Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Френският конституционен съд отхвърли закона срещу отричането на геноцида

8 коментара

Френският конституционен съвет отхвърли закона, криминализиращ отричането на геноцидите, в това число и арменския геноцид през 1915 г., предаде Франс прес във вторник.

Законът стана причина за дипломатическа криза между Париж и Анкара. Турция го определи като ограничаване на свободата на мнение.

"Конституционният съвет смята, че като наказва оспорването на съществуването и на юридическото определение за престъпления, които сам е признал и квалифицирал като такива, френският парламент нанася противоконституционна вреда на правото на свобода на мнение и на общуване", се казва в решението на Конституционния съвет, който е най-висшата юридическа инстанция на Франция.

Законът трябваше да бъде подписан от Саркози до края на февруари, припомня Ройтерс.

Ако законът беше влязъл в сила, то по силата му щяха да се налагат глоби до 45 000 евро, присъда до една година затвор или и двете на всеки, който отрича съществуването на геноциди, отбелязва Ройтерс.

Сенатът (горната камара на парламента) одобри закона на 23 януари, след като преди това текстът бе гласуван и от Националното събрание (долната камара) на 22 декември.

Геноцидът над арменците бе признат през 2001 г. от френския парламент.

Законът предизвика напрежение и дипломатическа криза между Париж и Анкара.

Турция и Армения имат остри различия по отношение на събитията в Османската империя в периода 1915-1917 г. Ереван твърди, че тогава са били избити 1.5 милиона арменци, докато, според Турция, жертвите са между 250 000 и 500 000 и тя категорично отхвърля тезата за геноцид.

Веднага след решението на френския конституционен съд Турция отговори, като обяви, че приветства решението.

Турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви, че правителството ще прецени дали да възобнови икономическите, политическите и военните контакти с Франция след решението на най-висшата юридическа инстанция във Франция.

Давутоглу, който поздрави френския Конституционен съд за взетото решение, посочи, че е била направена важна стъпка, предотвратяваща политизирането на историята. Той каза също така, че с взимането на решението за отхвърляне на закона, вредящ на имиджа на Франция, е била избегната вероятността за образуването на "пропаст" в отношенията между Анкара и Париж, информира турският телевизионен канал НТВ.

Турският външен министър добави, че с решението на най-висшата юридическа инстанция във Франция е била създадена "добра възможност" за отношенията между турците и арменците.

НТВ цитира турския министър по европейските въпроси Егемен Багъш, който заявил по повод решението на френския Конституционен съд, че Франция е избегнала допускането на "историческа грешка". Той посочи, че "разумът е надделял над безразсъдството".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. МИ6
    #8

    Жалко!

  2. Анонимен
    #7

    муспи - Ние нямаме българско правителство вече трето десетилетие. Ако имахме поне нещо като Тодор Живков, сега е момента на вбесения Саркози да му поднесем идеята за Българския геноцид. За жалост, придобиването на българско правителство е вече въпрос на въстание. Ние сами се ликвидирахме - и румънците са под еврейско присъствие, но ако бяха на наше място щяха да протръбят света с Батак, тракийските изселници, Сан-стефанския договор, гръцките кражби и кланета и петстотингодишния геноцид!

  3. Анонимен
    #6

    Във Франция има ли закон срещу отричането на Холокоста? Знае ли някой? Ако има, решението на КС засяга ли го?

  4. Анонимен
    #5

    вси4ки страни с меки китки ще из4езнат от картатa на света.сарко трябва да бъде по решителен.

  5. Анонимен
    #4

    Разумно решение. Никой не може да налага исторически истини със закони.

  6. Анонимен
    #3

    1-ви, Франция няма голям избор с милионите араби, които нарече французи и които налагат своите табиети там. Те не обичат Франция, това не е тяхната родина, а страната, която е имала глупостта да ги приеме и храни и в която могат да правят всякакви бели почти безнаказано, защото, ако ги подгонят, пропищяват света, че имало расизъм. И се множат като нашите цигани, защото им дават социални добавки за децата. И гласуват срещу доброто на Франция.........

  7. Анонимен
    #2

    За да не се стига до такива смешни и абсурдни чегъртания по въпроса, решения за историческото признаване на геноцид трябва да се вземат не от отделни държави на парче, а от генералната асамблея на ООН с мнозинство от над 2/3, с тайно гласуване. Така лостовете на ислямска Турция за въздействие ще са минимални, а мнението ще е максимално обективно.
    Не е необходимо човек да е гений на историческата наука, за да може да се досети имало ли е геноцид или не. Прочетете барем "Записки по българските въстания"

  8. Анонимен
    #1

    Франция е прекалено демократична, хуманистична и културна държава в отношението си към турските ислямски джагали...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.