Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев - знак за корупцията в България

0 коментара

Главният прокурор Никола Филчев е единственото българско име, споменато в статия за корупцията в източноевропейските страни в сп. "Шпигел".

Често корупцията засяга и институции, които са призвани да се борят с нея. Например българският главен прокурор Никола Филчев, който често се изказва в медиите за борбата срещу корупцията, е свързаван в българските медии с далавери и плащането на подкупи - се посочва в публикацията, озаглавена Бикшишистан.

Вече повече от десетилетие след краха на комунистическите режими повечето от страните в средна и източна Европа са затънали в блатото на шуробаджанащината, корупцията и клентелата - най-напред в това отношение са държавите, които след по-малко от пет месеца ще станат членки на ЕС - Унгария, Полша, Чехия, Словакия и Прибалтийските републики.

След повече от десетилетие от промяната политическата култура е драматично влошена - стари и нови обвързаности пречат на завръщането към Европа.

Рядко в Литва някой е бил толкова популярен като Роландас Паксас. На два пъти пилотът печели титлата за майсторско летене в малката съветска република, два пъти е бил кмет на столицата Вилнюс и два пъти министър-председател. В началото на тази година възхищението на неговите сънародници го издигна до поста президент. Това стана след едно брилянтно изборно шоу при което Паксас дори прелетя под един мост с височина 8 метра.

47-годишният летец обаче трябва да си избие от главата желанието за втори път да стане държавен глава. Слънчевото момче, което обеща на бедните повече пари, на пенсионерите по-високи пенсии се намира в затруднения. Този вторник парламентът иска да започне разследване срещу него. Политическите амбиции на литовеца са спрени от името на един руснак- Юри Борисов.

Борисов е собственик на фирма, търгуваща с хеликоптери, която е наляла 400 000 долара в предизборната кампания на Паксас. В замяна Юри Борисов е очаквал да се сдобие с генералска титла, орден и пост на консултатнт в президентската администрация, както и да бъде отстранена недолюбваната конкуренция в бранша. След изборите Паксас, който оспорва всички тези упреци, подари на своя благодетел литовско гражданство.

Междувременно Юри Борисов бе обвинен в добри контакти с руския подземен свят, както и с руските тайни служби, с които съвместно притискали Паксас. От НАТО дори се съмнявали, че той изнася конфиденциални документи към Москва.

Дали случаят Паксас е само частен? По скоро не. Не минава и седмица без някъде в източна Европа да избухне корупционен скандал, чиито разклонения стигат до най-висшите етажи на властта.

В Полша вече седмица и половина тече процес, който освети един опит за оказване на натиск върху филмовия магнат Лев Ривин от страна на медииния концерн "Агора". Срещу сумата от 17,5 млн. долара Ривин е предложил да прокара изгоден за концерна закон и сега отговаря пред прокуратурата. Според Ривин това е станало със знанието на премиера Лешек Милер. Парите на "Агора" е трябвало да бъдат преведени по сметката на посткоминистечския ляв съюз на Милер.

В Данциг един бивш заместник-министър на Инфраструктурата е обвиняем за пране на пари и измама.

В Чехия правителството наскоро обяви, че корупцията е достигнала "гротескно ниво". Наскоро беше снет имунитета на сенатор Алксандър Новак, който от приватизацията на енергиен концерн в родния си град е прибрал 1,3 млн. евро.

През лятото Карел Сърба, екс-генерален секретар при външното министерство получи присъда от осем години, като се разбра, че е наел убиец, който да елиминира журналистката Сабина Слонкова. Тя била стигнала до разкрития за незаконен бизнес на политика.

Румънският премиер Адриан Нъстасе трябваше да уволни не кого да е, а тъкмо министъра по европейска интеграция - Хилдегард Пувак, след като се разбра, че тя е отклонява средства от еврофондовете към фирмите на мъжа си и сина си. В Унгария пък се разгоря борсов скандал, който стигна до кръгове от правителството на социалдемократа Петер Медеши.

По време на преговорите за бъдещата европейска конституция страните кандидатки целенасочено настояваха за по-голям голям глас в съюза, в крайна сметка обаче удариха на камък.

Неприятно за тях е, че в докладите за напредъка, изготвени от Европейската комисия от преди няколко седмици има сериозни критики по отношение на корупцията. Грижата на Брюксел е обяснима с факта, че съюза превежда годишно милиарди евро като помощи за региона.

Страните -кандидатки се изкачват нагоре в ранглистата на Трансперансиинтернешънъл за разлика от минали години. Полша например се изкачи с 19 места и заема 64-то място от 133 страни. Така тя се счита за по-корумпирана от страни като Куба, Ботсвана и Бразилия. Румъния, която се очаква да влезе в ЕС през 2007 г., е на едно ниво с африканската страна Малави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.