Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовите измами са широко разпространени в България

0 коментара

Въпреки че не е голям регионален финансов център, България е смятана за важна транзитна страна в трафика на наркотици към Западна Европа и извършването на финансови престъпления. Това се казва в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ, посветен на стратегията за международна борба с наркотиците.

Българското правителство продължава да подобрява работата на правозащитните и митническите си служби, но все още предстои да бъдат извършени важни структурни промени в борбата срещу трафика и търговията с наркотици, се казва в доклада на Държавния департамент.

През изминалата година България е продължила да се превръща от транзитна страна в страна, важен производител на наркотици. Правителството е потвърдило ангажимента си да се бори с тежките престъпления, включително с трафика на наркотици. Въпреки това, все още няма произнесени присъди срещу големи наркоразпространители, се посочва в документа.

Авторите му смятат, че около 80% от хероина в Европа е минал през територията на България. През страната ни транзитно минават също така марихуана и кокаин, се казва в доклада.

В него се отбелязва, че българското правителство е показало желание за сътрудничество и действа съвместно с много американски служби и агенции.

Правозащитните организации, следствието, прокуратурата и съдиите обаче трябва да бъдат допълнително подпомогнати, за да могат ефективно да разследват и да се борят срещу трафика на наркотици и други сериозни престъпления, се препоръчва в доклада.

Докладът, който анализира положението в над 120 страни от цял свят, е разделен на две части. Първата се отнася до контрола на наркотиците и химическите вещества, а втората е посветена на прането на пари и икономическите престъпления.

Във втората част от документа, поместен в уеб-страницата на ведомството, засягаща проблемите с прането на пари, се посочва, че финансовите престъпления, включително данъчни измами, измами с фалшиви кредитни карти, фалшифициране на пари и финансови инструменти, са широко разпространени в България.

В доклада се отбелязва, че изпираните в България пари са придобити от вътрешна и международна престъпна дейност. Организираната престъпност действа много открито на територията на страната и извършва показни физически нападения срещу държавни служители и журналисти, които се борят срещу нея.

В доклада България е наречена транзитна държава за престъпници от Източна Европа, страните от бившия Съветски съюз, Турция и Близкия изток, насочили се към Западна Европа и Съединените щати. Страната е смятана и за производител номер три в света на фалшиви американски долари.

Най-голяма съзнателност при съобщаването за съмнителни случаи на пране на пари проявява банковият сектор. Липсата на подобни съобщения от страна на чейнджбюрата, казината и други финансови институции се дължи на различни фактори, сред които непознаване на законовите изисквания, липсата на ресурси и небрежната като цяло политика на правителството по въпроса, се казва още в доклада.

В документа се подчертава още, че в България няма нито една произнесена присъди за пране на пари и успешните съдебни преследвания срещу други финансови престъпления са много малко.

Това се дължи на слабата подготовка на прокурорите, следователите и правоохранителните органи. Констатира се обаче, че през 2004 г. се забелязва промяна и известен напредък.

Макар че България няма подписан договор за правна помощ със САЩ, двете страни са си сътрудничили добре в борбата срещу финансовите престъпления през м. г.

Проблем остава вземането на ефективни мерки от властите срещу прането на пари. Липсва и политическа воля за отменяне на прекалено строгите изисквания за банкова тайна, тъй като банковият сектор има много силно лоби в парламента, смятат авторите на доклада.

В него се казва също, че правителството трябва да подобри и затегне регулаторния режим. България трябва да приложи мерки за борба с фалшифицирането на пари и изземването на незаконно придобито имущество, гласят някои от препоръките в доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.