Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Формулата за втората пенсия ще е ясна до два месеца

Частните фондове въртят близо 12 милиарда лева

2 коментара
Бисер Петков

Концепцията за изплащането на т. нар. втора пенсия трябва да е ясна до два месеца, заяви във вторник социалният министър Бисер Петков. Той взе участие в конференцията "Еволюция на пенсионните модели", на която Mediapool е медиен партньор. Форумът е организиран от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО).

В средата на декември изтича срокът на работната група, която трябва да договори правилата за изплащане на втора пенсия. В последно време имаше съмнения, че тя ще успее да приключи работата си в срок.

През пролетта на миналата година финансовият министър Владислав Горанов предложи плащането да е пожизнено и без наследяване, но след отпор от страна на пенсионните компании се отказа от промените.

Според Стефани Пайе, анализатор от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, е добре осигурените във втория стълб да имат възможност за избор между различни продукти при пенсиониране. Хубаво е да има възможност за пожизнена пенсия, защото тя осигурява защита срещу "риска" от преживяване. В същото време може да се пристъпи и към смесен вариант, при който част от пенсията е срочна, например до навършване на 85-годишна възраст, а останалата по-малка сума е пожизнена.

Експертът препоръча България да въведе възможността клиентите на частните фондове да могат да избират измежду различни инвестиционни портфейли в зависимост от жизнения цикъл, като за по-младите те обичайно са по-рискове и по-високодоходни, а за по-възрастните – обратното.

Според Стефани Пайе от ОИСР въведената през 2015 г. у нас възможност за преместване на пенсионната партида от частен фонд в НОИ и обратно създава "ненужна конкуренция" между първия и втория стълб и не създава стабилност на правилата.

Освен това данъчните стимули за доброволно пенсионно осигуряване у нас не са достатъчно щедри в сравнение с международните практики, каза още Пайе.

По думите ѝ в България трябва да се въведат по-сериозни изисквания за оповестяване на информация и такси, свързани с частното осигуряване. Според Пайе трябва да има симетричност в таксите, така че те да се удържат от осигурените при положителен резултат от инвестирането, но в същото време дружеството да връща част от таксата при загуба.

Според Валдис Загорскис от Европейската комисия България е на второ място след Италия по най-кратък трудов стаж, изискуем при пенсиониране. Според него е необходимо обвързване на пенсионната възраст с продължителността на живота.

В частните пенсионни фондове у нас се осигуряват над 4.5 милиона души, а активите им са повече от 11.7 млрд. лв. По данни на БАДДПО от 1 януари 2002 г. до 30 юни 2017 г. пенсионните фондове са изплатили на осигурените лица или на техните наследници над 1 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. симпатяга
    #2

    Голям апетит предизвикват тези над 11 млрд лева.....

  2. Десен бесен
    #1

    Че то и сега по закон втората пенсия е пожизнена. Явно се готви ново жасане на мат'ряла.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.