Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финландия ще иска писмени сведения за напредъка в борбата с корупцията и в съдебната система

13 коментара

Финландия при необходимост финландското правителство ще изиска писмено от българската страна сведения какъв напредък е постигнат в областта на борбата с корупцията и ефективността на съдебната система преди да подкрепи членството на страната в Шенгенското пространство. Това заяви финландският вътрешен министър Пайви Расанен след среща с българския си колега Цветан Цветанов в Хелзинки.

 

По думите на Расанен преди да бъдат премахнати границите, трябва да бъде показано, че има напредък.

 

"Надявам се и желая двете страни колкото се може по-скоро да станат членове на Шенген, което е във ваш, и в наш интерес", каза финландският вътрешен министър, цитирана от пресцентъра на МВР.

 

Пайви Расанен заяви, че високо се оценяват усилията, които страната полага и припомни, че през октомври председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой е препоръчал членството на България и Румъния да бъде одобрено.

 

"Нашето правителство се отнася положително и поддържаме пожеланията и препоръката му. Поддържаме идеята за приемането на България и Румъния на два етапа – отваряне на морска и въздушна граница и след това сухопътната граница", заяви още Расанен.

 

Тя подчерта обаче, че страната ѝ поставя условия преди да бъде взето решение и от изпълнението им зависи дали то да бъде положително. "Тези условия са борба с корупцията и доказателства, че съдебната система започва да работи ефективно".

 

Финландия и Холандия се противопоставиха на членството на двете балкански страни, въпреки че те изпълниха техническите критерии на шенгенското пространство, заради слаби резултати в борбата срещу престъпността и корупцията.

 

От своя страна Цветан Цветанов представи възможностите, с които България разполага за охрана и контрол на сухопътната и морската граница.

 

"Ние имаме една от най-добре оборудваната технически морска граница в ЕС. Цялото крайбрежие се охранява с кораби, хеликоптери и се контролира посредством интегрираната система за наблюдение. Подобна система се прави и на българо-турската граница. Прилагат се най-добрите техники и практики, които се използват в Европа", заяви Цветанов.

 

Той каза, че са създадени условия, отговарящи на всички изисквания за сигурност. "С полицейски екипи и техника България участва в мисията на ФРОНТЕКС по обезпечаване на гръцко-турската граница. Холандски полицаи няколко месеца работиха успоредно с българските си колеги на ГКПП"Капитан Андреево", добави Цветанов.

 

В разговора с финландската си колега той каза, че страната е покрила технически критериите за Шенген и тава е било оценено от всички експерти, посетили страната.

 

За да се убедят и финландските политици, че това е така, вътрешният министър покани Пайви Расанен на официално посещение в България. Той заяви, че по всяко време могат да изпратят и финландски гранични полицаи, за да се убедят на място с постигнатото по охраната на външните граници на ЕС.

 

"Той представи и постигнатото в областта на корупцията и борбата с организираната престъпност. По време на срещата българският вътрешен министър запозна домакините и с мерките, които правителството полага за интеграция на ромите. Беше обсъдена и възможността за засилване на полицейското сътрудничество между двете страни. Пред депутати във финландския парламент Цветан Цветанов представи стъпките на страната по пътя към Шенген и постигнатото в областта на сектор "Сигурност", съобщиха още от МВР.

 

България и Румъния се опитват да постигнат компромис и да влязат в Шенген с въздушните и морските граници през март следващата година, а до края на 2012 и със сухопътните.

 

В момента текат неофициални разговори между Финландия, Румъния, България и председателя на ЕС Херман ван Ромпой. Холандия обаче до момента е категорична, че няма да преразгледа позицията си преди летния доклад на ЕК за напредъка на двете страни в областта на правосъдието и вътрешния ред.

 

България и Румъния продължават да отдават съпротивата на Холандия на вътрешнополитическата ситуация в страната. Холандското дясноцентристко правителство управлява с подкрепата на крайната десница - Партията на свободата на Геерт Видерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    ОПГ= Полиция Прокуратура Престъпник

  2. Анонимен
    #12

    И аз искам същото, да ми пращат копие и на мен, хехе

  3. Анонимен
    #11

    Абе 9, кой знае къде слугуваш из света. Какво си се загрижил за нас, като не живееш в България. Много ви е добре навън пък всички искате един ден да се върнете тук. Който може си го може навсякъде, без значение къде живее и работи. Аман от комплексари като теб из форумите!

  4. Анонимен
    #10

    И ние по български скоро ще им дадем писмен отговор, че по отношение борбата с корупция и съдебната система сме постигнали зашемеяващи резултати и сме изпреварили дори тях. На теория всичко докарваме, а като се погледнем в огледалото - същите.

  5. Анонимен
    #9

    Скъпи 8,
    22 години българите имаха правото да гласуват и да избират народни представители които да подреждат българското законодателство по волята на "суверена". И ако искаха, българите сега щяха сега да имат една нормална европейска държава. Ако искаха, и ако имаха единството, волята и куража да го постигнат...
    За съжаление, това не се случи по редица причини, които всички ние добре знаем. Истината е че масата българи са стадо овце, което чака някой да го "оправи". По-умните и предприемчивите (повече

  6. Анонимен
    #8

    Не 7!

    Докато няма правила в смисъл нормално а не лобистко законодателство и най-вече докато няма съдебна система нормална, защото ако на някой му нарушиш правата къде да се ожали - на арменския поп ли. Много е просто, но само се декларира, че има воля, да има воля за деклариране, че има воля и това е то - и хората му го казват завоалирано по дипломатически, а той като магаре на мост - ние сме изпълнили еди какво си, ние сме еди какво си, тоя каза еди какво си - изобщо те разбират, че имат насреща

  7. Анонимен
    #7

    По-точно казано: Докато масата българи са корумпирани рапони, няма Шенген.

  8. Анонимен
    #6

    До "Финландците" ...тука няма да спре нито корупцията,нито "законово" облечената кражба и незаконно забогатяване и най-вече липсата на властта да се бори/кои си спира "кранчето"/...а и ако не искат да Ги заразим и тях и европейците да ни изритат по бързо от ЕС../да видят историята на колко империй сме им е... майката и са се разпаднали/

  9. Анонимен
    #5

    Докато ни управляват рапони, няма шенген.

  10. Анонимен
    #4

    От експозето на финландския вътрешен министър става ясно, че ЦвЦв бадева е харчил парите ни да ходи до Хелзинки. В позицията на Финландия няма никаква промяна. Просто едно учтиво изпращане да си ходи по живо по здраво.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.