Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фирмите могат да прилагат принципа на мълчаливото съгласие в отношенията с администрацията

0 коментара

От днес фирмите могат да прилагат принципа на мълчаливото съгласие в отношенията си с администрацията. Това предвижда влезлият в сила Закон за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност.

Той бе приет през лятото на тази година, но парламента реши да даде 6 месечен срок до влизането му в сила за да може администрацията да се подготви за неговото прилагане.

Законът предвижда принципа на мълчаливото съгласие да важи при издвършването на еднократни действия или сделки, ако с друг закон не е предвиден друг режим.

Това означава, че ако в дадена наредба е заложен срок за произнасяне по дадено искане и съответната администрация не излезе с решение, то фирмата може да се позове на принципа на мълчаливото съгласие и да предприеме действията за които иска разрешение.

Председателят на парламентарната комисия по икономическа политика Валери Димитров обясни, че от днес нататък изключения от принципа на мълчаливото съгласие ще могат да се установяват само със закон.

При внасянето на проектозакони правителството ще трябва да предложи и предвалителна икономическа оценка на въвеждането на лицензионни и разрешителни режими.

Според него основната идея на закона е да се ограничи необоснованата намеса на държавната и общинска администрация в дейността на частните стопански субекти.

В нормативния акт се посочва, че администрацията не може да налага изисквания и тежести, които нарушават правилата за защита на конкуренцията и водят до злоупотреба с монопол.

Законът въвежда като изискване за администрацията да обслужва фирмите на едно гише. За нарушенията на различните разпоредби депутатите са предвидили глоби между 1 000 и 10 хил.лв.

Новите разпоредби дават възможност на бизнеса да атакува наредби и решения на администрацията, които не отговорят на изискванията заложени в него.

Изчисленията на Института по пазарна икономика (ИПИ), който е съдействал при изготвянето на закона, показват, че преките загуби на бизнесмените от губене на време по опашки за получаване на различни разрешителни са приблизително 20 млн. лева годишно.

Лъчезар Богданов от ИПИ коментира, че загубите от пропуснати ползи са много по-големи, но трудно могат да бъдат изчислени. Оценката на ИПИ е, че разходите на фирмите в България по административните режими са около 12% от БВП годишно. Това е от три до четири пъти повече от аналогичните разходи на компаниите в страните от ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.