Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция влиза в "Южен поток" и "Северен поток"

0 коментара
Франция може да стане партньор на Русия в два енергополитически проекта от ключово значение -  газопроводите "Северен поток" и "Южен поток", пише руският вестник "Комерсант".

Според източник от руското правителство, цитиран от вестника, руският "Газпром" планира в най-скоро време да подпише меморандум за сътрудничество с френската електрическа компания "Електрисите дьо Франс" (EDF), която ще получи най-малко 10 процента от "Южен поток".

Руският премиер Владимир Путин е дискутирал проекта с френския си колега Франсоа Филон по време на срещата им в понеделник.

"Тази тема беше обсъждана. Дискусията беше конструктивна", заяви говорителят на Путин Дмитри Песков, но без да дава подробности.

Според източник, запознат с преговорите, ЕДФ ще получи "поне 10 процента от "Южен поток" срещу сключване на дългосрочни договори за доставка на газ за електроцентрали на компанията, разположени по маршрута на газопровода". Меморандумът може да бъде подписан в края на септември, когато шефът на "Газпром" Алексей Милер ще посети Франция, смята той.

Това означава, че "Газпром" иска да се намеси в европейския пазар на газоелектрогенерация.

"Газпром" и ЕДФ не са коментирали преговорите.

"Южен поток", който е разглеждан като конкурент на подкрепяния от ЕС и САЩ газопровод "Набуко", ще е с капацитет 47-63 милиарда куб. метра газ годишно. Той ще транспортира нефт от Русия по дъното на Черно море към България, откъдето се разклонява по два маршрута - Сърбия-Унгария-Австрия и Гърция- Италия. Първото разклонение се очаква да влезе в строя през 2013 г., припомня "Комерсант".

"Скоро се планира меморандум за сътрудничество между "Газпром" и ЕДФ, който преди седмица бе парафиран", казва източник от руското правителство. Документът може да бъде подписан в края на септември при посещението на шефа на "Газпром" Алексей Милер във Франция.

"Документът предвижда сътрудничество по широк кръг въпроси, но основно ЕДФ да получи 10% от "Южен поток" в замяна на сключване на дългосрочни договори за доставка на газ за електрическите компании, намиращи се по трасето на газопровода", казва пред "Комерсант" правителствен източник.

Не е известно дали България, която също участва в "Южен поток", има проектна готовност и желае да преговаря за газоелектрогенерация в страната или в региона, възползвайки се от участието си в "Набуко" и "Южен поток".

Влизането на ЕDF трябва да направи ЕNI по-лоялна към "Газпром"

Единствен партньор на "Газпром" в "Южен поток" засега е италианската компания ЕНИ (ENI). Във вторник тя отказа да коментира евентуалното включване на ЕДФ в проекта, пише "Комерсант".

Според руски аналитик, цитиран във вестника, идването на французите ще отслаби позициите на италианците.

"Досега ЕНИ се опитваше да получи по-големи права в този проект – не само дял в подводната част, но също и половината от печалбата от транзита на газ по суша от България до Италия. С влизането на ЕДФ италианците трябва да се държат по-лоялно към "Газпром"", казва Михаил Корчемкин от "East European Gas Analysis".

Участието на Франция в проекта "ще увеличи политическата му тежест", като засили неговата конкурентоспособност в сравнение с "Набуко", уточнява друг руски експерт.

Самата ЕДФ, според цитирания източник, се нуждае от допълнителни обеми газ за доставка на електростанции по протежението на "Южен поток" - в Италия (ЕДФ притежава 19.36% от италианската електрокомпания EDISON) и в Унгария (95.57% от Budapesti Eromu Zrt, която управлява пет топлоцентрали). ЕДФ също така има подземни газохранилища във Франция.

GDF Suez взема 9% в "Северен поток"

Друга френска компания, "Же Де Еф Сюез" (GDF Suez), планира да вземе дял от 9% в доминирания от "Газпром" проект "Северен поток", който трябва да стига до Германия по дъното на Балтийско море.

"Газпром" и "Же Де Еф Сюез" засега също отказват да коментират сделката.

Франция за пръв път прояви интерес към руските газопроводи преди половин година, след като не попадна в конкурентния европейски проект "Набуко". През февруари 2008 г. акционерите в "Набуко" избраха за шести участник германската RWE. След като загуби, "Же Де Еф Сюез" заяви, че ще разгледа други проекти, включително "Южен поток".

След това концепцията се промени и компанията реши да се присъедини към "Северен поток", където, според зам.-председателя на "Газпром" Александър Милер, ще получи дял от 9% до октомври.

Ройтерс припомня, че френските компании са сред най-активно търсещите енергийни сделки с Русия, като политическите отношения между двете страни са много добри.

Основополагащ момент беше решението на Русия да позволи на френската компания "Тотал" (Total) да получи 25% в бъдещо дружество, което ще разработва руското газово находище Щокман, което е едно от най-големите в света.

С включването на Франция руските проекти ще получат допълнителна политическа подкрепа, а Франция - нови сигурни доставки на газ, пояснява "Комерсант".

Русия, която доставя една четвърт от потребявания в Европа природен газ, се стреми да изгради по-бързо нови връзки, които заобикалят Украйна и други бивши съветски републики.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.