Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фрийдъм хаус": Свободата на достъпа до интернет в света намалява

1 коментар
"Фрийдъм хаус": Свободата на достъпа до интернет в света намалява

Свободата на достъпа до интернет в света намалява за пета поредна година, изтъква неправителствената организация "Фрийдъм хаус" в годишния си доклад.

Близо шест от всеки 10 души по света (58 на сто) живеят в страна, в която интернет потребителите и блогърите биват вкарвани по затворите, защото са споделили в мрежата съдържание на политическа, социална или религиозна тематика.

Свободата на словото в интернет е намаляла в 32 от 65 страни, изследвани от "Фрийдъм хаус" в годишния ѝ доклад за 2015 г. Работата по доклада е започнала през юни 2014 г.

За втора поредна година намалява интернет свободата в Украйна на фона на териториалния конфликт и пропагандната война с Русия, подчертава организацията в комюнике.

"Фрийдъм хаус" дава за пример Франция, където приетият през ноември 2014 г. закон за борба с тероризма доведе до няколко ареста и присъди на хора заради коментари в мрежата, сметнати за "възхвала на тероризма" след нападенията срещу списанието "Шарли ебдо" през януари 2015 година. Правомощията на разузнаването бяха увеличени и с приемането на нов закон през май 2015 г., съгласно който интернет доставчиците трябва да инсталират устройства за следене на "подозрително поведение" на потребители и да предоставят неограничен достъп на службите за разузнаване.

Въпреки че е с по-слаб резултат в сравнение с доклада от 2014 г., Франция е на девето място от 18-те страни със свободен интернет.

Либия, която се нарежда сред 28-те "частично свободни" страни, също е с по-слаб резултат в сравнение с миналогодишния заради "тревожното насилие срещу блогъри".

След арабската пролет през 2011 г. и голямата роля, която изиграха тогава социалните мрежи, по-голямата част от правителствата в Магреб и Близкия изток са засилили според "Фрийдъм хаус" контрола върху интернет.

Вместо да налагат пряка цензура, някои правителства през 2015 г. са използвали практиката да оказват натиск върху физически лица и частния сектор сами да премахнат определени уебсайтове, блогове, статии, видеоматериали или коментари в социалните мрежи, отбелязва докладът, цитиран от Франс прес.

Отличник в свободата на интернет е Исландия, следвана от Естония, Канада, Германия, Австрия, САЩ, Япония и Италия.

На последно място от 19-те "несвободни" страни, сред които фигурират Сирия и Иран, се нарежда Китай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #1

    Изходните данни: (Балканите не са били изследвани)
    https://freedomhouse.org/report/freedom-net/freedom-net-2015
    "Отличник в свободата на интернет е Исландия, следвана от Естония, Канада, Германия, Австрия, САЩ, Япония и Италия."
    С Интернета и свободата в него сигурно сме ОК. Виж, с пресата отново преминаваме от категория "свободна" "частично свободна" -- веднага след 2001 г.:
    https://freedomhouse.org/sites/default/files/FOTP2015 Scores and Status 1980-2015.xls
    Но класацията ме присеща за друго.
    Не

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.