Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фирми на варненски бизнесмен глобени със 150 хил. лв. заради необявени сделки

2 коментара

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) глоби със 75 хил. лв. всяка от фирмите на бизнесмена Светлозар Дичевски "Октопод инвест холдинг" ЕАД и "Слънчев дар" АД заради това, че са придобили два завода, без да обявят сделките пред антимонополния орган. Производството е образувано по сигнал на ДАНС.

"Октопод инвест холдинг" е купила мелничния комплекс в гр. Славяново, а "Слънчев дар" – фуражния завод в Долна Митрополия.

Съгласно европейското законодателство придобиването на контрол върху активи се счита за концентрация, когато тези активи образуват цяло или част от предприятие.

Извършеният от КЗК анализ на пазара от установи, че сделките не пораждат опасност от засягане на конкурентната среда.

За всяка от годините, предхождащи двете придобивания, общият оборот на групата Дичевски надхвърля законоустановения праг, поради което ответните дружества са били длъжни да подадат уведомления до КЗК и да не извършват фактически и правни действия до издаването на разрешения от Комисията за всяко едно придобиване. Неизпълнението на това задължение е основание за налагане на санкция.

Дичевски е обвиняем по дело за измама заради придобиването на мелничния комплекс в Славяново "Славомел" от фирмата му "Октопод инвест холдинг".

Заради тежката зърнена криза през 2004 г. Илиян Михайлов, управител на фирма "Славомел" ООД - гр. Славяново, и неговите съдружници теглят банков кредит за оборотни средства в размер на 350 000 лв., обезпечен с мелничния комплекс. След като не успява да изплати последните три вноски на банката (103 000 лв.), Илиян Михайлов се обръща за помощ към своя бизнес партньор Светлозар Дичевски, собственик на "Октопод инвест холдинг" ЕАД Варна.

Предложението на Дичевски е чрез съдия-изпълнителя Цветозар Найденов да му се възложи имотът на дружеството в гр. Славяново и след това отново, след като Илиян Михайлов му изплати цесията, да върне обратно мелничния комплекс. Това обаче се оказва престъпна схема. Действителното намерение на Дичевски е било да получи имота за едно от дружествата си и да го ползва като обезпечение за неговите кредити.

Капка Радева е изготвила ниска несъответстваща на действителната оценка по отношение на недвижимия имот в гр. Славяново (198 000 лв. при реална пазарна стойност 600 000 лв.). Машините и съоръженията, които са оценени от банката на 400 600 лв., са продадени чрез депозитар Ценка Босева на една от фирмите на Дичевски за 50 000 лв. Чрез съдия-изпълнителя Цветозар Найденов всички имоти и движими вещи, собственост на "Славомел", са възложени на "Октопод инвест холдинг" - Варна. Според обвинителния акт фирма "Славомел" е била присвоена по престъпна схема, която е причинила щети в особено големи размери на собствениците ѝ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. интерес
    #4

    Тази схема не е прилагана само в този случай!Проверките на други сделки на този варненско-троянски "бизнесмен" могат да доведат и до още по-интересни резултати,особено в Никополската околия.

  2. Цве.зар Найденов
    #2

    , и вся прочая магистратска сволочь.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.