Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фирмите за балиране на сметта в София са избрани в нарушение на обществената поръчка

34 коментара
Фирмите за балиране на сметта в София са избрани в нарушение на обществената поръчка

В нарушение на обявената процедура за обществена поръчка за балиране и временно съхранение на отпадъците на София са избрани операторите на спорните технологии, които от 3 октомври неизвестно до кога поемат обработката на боклука на столицата.

Според обявата, обнародвана в Държавен вестник на 25 март 2005 г., кандидатите трябва да имат собствени терени за съхранение на балираната смет или договори за наемането на такава, както и да представят разрешителни по чл. 37 от Закона за управление на отпадъците за транспортиране, третиране и временно съхранение на боклука.

Трите фирми – “Микс-ПС”, “Еко Ел-6” и “Чистота-Искър”, които са подали оферти, а в последствие и са одобрени за извършването на тази дейност, са представили договори за наемане на трите площадки край Локорско, Сеславци и местността Могилите край Нови Искър с техните собственици. Това са съответно “Кремиковци” АД,  ЗСК ”Кремиковци” и фирма ЕТ “Нунки” – Михаил Хаджиев.

Тези терени за разполагане на балиращите инсталации по-късно получиха одобрението на Регионалната инспекция за околна среда и води (РИОСВ)-София, но операторите и Столична община бяха принудени временно да се откажат от тях заради протести на живеещите наблизо г раждани и заради заведено дело във Върховния административен съд срещу решението на тогавашния екоминистър Долорес Арсенова, разрешила ползването им.

За сегашните площадки, които трябва да влязат за двуседмична процедура на разрешение от РИОСВ-София, според последните поправки в Закона за управление на отпадъците, премахващи предишната екооценка, фирмите “Еко Ел-6”, “Микс ПС” и “Чистота Искър” също трябва да имат договори за наем. За терена край кв. Дружба в местност “Индустриална зона гара Искър II”, който е на фирма “Инжстрой София”, има тристранен контракт за ползване между “Инжстрой”, “Микс ПС” и Столична община. За площадката край Кремиковци, собственост на “СМ-Кремиковци”,  “Чистота-Искър” също е подписала договор.

За землището край Требич, което е бивша собственост на Министерството на отбраната и е прехвърлена с решение на МС за безвъзмездно ползване от Столична община, кметството е възложило експлоатацията на “Еко Ел-6”, управлявана от бившия шеф на общинската фирма “Чистота” Красимир Арсов. Той е и собственик на половината от фирмата чрез своето дружество “Еко Био Енерджи”, сочи справка на АПИС. Другите 50 на сто са на “Елит-Р Консулт”.

Тримата кандидати, а в последствие и оператори на тази дейност, обаче не са отговаряли на изискването за разрешителни по чл. 37 на Закона за управление на отпадъците. Те и до момента нямат документи, които да им позволяват извършването на дейности по третиране и съхранение на твърди битови отпадъци. В РИОСВ-София все още не са подадени нужните искания от страна на операторите, въпреки че за това натисна екоминистерството още преди около три седмици, сочи проверка на Mediapool в екоинспекцията. За сметка на това обаче има решение на Столичния общински съвет, което позволява на фирмите да работят в нарушение на закона до изваждането на необходимите документи, без да е фиксиран срок, в който те трябва да легализират дейността си.

Така на практика веднъж е нарушена процедурата за избор на изпълнител на дейностите по съхранението на сметта, втори път е погазен Законът за управление на отпадъците. Според регламентираните в него административни нарушения и глоби, с имуществена санкция от 3500 до 10 000 лв. се наказва едноличен търговец или юридическо лице, което третира или транспортира отпадъци без разрешение или регистрационен документ. Въпросът е ще се осмели ли РИОСВ-София да я наложи на фирмите, които явно ги устройва протекцията на решението на СОС.

Изненадващият развой около “Чичо Митко”

Трите фирми, освен че ще балират сметта на София, възнамеряват да я возят след това на терените за временно съхранение, от които междувременно общината съобщиха, че остава само мини “Чукурово” на бизнесмена Христо Ковачки.

