Футбол: България с първа победа от 2022 г. насам, срещу Танзания

Националният отбор по време на последния домакински мач в София за 2023 г., Сн. БГНЕС

България победи Танзания с минималното 1:0 в първата си среща от новия турнир на ФИФА - FIFA Series, който се провежда в Азербайджан. Това беше и първа победа за националния отбор по футбол от 16 ноември 2022 г. Тогава България победи Кипър с 2:0 в приятелска среща.

Единственото попадение за България вкара капитанът Кирил Десподов в 52-ата минута от свободен удар. Това беше трети мач на Илиан Илиев начело на българския отбор и първи за 2024 г. В първите си два мача Илиев записа две равенства - по 2:2 с Унгария и Сърбия.

Следващата среща на българския тим е с домакините от Азербайджан на 25-и март (понеделник) от 18:00 часа българско време на стадион "Тофик Бахрамов".

Българите започнаха доминиращо и с повече владеене на топката се постараха да пренесат играта пред полето на Танзания. Но в 16-ата минута тимът на Танзания едва не отбеляза гол при първото си преминаване на централната линия. Пас през центъра към Кибу Денис остави Алекс Петков в изоставаща позиция. Африканският нападател напредна в наказателното поле, а Валентин Антов не успя да го блокира, Денис стреля мощно, но топката за късмет на българския тим се отби в страничната греда. Отбилата се топка се върна към Фейсал Салум, който от 15 метра я прати над гредата.

В 26-ата минута българският тим създаде първото си добро голово положение. Кирил Десподов проби до аутлинията, центрира много добре на задна греда. Там Георги Русев удари топката с глава, но вратарят Аиши Манула се справи със ситуацията на самата линия.

Три минути преди края на първото полувреме Тарин Ал Ракия проби от ляво през Йоан Стоянов, центрира опасно на 8-ия метър. Алекс Петков обаче внимаваше и изчисти топката.

В 3-ата минута на добавеното време България беше много близо до гол. Ивайло Чочев с глава затрудни максимално вратаря на Кавава след центриране на Йоан Стоянов от дясно. При изпълнения ъглов удар отново Чочев с глава беше близо до гол, но вратарят на Танзания внимаваше.

В 52-ата минута България най-после поведе с чудесно изпъллнение на капитана Кирил Десподов от свободен удар. Фаулът беше спечелен от Филип Кръстев, който беше най-внимателен при загубена топка от танзанийците. Той елиминира един бранител, който при единоборството на 17-18 метра го фаулира.

Българският капитан не остави шансове за вратаря на африканците. Но само 3 минути по-късно играчите от Източна Африка пропуснаха отличен шанс. Фейсал Салум остана сам срещу Митов след грешка на Петков и Груев, но от 12 метра стреля мощно над гредата.

В 60-ата Филип Кръстев опита да намери Десподов при контраатака от ляво, топката обаче рикошира към Груев. Халфът на Лийдс Юнайтед с мощен изстрел от дъгата я прати до дясната греда.

След 65-ата минута танзанийският тим опита да осъществи натиск и в няколко ситуации застраши сериозно Димитър Митов. Влезлият като резерва Александър Колев можеше да реши всичко от малък ъгъл след подаване на Минчев, но топката отиде право в ръцете на Кавава. Дълбоко в добавеното време Танзания удари още една греда, след като параболичен удар на Новатус Мироши кацна на горната греда въпреки плонжа на Димитър Митов.

Танзания заема 119-о място в световната класация на FIFA, докато България заема 81-о. Двата тима се срещнаха в рамките на новия приятелски турнир на ФИФА.

FIFA Series или FIFA World Series се провежда на базата на приятелски мачове между национални отбори от различни конфедерации по целия свят, които рядко играят помежду си.