Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фон дер Лайен възражда идеята за климатични мита върху стоки от страни с високи въглеродни емисии

4 коментара
Урсула фон дер Лайен говори на форума в Давос

Председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен предупреди големите търговски партньори, че въглеродният данък върху вноса е опция, ако планираният преход към въглероден неутралитет постави европейските стоки в неизгодно положение на световния пазар, предаде ДПА.

По време на Световния икономически форум в Давос фон дер Лайен заяви, че няма особен смисъл само да се намаляват емисиите парникови газове у дома, ако се увеличава вносът на въглероден диоксид от чужбина.

Урсула фон дер Лайен добави, че става дума за справедливост към европейския бизнес и гражданите, които трябва да бъдат защитени от нелоялна конкуренция. С изказването си тя засили перспективата за въглероден граничен данък, с който може да бъде обложен вносът на стоки с високи емисии извън ЕС.

Брюксел наскоро обеща да постигне нулеви въглеродни емисии до 2050 година. Миналата седмица ЕК представи план за отпускане на 1 трилион евро (1,1 трилиона долара) за подкрепа на прехода към въглероден неутралитет.

ЕС обаче няма да приеме да претърпи загуби на международния пазар от държави, които не предприемат мерки срещу вредните емисии, намекна Урсула фон дер Лайен днес, без да споменава конкретни страни.

Председателката на ЕК се изказа ласкаво за калифорнийската система за търговия с емисии и похвали Китай, който предприе първите стъпки към система за определяне на цените на въглеродните емисии. Това е механизъм, който цели да канализира инвестициите към опции с по-ниски въглеродни емисии.

Тя заяви, че ако ако тези стъпки се превърнат в световна тенденция, то тогава повече няма да има нужда от въглероден граничен данък.

Идеята за т.нар. климатични мита в ЕС за стоки, идващи от страни, които нямат ограничения за емисиите от въглероден двуокис и имат по-ниски екостандарти, не е нова. Преди десетина години неин основен застъпник бе Франция. Един от нейните основни аргументи бе, че без такива мита много европейски производители ще бъдат изкушени да прехвърлят бизнеса си извън ЕС и така ще пострада и европейският трудов пазар. Страната дори опита да въведе тази мярка на национално ниво, но френският конституционен съд я отхвърли като незаконна.

Идеята срещна съпротива и на европейско ниво, включително в ЕК, с аргумента, че тя заплашва да доведе до международна търговска война и че е по-добре да се работи за глобални мерки, приети от Световната търговска организация (СТО).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #4

    Вижте сега, това иска общественото мнение в Европа. Мерки във връзка с климатичните промени. А въглеродния данък, ще бъде едно необходимо следствие. Няма искам-не искам, просто ще се наложи.

  2. Стефан Митков
    #3

    Да, глупостта е фундаментална!
    Щели били да наложат "въглероден данък върху вноса". Вноса откъде? От Китай, Индия, Югоизточна Азия барабар с Индонезия? Ами от САЩ, щото те директно се оттеглиха от Парижкото споразумение? А на руския природен газ и петрол ще наложат ли?
    И какво ще стане, когато гореупоменатите отвърнат със същото? Госпожа благородната потомствена еврократка може би си мисли, че ще повтори номера на Тръмп с митата за Китай? Хайде тогава да види търговските баланси на водещите европейски

  3. dimitardi100
    #2

    Браво !Много добра идея !Това ще накара някои тарикати , които произвеждат евтино и мръсно, с цел дъмпинг , да се поизчистят малко !

  4. Естествено
    #1

    Боже, каква глупост.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.