Изненадващо обаче неговият говорител Виктор Сокачев заяви пред Дарик радио, че теренът е бил предложен за инсталиране на машина за балиране на сметта, а не за съхранението на вече пакетираните боклуци.

Мини “Бялата вода” са отпаднали засега като идея, с техния собственик фирмата “Тракия РМ”  за момента няма да се сключва договор от страна на тримата оператори, съобщиха в понеделник от пресцентъра на Столична община.

Причината за изненадващия развой на събитията е, че мястото е доста отдалечено от София и това ще оскъпи разходите по сметосъбирането и сметоизвозването, обясниха от кметството.

Така собственикът на “Тракия РМ” – зам.-министърът на земеделието и горите Димитър Пейчев (известен като “чичо Митко”), около чието участие в схемата за разрешаване на кризата с боклука миналия четвъртък се разгоря спор в парламентарната екокомисия, остава на резервната скамейка. Което може да е временно задържане на бизнес - апетитите на Пейчев, за когото се оказва, че има общи бизнес интереси с Венислав Цанов, който е член на Борда на директорите на “Минстрой” – дружество на Eм Джи холдинг (бившата Мултигруп).

Според общинари, доверителните отношения между и.д. кмета и чичо Митко датират от общото им минало, свързано с Мултигруп, за която е работил и Минко Герджиков.

Любопитно е, че Пейчев и Цанов участват, заедно с бившия НДСВ-депутат Илчо Дуганов и бившия зам.-министър на енергетиката Илко Йоцев, и в Асоциация на конфликти и колизии на интереси.  Интересна подробност, като се има предвид очевидното оплитане на политически, приятелски и бизнес-интереси при решаването на катастрофалния за столичани проблем с боклука...

В обществената поръчка не се споменава за подизпълнители

Договорът с “Тракия РМ” е зарязан само дни, след като и.д.кметът на София Минко Герджиков заяви пред депутатите, че фирмата с предлагането на своя терен в мини “Бялата вода” е била “спасителен вариант” за кризата с боклука, разгоряла се в началото на юли, и затова не е провеждан конкурс за избора ѝ.

Въпреки, че сключването на договора засега отива на заден план, остава фактът, че процедурата за обществената поръчка е нарушена, защото в нея не се споменава нищо за участие на подизпълнители, каквито се явяват двете фирми с мините. Освен това дружествата на зам.-министъра на земеделието Димитър Пейчев и съпругата му Халина Малецка и на Христо Ковачки не са посочени от операторите като подизпълнители на проекта.

Още не е сключен и договорът с другата фирма, собственик на терена в мини “Чуукурово” – “Совекс М”, казаха от пресцентъра на Столична община. Фирмите оператори преговарят за условията в него, като Столично община не е страна в разговорите, допълниха от там. Дружествата обаче трябва да се вместят в предварително подадените оферти за стойността на дейностите им, които не предвиждат надхвърляне на сумата от 22 евро за тон боклук, категорични са от кметството.

Какво ще се прави с балираната смет?

В крайна сметка, след като стана ясно, че фирмата е искала да балира, а не да съхранява отпадъците на София, отново остава под въпрос какво ще се прави с пакетираната смет?

Докато се изясни това, балираният боклук ще стои на площадките край Кремиковци и столичния квартал “Дружба”, казаха от общината. Същото се отнася и за терена край Требич, който още не е почнал да работи, заради недовършена инфраструктура, но се очаква това да стане във вторник.

Жителите на Требич, Мрамор и Мировяне обаче обявиха протест срещу инсталациите. Те заявиха, че от понеделник всеки ден по 15 минути ще блокират пътя, който минава през Требич. Хората се притесняват, че инфилтратът с отпадъчните води, които се отделят при балирането на боклука, ще се изтича директно в полето, тъй като не са направени отвеждащи канали.

