Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учениците у нас започват да пробват наркотици от 14-годишни: първо с трева и райски газ

4 коментара
Учениците у нас започват да пробват наркотици от 14-годишни: първо с трева и райски газ

В България 14.7% от учениците са употребявали някога в живота си някакво наркотично вещество според проучване от миналата година сред 4109 ученици. Това сочат данни на Националната пациентска организация, получени от анализ на доклади за употребата на наркотици у нас.

Най-голям дял от тях са употребявали марихуана (11.9%), също амфетамини (5.5%), кокаин (4.9%), хашиш (4.8%), екстази (3.9%), метамфетамини (3.4%), халюциногени (2.0%). Употреба на комбинация на две и повече наркотични вещества е характерна за 2.6% от анкетираните, показват данни от доклад на Националния фокусен център за наркотици и наркомании.

Най-ранна средна възраст на първа употреба сред учениците в страната е 14 г.  с инхаланти (райски газ, ацетон, лепила). 15-годишните ученици започват с канабис, синтетични канабиноиди и халюциногени.

Първата употреба на стимуланти (кокаин, амфетамини, метамфетамини и екстази) започва средно на 16 години.

По отношение на употребата на нови, т.нар. “дизайнерски” наркотици, 2.8% от учениците посочват, че някога в живота си са употребявали синтетични канабиноиди. Учениците употребяват нови наркотици под формата на растителна смес за пушене, като най-често се снабдяват с тях от дилър, приятел или съученик.
Според 11.2% от учениците в България редовното пушене на канабис не представлява риск за здравето. 16,9% смятат, че няма риск за здравето и когато пушат редовно наргиле. 3.4% от учениците определят редовната употреба на кокаин като нерискова. Всеки четвърти ученик (25.2%) одобрява пушенето на канабис, като при 4.7% това се отнася независимо от количеството.

Основен извод откроен в доклада за наркотиците през 2022 г. на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите, е, че сега сме изправени пред по-сложна ситуация с наркотиците, характеризираща се с голяма достъпност и по-голямо разнообразие в моделите на употребата им.

Данните показват, че за почти всичко с психоактивен потенциал сега съществува опасност да се появи на пазара.

Особено обезпокоителна е появата на фалшифицирани продукти на канабис със синтетични канабиноиди. Друг проблем е нарастващото производство на синтетични наркотици в Европа и особено увеличеното производство на метамфетамин. Отбелязана е също така продължаващата необходимост в много държави да се разширят услугите за лечение и намаляване на вредите за хората с проблеми с наркотиците.

Въпреки отчитаното всеобщо намаляване на употребата на опиоиди в Европа, в България те остават водеща причина за търсенето на лечение, която се отнася към 72.6% от всички търсещи лечение във връзка с употребата на наркотици, при средна стойност 25.7% за Европейския съюз. Висок в България е и процентът на хората, които употребяват опиоиди инжекционно – близо 64% при 30.8% средно за ЕС.

В същото време, по данни от 2020 г., България е една от държавите с най-малък брой на разпространени чисти спринцовки чрез специализирани програми – 56 457, като след нас са само Унгария с 43 244 и Кипър със 7920. През 2021 и 2022 цифрата за България вероятно е още по-ниска, тъй като не са функционирали специализирани програми за обмен на игли и спринцовки.

В България се отчита малко по-висок дял на новодиагностицираните ХИВ инфекции, свързани с инжекционна употреба на наркотици – 2 случая на милион души от населението, при средно 1,3 на милион в Европейския съюз. Данните са за 2020 г., когато се осъществяваха последните държавно финансирани програми за превенция на ХИВ и изследване сред инжекционно употребяващи наркотици, след което разпространението на ХИВ сред тази уязвима група остана без специализирано проследяване.

През 2020 г. 24 души у нас са загубили живота си при употреба на наркотици. Това прави 5 човека на милион души от населението. Средната величина за Европейския съюз по този показател е 16.7 души на милион население.

По отношение на употребата на различните видове наркотични вещества, като цяло в България тя е по-ниска от средните стойности за ЕС. Употребата на кокаин някога през живота сред българското население на възраст 15-64 години е 2%, а сред европейското – 5%. За амфетамините тези стойности са съответно 2.1% и 3.1%; за канабиса 8.7% и 27.3%. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #4
    Отговор на коментар #3

    Това което сте описали, другарке, се нарича хеликоптерно отглеждане (helicopter parenting) - над всяко дете кръжат един двама родители като хеликоптерчета и бдят да не стъпи накриво. Задайте си въпрос, колко е практично подобно нещо, особено в случаите, в които броят на децата е по-голям от броя на родителите.

  2. Milanova Magda
    #3

    За всичко са виновни родителите , слаб контрол на децата - с какво се занимават , с кого дружат, как се справят в училище и времето което прекарват навън и къде.

  3. В и К
    #2

    Много просто и доказано на практика по време на сухия режим в Америка - докато има забрана, ще има престъпност, в много случаи и организирана. За да бъде намален рискът от злоупотреба и броя на случаите с фатални последици трябва да има легализация, платени акцизи според силата на наркотика и задължителна образователна кампания. Останалото са празнословия с цел лична изгода, като избори, лобита на наркодилърски мафии и прочие от сорта.

  4. BOKOEIZMET
    #1

    Тревата не е наркотик опасен за здравето и живота, но както и да е ... да се намирате на приказка. Не е редно да я слагате в едно изречение с райския газ..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.