични наркотици пак заради ниското качество. Във Варна има един от най-рисковите наркотици – кристал мет или кристали", коментира Безлов.

На същото мнение е и Филип Димов, който ръководи центъра за лечение на зависимости "Промяната е живот" в морския град.

"Най-опасният на пазара в момента е т.нар. кристал. Евтин е и леснодостъпен – за 10 лв. човек може да си вземе. Изключително токсичен е. Много често хората могат много бързо да изпаднат в психоза и, ако имат предразположение, може да отключат шизофрения. Много бързо става всичко и резултатите са пагубни", казва той.

Безлов не е съгласен с тезата, че Европа е изправена пред фентанилова вълна. Според него липсват предпоставките в САЩ – засилена употреба на опиоидни медикаменти.

"В САЩ има здравна система, при която хората с ниски доходи са силно недофинансирани. За разлика от Европа, където имате солидарна система. Понеже там има висок процент хора с недостатъчно добри медицински застраховки, болниците, лекарите предпочитат не да лекуват болестта, а да дават обезболители. Ако примерно трябва да ви сменят тазобедрена става, в Европа ще плати социалната система, а в САЩ просто няма да имате пари да го направите. И начинът, по който се лекува тази болка, е опиати. Проблемът с фентанила е свързан точно с тази медицинска опиатна зависимост", казва той.

Има и по-сериозни проблеми

Че фентанил в момента няма, потвърждават и хората, които работят пряко с наркозависими.

"В момента е по-тихо положението. Когато се разбра, откъдето и да си купиш, беше с фентанил", каза пред Мediapool Павел Павлов, ръководител на варненския терапевтичен център "Само днес".

Подобни са впечатленията и на Филип Димов.

Благодарение на усилията на двете организации проблемът с фентанила влезе в дневния ред и бе предизвикана реакция от МВР и прокуратурата.

И двамата обаче са на мнение, че появата на веществото не е най-големият проблем.

"Големият проблем е липсата на превенция. Училищата масово не позволяват курсове за превенция, защото логиката е, че ако има превенция, има и наркотици. А ако има наркотици, родителите няма да запишат децата си там", казва Павлов.

Според него ситуацията със зависимостите към алкохол и хазарт сред младите е изключително сериозна, а внимание не се обръща. Той смята, че родителите не са запознати и нямат идея какво се случва.

"Ние се опитваме да учим децата на емоционална и социална компетентност. Липсват им социални умения, които да прилагат в живота. Новите млади хора са много болни, нямат социални умения. Искат всичко да се случва много бързо – работа, заплата, пари. От училище свикват да им се разминава. Като не се случи бързо и лесно, търсят утеха някъде – хазарт, алкохол, компютърни игри", казва той.

Има сериозен проблем в липсата на диалог и отворен канал между клиниките, които лекуват зависими и институциите, казва пък Филил Димов.

"Ние работим с един и същи контингент. Трябва да има канали за комуникация с МВР и общинските центрове за превенция, за да може тези неща да се случват много по-бързо", казва той, коментирайки реакцията на службите след случаите във Варна.

В момента такава комуникация няма. Според Димов при по-бързо предаване на информацията може да се предотвратят смъртни случаи.

Той посочва и друг фундаментален проблем – голяма част от хората у нас все още не приемат зависимостите като заболяване, което изисква лечение.

"Никой не се събужда с идеята да стане наркозависим, нито пък хипертоник или диабетик. Обаче това са социално по-приемливи болести. И когато това се случи, ние не говорим за хора втора ръка", казва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.