Гражданите  възнамеряват да сезират областния управител, Eвропарламента, прокуратурата и Световната здравна организация. Те подготвят и гражданско неподчинение срещу балирането на отпадъците в землището на Требич.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. протестиращ
    #35

    За цените на балираните отпадъци вече малко или много всички са чули и всеки може да си направи сметка колко пари ще лапнат фирмите извършващи тази дейност. Сега ще ви осветля и за плановете специално на фирма ЕКОЕЛ 6 и може би на господата от столична община които я подкрепят. Около площадката в Требич 500 дка са общинска собственост. Земята се води за една от най-незамърсените в София на която се садят жито, царевица и слънчоглед които се консумират от всички софиянци. Така сега да ви кажа, че

  2. ЖОРО
    #34

    МНОГО МИ Е ИНТЕРЕСНО И ЗА ТЕЗИ БАЛИ КОИТО СА СКЪСАНИ И ТЕКАТ И СЕ НАЛАГА ДА СЕ ПРЕБАЛИРАТ ПАК ЛИ ЩЕ ВЗИМАТ ПО 25 ЕВРО. ТОГАВА ЩЕ ПАДНЕ ЕДНО БАЛИРАНЕ И ПРЕБАЛИРАНЕ ТА УМ ЩЕ НИ ЗАИДЕ НА НАС ДАНЪКОПЛАДЦИТЕ ДА СЕ ПЛАЩАМЕ - НЕ ЧЕ И ТАКА НЕ СИ ПЛАЩАМЕ

  3. Протестиращ
    #33

    Според моите бакалски сметки за унищожаването на 1 тон боклук общината ще плати минимум 100 евро (в най-добрия случай), а ни лъже за ниакакви си 30-на евро. Докога управниците ще се отървават от отговорност за сторените престъпления (далавери за собствено обогатяване) и ще се крият зад имунитети и общи решения. Опашката на коня ще събере достатъчно бесилки за тия в парламента, общината и другите там ведомства.

  4. luko
    #32

    г-н Арсов приберете се в родният ви Требич

  5. Петър Петров
    #31

    Говори се, че разходите по балирането на боклуците са по 60 Евро за една бала. Ако е истина? Ало Герджиков, пак ли далавера?!!!!

  6. VIКI
    #30

    Сигурно никога няма да съгласят да се балират отпадъците, защото ще видим колко малко боклук извозват фирмите а колко много пари ни вземат. Но те ще измислят нещо друго. Те са мафия, затова ли разни нанадолнища имат най-скъпото студио за запис и то е подарък на едно малко нищожество,което ако не си беше сложила 1 кг. силикон никой нямаше да я погледне. Устата обаче не могат да и я намалят. И така ние фактически сме и оборудвали това студио. Това са нашите и вашите пари които ни вземат.

  7. експерт
    #29

    Още като току-що започнал проектант във Водоканалпроект през 82-ра се запознах с тогавашните проекти и варианти за завод за преработка на отпадъците. Тогавашния държавен комитет за планиране отхвърли проекта, защото струвал около 10 мил.ЩД.15години по-късно, през 2000г. Столична община разглеждаше прединвестиционното проучване на консултанти, финансирани по ФАР за завод за изгаряне на отпадъците. Инвестицията беше оценена на около 220 мил.евро. От Брюксел(ИСПА) отказаха под предлог, че много пари

  8. софиянец
    #28

    Не "кажи си Иване",а кажи си Стефане.Краус няма нищо общо с Иван Костов-това е назначение на Стефан Софиянски в служебното правителство.Краус бе махнат от Иван Костов, а авторът на думите"кажи си Иване" спечели председателското място на СДС с гласовете на апаратчиците,организирани от корумпираните последователи на Краус и Антоан Николов-Иван Сотиров/бивш кмет на община Средец сега депутат от СДС/ и Стефан Иванов,общински съветник от СДС.Забележете-точно тези момчета спечелиха на конференцията най

  9. bg realnost
    #27

    taka s ugovorki funktionira i zapada ako tr. da sme 4esni, no pone gledat da spazvat iziskvaniata..

  10. Гласоподавател
    #26

    Идват избори, и това в СО звучи като "Идва Катрина"! който и да е следващия кмет (освен Герджиков) ще разчисти помярите (не кучетата а хората) в СО. Бас държа, че ще се започне с Стуци Янев, ще се мине през зам кметовете, началниците на отдели. Ако питат ме само чистачките и парнаджията трябва да оставят. Сбогом мръсници, далавераджии и крадци!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.