Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Формулата: Как Софиянски да превърне СДС в малка дясна партия?*

0 коментара

Решението на Стефан Софиянски да създаде ново дясно обединение е всъщност поредното отделяне на недоволни от политиката на СДС хора, което може да се сравни с опитите на различни групи от СДС да създадат "алтернативни" организации, наречени "СДС-та с тирета". Близо 12 години СДС живееше с мисълта, че всички, които се опитат да го напуснат се превръщат в "политически трупове" и попадат в зоната на политическото безвремие. Тази идея за "универсалност" попречи на СДС да овладее политическите процеси в страната и в крайна сметка доведе до катастрофалните за него изборни резултати на последния парламентарен вот.

За пръв път в политическото пространство се създава дясна формация на обединили се около идеи личности, изразявали облика на СДС през годините на неговото идентифициране като партия.

"Лицето" на СДС в София - Стефан Софиянски през последните месеци беше изразител на идеи, които доказаха своята състоятелност в политическото пространство.

Веднага след появяването на политическата сцена на НДСВ, Софиянски стана изразител и говорител на тенденциите в СДС за сближение с дясното, по своя политически характер Национално движение Симеон Втори.

Тези идеи не бяха възприети от тогавашното ръководство на синята партия, което очевидно доведе СДС до задънена улица след изборите.

Идеите на Софиянски обаче оформиха онази "алтернативност" на поведението на СДС, която му беше необходима, за да запази собственото си влияние в политическото пространство и да не претърпи такава катастрофална загуба след изборите.

Тази "алтернативност" ясно пролича в конструктивното поведение на сили, вътре в СДС, към НДСВ и цялото политическо пространство преди изборите от 17 юни. Тя пролича и в опитите "алтернативно мислещите" в СДС да наложат, макар и неуспешно, своята визия за неговото бъдеще и след изборите.

Кой всъщност ще спечели от обособяването на нова политическа формация в дясното пространство?

Истинският печеливш е не толкова НДСВ, каквато идея се опитват да прокарат някои близки на СДС политически наблюдатели. От създаването си печели самата формация на Софиянски.

На първо място това се дължи на факта, че онези сили в СДС, които бяха носители на прагматични идеи и успяваха да хванат духа на времето, със създаването на новата партия, ще успеят да намерят своята идентификация.

СДС направи обратното - през последните месеци постепенно загуби своят ясен образ в политическото пространство. Именно обстоятелството, че СДС не успя да разбере какво се случи на 17 юни и какво трябваше да е новото му поведение, доведоха до последователната му изолация и политическа безперспективност.

На второ място, авторитетът на личностите в новата политическа формация ще бъде функция на самата партия. На практика новото образувание ще се представи в образа на "доброто" СДС, което се опитва да запази целостта на идеите, които оформяха през последните десет години образа на основната доскоро дясна партия. СДС не показа никакво желание да прояви и най-малко усилие по посока на идейната си идентификация. Очевидно "антикомунизмът" не може, а и не трябва, вече да бъде основната насока на изграждане на образа на СДС.

На трето място, новата формация има възможност за политическа идентификация в дясното пространство, където се намират НДСВ и СДС.

Между двете обаче възникна една пропаст, която се оформи поради следваната по време на парламентарните избори линия на поведение от страна на СДС. Запълването на тази пропаст може да стане или с промяна в политиката на СДС или със създаването на "нова" политическа формация.

На следващо място, атаките, които в момента много от близките до СДС политически среди насочиха към партията на Софиянски ще му направят "безплатна" реклама, като по този начин ще възпроизведат, без особени, усилия феномена от парламентарните избори, когато почти всички политически сили и от ляво и от дясно нападаха НДСВ и опитите му да провежда определена политическа линия.

Още тогава много от политическите сили показаха, че са загубили ясна представа за политическата действителност и това се отрази и на резултатите им в парламентарните избори.

Формацията на Софиянски обаче в много близко бъдеще ще трябва да покаже на обществото "различността" си по отношение на СДС - както във възгледите, така и в поведението си. Нейната "различност" може да се прояви на първо време в частичните местни избори, където именно тя ще може да представи на обществото своя конструктивизъм и визия за неговото развитие.

На практика, това как новата формация ще се представи на предстоящите частични местни избори, както и на местните избори въобще ще определи нейното място в бъдещото преструктуриране на политическото пространство.

Ако Софиянски успее да наложи образа на своята формация като "нова" и "алтернативна" на досегашното "старо" и "ретроградно" СДС, то на следващите парламентарни избори може тя да се окаже една от основните, а защо не и основната, политическа сила в дясното пространство, в дясно от НДВС.

Разбира се, конструктивният образ на новата политическа формация е идеалният вариант за разграничение от СДС и изземването от ръцете му на функциите на основен изразител на демократичните идеи в обществото. Така СДС ще се превърне в малка дясна партия, която вече е изиграла своята роля и ще позволи на "новите" и "модерни" политически формации да си преразпределят политическото пространство.

* Заглавието е на mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.