Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансов консорциум, подкрепящ “Шкода”, дава евтини пари за АЕЦ “Белене”

4 коментара
Финансов консорциум, подкрепящ “Шкода”, дава евтини пари за АЕЦ “Белене”

Консорциум, съставен от чешките Експортна кредитна агенция, Експортно-застрахователна корпорация EGAP и Експортна банка, предлага евтино финансиране на проекта за изграждане на АЕЦ “Белене”. Това съобщи в четвъртък пред журналисти зам.-генералният директор на Чешката експортна банка Мирослава Хранчирджова.

Създаденият за подкрепа на чешката оферта на “Шкода Алианс” за изграждането на два блока в АЕЦ “Белене” консорциум има поддръжката и на международни финансови институции, сред които Ситибанк и “Уникредито Италиано” чрез чешката си “Живностенска банка”. Вероятно ще поканим и български банки да участват във финансирането на евентуален чешки проект, допълни Хранчирджова.

“Шкода Алианс”, в която участват водещата “Шкода Ядрено машиностроене”, “Шкода Прага” и Института за ядрени изследвания Ржеж, и руската “Атомстройекспрот” подадоха на 1 февруари оферти за проектиране, строителство и пускане в експлоатация на два блока от по 1000 МВ на АЕЦ “Белене”. И руското дружество, и чешкият консорциум, са по един или друг начин контролирани от руския монополист “Газпром”.

В момента вървят преговорите по техническите параметри на офертите, в средата на юни ще стартират финансовите оценки на предложенията, за да може през юли да се избере изпълнителят на проекта.

Чешкият финансов консорциум предлага гъвкав механизъм за осигуряване на средства за строежа, който включва гаранции от чешката държава за експортното застраховане, синдикирани заеми с изгодни лихви при осигуряване на подкрепа от страна на българската държава. При нужда може да се прибегне и до включване на капиталовите фондове на други инвеститори, добави Хранчирджова.

Не е задължително това да е типичната държавна гаранция, а документ за подкрепа, който да дава сигурност на финансовите инвестиции при предоставянето на кредити при ниски лихви и за дълъг 15-годишен период от време за изплащане на инвестиции, както е при такива големи проекти, отбеляза зам.-шефът на Чешката експортна банка. 

Подобна държавна подкрепа поиска и получи вече американската корпорация AES за проекта си за изграждане на заместващи мощности в ТЕЦ “Марица Изток 1”, който надхвърля 1,2 млрд. евро и стартира реално идната седмица.

За строежа на АЕЦ “Белене” нужната сума ще стане ясно едва след избора на изпълнител. По тръжна документация стойността е между 2 и 4 млрд. евро.

Експортното застраховане, освен че излиза по-евтино, има и предимството, че може да се прехвърли и върху българските фирми, които ще бъдат наемани като подизпълнители на проекта за втората атомна централа. Например при осигуряване на 50 на сто от чешките доставки за проекта, изгодното финансиране се прехвърля и за българските фирми участници в проекта, обясни Хранчирджова. Тя допълни, че при тях съществува правилото за дългосрочно и евтино финансиране на местните доставки за сумата на предварителното плащане по договорите.

Ден по-рано от “Шкода Алианс” обявиха, че ще надхвърлят задължителния обем от 30 на сто българско участие в проекта. “Няма смисъл да внасяме в България дейност, която можем да купим на място”, заяви Мирослав Фиала, генерален директор на водещият акционер “Шкода Ядрено машиностроене”.

На практика в момента финансирането на АЕЦ “Белене” е най-неясната част от проекта, защото и “Шкода” и “Атомстройекспорт” предлагат свои механизми за това.

Отделно българската държава продължава да обмисля структурата на инвестиционната компания, която да вкара парите в централата. Сигурното е, че държавата ще запази мажоритарен пакет от 51 на сто в бъдещия инвеститор в проекта чрез апортна вноска на съществуващото оборудване и самата площадка в Белене и с пряко финансиране, най-вероятно подплатено с държавно гарантирани заеми от Евроатом, за които министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров заяви по-рано, че ще са евтини след като станем член на Европейския съюз .

Останалите капитали в инвестиционната компания може да се набират чрез привличане като акционери на водещи оператори на ядрени мощности.

“Дали ще се създаде инвестиционна компания или избраният изпълнител ще осигури финансирането, няма голяма значение от икономическа гледна точка”, обясни Хранчирджова. Според нея най-важното е да има прозрачност, когато става въпрос за дългосрочен проект, предвиждащ 10 години строеж и 15 години изплащане на финансирането му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кейнс
    #5

    Евтини пари има само при яка инфлация!

  2. THE WISE MAN
    #4

    АЕЦ " БЕЛЕНЕ " Е ЖИЗНЕНО ВАЖНА ЗА БЪЛГАРИЯ , НО ЗАСЕГА САМО ПРИКАЗКИ И НИЩО ОПРЕДЕЛЕНО МОЖЕ БИ СЕ ЧАКА НЯКОЙ ЛУД ДА НИ КАЖЕ , ЧЕ ТЯ НЕ НИ Е НЕОБХОДИМА И НИЕ КАТО ПОСЛЕДНИТЕ НАИВНИЦИ ВЗЕМЕМ , ЧЕ СЕ СЪГЛАСИМ !!!В СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА ВСИЧКО Е БОРБА НА ИНТЕРИСИ И ЦЕЛТА ОПРАВДАВА СРЕДСТВАТА , И НИЩО ЧУДНО АКО ПОД НЯКАКЪВ ПРЕДЛОГ ВЪОБЩЕ НИ ОТКАЖАТ ОТ НЕЯ!ЗАТОВА НЕКА НЕ СЕ ЗАБЛУЖДАВАМЕ И ПРЕСТАНЕМ ДА ГОВОРИМ , АМИ ДА ДЕЙСТВАТ ХОРАТА И ИНСТИТУЦИИТЕ ОТ КОЙТО ЗАВИСИ НЕЙНОТО ИЗГРАЖДАНЕ И ТО ДА ВНИМАВАТ С КОЙ КАКВО ДОГОВАРЯТ И НА КАКВА ЦЕНА - ЗАЩОТО ВСИЧКО СИ ИМА СВОЯТА ЦЕНА И НИКОЙ НЯМА ДА Е ПО-ЗАИНТЕРЕСОВАН ОТ НАС ЗА АЕЦ " БЕЛЕНЕ " !!!!!!!!!!!!

  3. az
    #3

    Далече не са само приказки. Построяването на АЕЦ Белене е договорено на европейско ниво и попада в стратегията за енергиино развитие на района. Както сам каза обаче в цял свят строежа на такава централа е жестока борба на различни интереси. Белене не е подминат и там битката между Газпром и Шкода в действителност е жестока. Как ще се реши за сега не е ясно. Малка подробност е срещата на Р. Овчаров с шефа на Газпром на който изрично е казано, че Газпром не е склоно на компромиси и иска тази централа.

  4. БЕЗОПАСЕН
    #2

    Австрия не може да се премири,че ВВЕР1000 им работят "под носа",а чехите се надяват/подведени от заинтересовани комисионери/, че тепърва Евросъюза ще разреши -Русия,чрез ТРОЯНСКИ КОН, да пробутва остарелите си атомни технологии в срана-членка.Истината ще блесне,когато членството на България стане факт,а до тогава НЯКОИ ще продължат да се опитва да "осребяват - ДОБРИТЕ УСЛУГИ",които предлагат в качеството си на ВЛАСТИМАЩИ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.