Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовият министър се отказа да определя колко да взимат съдиите

0 коментара
Владислав Горанов. Снимка: БГНЕС

Финансовият министър Владислав Горанов се е отказал от идеята си всяка година да определя колко ще получават съдиите, прокурорите и следователите. Това обяви представляващият член на Висшия съдебен съвет Соня Найденова след среща с Горанов в четвъртък.

Министърът бе заплашен от обща стачка на всички магистратски гилдии заради предложението заплатите в съдебната система да бъдат определяни година за година през Закона за държавния бюджет. В съдебната система неговата идея бе приета като посегателство към независимостта на съдебната власт.

"Категорично заявихме, че предложената промяна в начина на формиране на магистратските възнаграждения е неприемлива. С удовлетворение мога да кажа, че министър Горанов възприе тази теза, заяви, че тя е доста спорна от гледна точка на конституцията и няма да доведе до финансови облекчения върху общия бюджет на държавата", коментира Найденова пред журналисти.

Въпреки отстъпките на Владислав Горанов по този въпрос, той все още не е склонил за увеличение на бюджета на съдебната власт.

ВСС иска 542 милиона лева за следващата година, но финансовото министерство отпуска само 473 млн. лева. С по-малката сума няма как да бъдат финансирани сегашните заплати на магистратите. Те бяха увеличени с 12% от ВСС през септември, което даде начало на тежки спорове между съдебната и изпълнителната власт.

До тази ситуация се стигна след близо година спорове между Владислав Горанов и ВСС. В момента заплатите в съдебната система са по-малки от това, което определя законът, тъй като не са актуализирани от три години. През това време средната заплата в бюджетната сфера се е увеличила с 12%, включително тази на финансовия министър.

На 17 септември ВСС взе решение да увеличи заплатите, но те могат да бъдат поддържани само до края на 2015 г. с реализираните икономии. Съдебният съвет поиска увеличение на бюджета на системата с близо 80 милиона лева за 2016 г., които да гарантират новите заплати.

Преди няколко месеца Горанов отговори арогантно и на напомнянето на ВСС, че Националната агенция по приходите буквално отказва да събира вземанията на съдебната власт, които са за над 740 млн. лв. Той обясни, че НАП има по-важни приходи за събиране и така отсвири българското правораздаване.

Правпсъдният министър Христо Иванов не подкрепи акцията на Горанов за удар по независимостта на съдебната власт през бюджета. Той обясни, че високите заплати в съдебната система са необходима антикорупционна мярка, но подчерта, че те не могат да бъдат увеличени твърде много в разрез с възможностите на бюджета. Иванов препоръча на ВСС да преговаря за по-високи възнаграждения, предлагайки срещу тях реформи. На същата позиция са председателят на Върховния касационе съд Лозан Панов и главният прокурор Сотир Цацаров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.