Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зависимостта към новите видове дрога се развива за 2-3 седмици

0 коментара
Зависимостта към новите видове дрога се развива за 2-3 седмици

Новите видове дрога нанасят много по-големи щети върху физическото и психическото здраве, в сравнение с "традиционните", а сред хората, засегнати от различни зависимости, най-много се самоубиват зависимите от хазарт.

Зависимостта към модерните наркотици се развива много бързо - в рамките на две до три седмици, а за нея все още няма лечение. Новите видове дрога вредят и доста сериозно върху здравето - деца на 15-16-годишни деца получават инстулти или инфаркти.

Това са част от наблюденията на специалисти, занимаващи се с борбата със зависимостите, обявени на пресконференция по темата в понеделник.

Около 300 хиляди българи употребяват или злоупотребяват с психоактивни вещества, като в тези данни не са включени злоупотребяващите с алкохол, каза Желяз Турлаков, основател на център за рехабилитация и психотерапия на завимостите "Кошер". Данните, които цитира, са от доклад на Държавния департамент на САЩ.

"В над 50 училища в 15 града в страната при директна работа с деца над 12-годишна възраст откриваме, че близо 80 на сто от тях са опитали алкохол или марихуана, а близо 30 на сто са експериментирали с амфетамини, метамфетамини, билки, райски газ", каза Турлаков.

Какво кара хората да посягат къв дрогата

Ниската самооценка, натиск от групата, оценка от връстници, психическа травма и любопитството са причините, поради които младите хора посягат към някакъв вид дрога, допълни психотерапевтът д-р Пламен Димитров.

Една от модерните дроги – райският газ, който не попада в списъка с наркотични вещества, води до сериозни опасности за здравето, с трайни щети върху нервната система, обясниха специалистите. По думите им нараства употребата на нов вид течност, която е създадена на базата на синтетична марихуана, води до още по-голяма зависимост и се продава легално.

Хазартната зависимост - новата пандемия

"Алкохолната и наркотичната зависимост са по-добре познати, но хазартната зависимост е новата пандемия", каза драматургър Яна Добрева, която е автор на документалния спектакъл "План Б". Представлението разкрива историите на хора, страдащи от наркотична, алкохолна и хазартна зависимост. Според Добрева на хазартната зависимост не се обръща особено внимание.

А за размера на това явление говорят данните за ръста на хазартния бизнес. По думите ѝ данни на Министерството на финансите за 2022 г. показват, че българите са напарвили залози в "игри на късмета" за над 2.3 млрд лв., а през последните две години бизнесът с онлайн залози е нараснал трикратно. За периода януари-ноември 2022 г. приходите в държавната хазна от онлайн операторите на хазартни игри са 171 млн.лв. Казината в страната са над 1100, а само за хазарта няма регулация на рекламата в най-гледаното телевизионно време.

"Като всяка болест трябва да се лекува или най-малкото да не се рекламира…Време е да се говори за това, че хазартното залагане не е морална зависимост, а болест", каза още Добрева.

Желяз Турлаков допълни, че в последните години се наблюдават хора, страдащи от полизависимости, а за този проблем почти не се говори. По думите му мислите за самоубийство, в контекста на зависимите, са най-често срещани сред пристрастените към залаганията.

На този фон по данни на Националната агенция за приходите (НАП) в България вече официално регистрираните хазартно уязвими са над 24 000 души.

Има ли изход от зависимостта?

От над 30 години Христо Гергов, който е бивш клиент на „Кошер“, се бори със зависимостта. Достигнал е до полизависимост - всяка комбинирана употреба на различни психоактивни вещества като алкохол, хазарт и др. Стигнало се и до затвор след разпространение на наркотици, но след като започнал да посещава терапия и рехабилитация, успява да се възстанови.

"Изходът е възможен, когато се получава адекватна терапия и адекватно отношение. Не само поведението, но и мисленето трябва да се промени в правилната посока. Необходимо е още малко подкрепа, за да можем наистина да постигнем резултати и да се справим с проблема", разказа Гергов.

Специалистите обаче в България много голяма част от зависимите хора са извън здравната и социалната система и няма практически инструмент, чрез който да получават адекватно лечение. Сред мерките за справяне с проблема трябва да е заделяне на 1% от приходите от акцизи върху алкохола и цигарите за превенция на зависимостта от тях. А рекламите на хазарт трябва да се забранят.

Пред Mediapool Желяз Турлаков, коментира, че е възможно България да последва примера на Исландия, където преди 20 години е имало истински бум на зависимостите сред младежите. Правителството установява, че има пряка връзка между употребата на наркотици или алкохол и средата, в която живеят младите хора, и начинът, по който прекарват свободното си време. Така, исландското правителство започва активно да насърчава създаването на неформални пространства и клубове за младежи, свързани със спорт, музика и изкуство. Стимулира се доброволчеството.

Според Турлаков креативната превенция по примера на Исландия също може да бъде приложен в България, но трябва да има политическата воля и подкрепа за това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.