Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филм за дисидента Илия Минев - "Порокът на страха", представя БНТ тази вечер

1 коментар
Илия Минев по време митинг през ноември 1989 г. в София Сн. БНТ

Тази вечер от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Порокът на страха", посветен на най-дългогодишния политически затворник и първия правозащитник в България - Илия Минев, съобщи обществената медия.

Документалният филм разказва драматичната история на Илия Минев, която продължава почти три десетилетия в най-тежките условия на затворите и лагерите. Минев е непримирим борец за права и свободи през целия си живот - преди 1944 г., по времето на социализма и след промените през 1989 г. до смъртта си.

В навечерието на падането на Берлинската стена зрителите на Българската национална телевизия ще научат подробности за живота и жертвите на Илия Минев, който е непознат за широката публика.

Режисьор на документалния филм "Порокът на страха" е Росен Елезов, сценарист е Хелия Чавдарова, а оператор Цветан Недков.

Илия Минев е роден на 5 декември 1917 г. в Саранбей, днес Септември. Хората от родния му град го знаят като "Мъченика". Едни го смятат за велик, други го заклеймяват като "легионера". Той е един от водачите на Съюза на българските национални легиони (СБНЛ), организация със симпатии към националсоциалистическата идеология.

След 1944 г. Илия Минев е съден за легионерската си дейност. През декември 1946 г. държавният обвинител Минковски иска смъртна присъда за него. Мирните споразумения, подписани в Париж през 1947 г., осуетяват екзекуцията му. Следва доживотен затвор, трансформиран по-късно в присъда от 20 години. Илия Минев влиза през май 1947 г. и стои там 17.5 години - до края на 1964 г.

За това време той разказва: "Четири пъти през тези години съм бил на смъртно легло. Веднъж дори бе дошъл гробарят да ме вземе с магарешката количка, за да ме зарови край затвора. Лекарят беше помислил, че съм умрял. Когато си раздвижих очите, гробарят се развика: "Бай Илия е вампирясал!"

След това е осъден и лежи 7 години в Старозагорския затвор за "опит да отрови водата на София". По-късно му дават още една година за незаконно производство на пластмасови изделия.

Следват осем години "на подписка". Всяка сутрин и вечер ходи с велосипеда си до милицията в Септември и се разписва за присъствието си при дежурния офицер в управлението.

Четирима души от Държавна сигурност са разработвали дисидента. Досието му е от три папки, всяка дебела по 25 см. През 1985 г. като израз на уважение Държавна сигурност му подарява портрет на кумира му Васил Левски.

Така по затвори и концлагери Илия Минев прекарва общо 26 години от живота си. Плюс 8 години, в които ходи сутрин и вечер в "Народната милиция" да се разписва.

На 16 януари 1988 г. бай Илия основава в Септември Независимото дружество за защита правата на човека в България. Съдът отказва да го регистрира. Минев гладува 18 дни в знак на протест. В негова подкрепа се обявяват Румен Воденичаров и Блага Димитрова, която го защитава по радио "Свободна Европа". Вестниците започват яростна кампания срещу дисидента. "Работническо дело" пуска поредица под заглавие "Права с кафяв оттенък". Публикуват се разкази за бити от легионери под ръководството на Минев.

На 15 октомври 1989 г. Илия Минев бяга от Септември, идва в София и демонстрира срещу режима. За първи и последен път произнася слово до кино "Петър Берон". На 15 ноември го освобождават от подписката. Три дни по-късно е на първия свободен митинг пред парламента.

През 1990 г. Илия Минев вече е никой. Румен Воденичаров е оглавил, създаденото от него в последните години на социализма Независимото дружество за защита правата на човека в България.

Илия Минев напуска този свят така, както е живял - в нищета и мизерия, на 6 януари 2000 г.

"Щастливият едва след смъртта се познава" - тази мисъл на Сократ цитира приживе Илия Минев. Хората, които го познаваха, казват за него, че той е човек на неосъществените идеали. Не признава ничий авторитет, отказва всякакви благодеяния и от комунистите, и от демократите. Никога не е получавал дори пенсия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Веско
    #1

    Голям човек и велик Българин! По-велик и от Нелсън Мандела! Светла му памет! Историята ще помни него, а не ония кдс-агенти р.воденичаров и добромир ч. Факт е,че руските слуги у нас не можаха да се преборят с него. В т.ч. поставям и ж.желев с личния му принос ИЛИЯ МИНЕВ да бъде прогонен от демократичните организации у нас след 1990 г.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.