Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ферхойген: Още не сте готови за ЕС

0 коментара

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген похвали темпото, с което България преговаря за присъединяване към Европейския съюз, като в същото време ясно заяви, че страната ни не е готова да бъде приета в следващите две години.

Ферхойген даде да се разбере, че не може да издържим на конкурентния натиск на пазарите на ЕС и всякакви амбиции за такова скъсяване на преговорните срокове са несъстоятелни. Датата на присъединяването на дадена страна, в това число и България, няма нищо общо с националния престиж на съответната държава, а с това дали е подготвена да изпълни задълженията си, посочи Ферхойген.

"Днес вашата икономика не е готова. Вашата икономика ще рухне, ако бъде принудена да спазва всички правила на пазара в ЕС следващата и по-следващата година", каза Ферхойген на брифинг пред журналисти в Министерския съвет, след срещата си с премиера Сакскобургготски. "Резултатът ще бъде ужасно голяма безработица, ужасно социално напрежение", добави той.

Без необходимата подготовка, членството в ЕС не може да доведе до интеграция, а само до катастрофа като за всеки нов член, така и за съюза, каза Ферхойген и в речта си пред българския парламент. Пред депутатите той бе категоричен, че единственият начин за присъединяването е изпълнението на всички критерии за членство. "Искам да ви предпазя от илюзията, че първо може да се присъедини дадена страна и после нещата да се дооправят. Това би довело до катастрофа", каза комисарят по евроразширяването.

На брифинга пред журналисти Ферхойген похвали скоростта, постигната от България в преговорния процес. "Преговорите започнаха преди 2 години и не съм очаквал, че за такъв срок може да бъдат отворени всички глави - това е уникално в историята на разширяването", посочи комисарят. Той изрази убеденост, че в края на годината, на срещата на върха в Копенхаген България ще получи много положителен и насърчителен сигнал по отношение на евроинтеграцията си.

Същото Ферхойген казал и пред депутатите от парламентарната комисия по евроинтеграция. По думите на председателя ѝ Даниел Вълчев, еврокомисарят дал да се разбере пред комисията, че ЕС подготвя "силни сигнали" към България. "Очакваме и политически сигнал, едно по-широко участие в европейските институции", обясни Вълчев. Той уточни, че страната ни очаква и силни финансови сигнали по предприсъединителните фондове ФАР, ИСПА, САПАРД, както и по разширяване на предприсъединителните инструменти.

В същото време и на брифинга, и пред депутатите в пленарната зала Ферхойген повтори, че България, както и Румъния, се смята за изостанала в сравнение с другите кандидатки, което е напълно логично от гледна точка на доста по-късния етап, в който страната ни започна пазарните реформи, а след това и преговорите за присъединяване към ЕС.

В изказването си в пленарната зала Гюнтер Ферхойген отбеляза положителния напредък на страната ни по редица проблеми, като едновременно с това изтъкна какво е необходимо да се направи още по пътя на присъединяването към ЕС. Ферхойген подчерта нуждата от реформа в съдебната система и необходимостта от промяна в българската Конституция в посока закупуване на земя от чужденци и премахване на имунитета на магистратите /съдии, прокурори, следователи/ - нещо, което липсва като правна норма в ЕС. България трябва успешно да реши въпроса с интеграцията на ромите в обществото, заяви още еврокомисарят и допълни нуждата от закони за омбудстмана и за антидискриминацията.

Еврокомисарят подчерта, че трябва да се развива административния капацитет на държавата и даде за пример, че в страната трябва не само да се приемат, но и приложат близо 70 000 страници еврозакони.

Като задача Ферхойген очерта и осигуряването на свободен достъп до финансови ресурси на малкият и средният бизнес.

Еврокомисарят похвали консенсуса в българското общество и парламент по въпроса за присъединяването към ЕС и оцени положително мирния преход. Ферхойген нарече България стратегически партньор на ЕС в региона.

След първата си среща през деня - с президента Георги Първанов, Ферхойген заяви, че България трябва да се гордее с напредъка през последните години и оцени като необратим процеса по присъединяването ни към ЕС. Еврокомисарят допълни, че за да има видим допълнителен напредък, икономическите, политическите и социалните реформи в страната трябва да продължат.

Пред еврокомисаря президентът Първанов заяви, че се надява констатациите за видим напредък да намерят място в документите от Севиля и Копенхаген, както и в годишния доклад на Европейската комисия. На няколко пъти Първанов похвали преговорния процес на сегашното правителство и не пропусна да отправи критични нотки към предишния кабинет на ОДС. "За нас е много важно да ускорим преговорите на основата на принципите на наваксване на онова, което беше загубено като темпо от предишното правителство", каза Първанов пред Ферхойген. Държавният глава потвърди стремежа на изпълнителната да приключи преговорите с ЕС преди края на 2003 г., добавяйки, че последната дума е на Европейската комисия и тя ще бъде отразена в пътната карта, която ще бъде дадена на страната ни на срещата в Копенхаген в края на тази година.

Ферхойген присъства за малко и на заседание на Съвета по европейска и евроатлантическа интеграция към президента. След него специално открои необходимостта от подкрепата на гражданското общество за процеса на разширяване на ЕС и отбеляза опасността от евроскептицизъм в Европа.

Добрата позиция на България по пътя ѝ за членство в ЕС е в резултат на усилията на ОДС- правителството, извадило страната от политическия и икономически колапс от 1997 г., заяви по-късно Ферхойген, на среща с лидерът на СДС Надежда Михайлова. Последните срещи на еврокомисаря в София бяха с лидерите на основните политически сили.

На срещата Михайлова запознала еврокомисаря с позицията на ОДС по съдебната реформа и изтъкнала готовността на партията за дебат по промени в Конституцията, които да направят по-ефективно взаимодействието между изпълнителната и съдебната власт в борбата с престъпността и корупцията.

От срещата си с Гюнтер Ферхойген от БСП му обяснили, че експертите на ЕС бъркат, обявявайки, че 3 и 4 блокове на АЕЦ "Козлодуй" не притежават проектна способност за повишаване на безопасността. Никой от Еврокомисията не е против блоковете да работят, но ако им докажем, че са безопасни, заяви Овчаров и в тази връзка призова правителството да действа, а не да приказва.

Българският етнически модел бил основна тема между Ферхойген и Доган, съобщи след срещата лидерът на ДПС. По думите на Доган, еврокомисарят се интересувал можем ли да изнесем нашия модел на Балканите и в Европа. Европейците оценявали българския модел на фона на събитията в Босна и Херцеговина, Косово, Македония и особено след събитията от 11 септември. Икономическите проблеми в смесените региони също били тема на разговора.

Вечерта еврокомисарят завърши с вечеря с премиера Сакскобургготски във Врана.

Посещението на еврокомисаря в България е последното, преди да започне подготовката за годишната оценка на Европейската комисия за напредъка на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.