Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

18 години или как българите във водещите отбори се топят пред очите на БФС?

6 коментара
Аржентинецът Франко Минго от Берое фаулира бразилския нападател на ЦСКА Фернандо Каранга в мача между двата тима на 3 март, Сн. БГНЕС

След по-малко от седмица 18-годишното управление на Борислав Михайлов формално ще приключи.

Mediapool вече ви показа как за тези 18 години националният отбор се срива от 39-о до 81-о място в ранглистата на FIFA, като страната не се класира на нито едно световно или европейско първенство. А неуспешни опити за това правят 15 треньори, някои от тях с легендарен статут като играчи.

Една от големите критики към родния футбол е, че водещите отбори от години използват предимно чуждестранни състезатели, а не залагат на български играчи.

Това зависи основно от политиката на клубовете, но и БФС има влияние, тъй като създава правилата за максималния брой на чужденците в един отбор. А през годините футболният съюз предприемаше странни решения в тази насока. През сезон 2023/24 до 20 от 30 играчи в един клуб може да са чужденци. Но в групата за един мач могат да бъдат записани и да участват най-много 5-ма играчи извън страните от ЕС. Т.е отбор от Efbet лига може да играе с титулярен състав от 11 чужденци – като задължително 6 от тях трябва да бъдат с европейски паспорти.

 

А тези паспорти може и да са български. Както Mediapool писа не eдин чуждестранен футболист е получил български паспорт през годините. 

Mediapool се опита да проследи тенденцията в нарастването на броя на чуждестранните футболисти в топ 3 отборите от всяка една кампания, докато Михайлов е начело на българския футбол. Използвани са данни от Transfermarkt, официалните сайтове на българските клубове, както и някои спортни медии.

 

През първите две-три години на управлението на Михайлов в най-добрите три отбора в лигата има само по няколко чужденци. Единствено в ЦСКА броят е малко по-голям, но немалка част от тези състезатели са от балканските държави.

След 2009 г. обаче техният брой започва да нараства и във всеки отбор чуждестранните играчи са десетина. През следващите години тенденцията продължава, а това съвпада с факта, че българските състезатели все по-рядко правят трансфери във водещите европейски първенства и се насочват предимно към Русия и Турция.

Тенденцията се обръща

Нещата тотално се променят с изгряването на звездата на “Лудогорец” Разград. Тимът, собственост на Кирил Домусчиев, неизменно печели титлата всяка година от 2012 г. насам, а още от втория сезон на клуба в елита чужденците са повече от българите. Останалите водещи отбори започват да следват този пример. Разликата е, че допреди няколко години чужденците в отборите са по-малко, но пък става въпрос за по-качествени играчи. Все по-често обаче се забелязва, че футболистите от други страни не се открояват от българските.

Между 2013 и 2018 г. броят на чужденците в родното първенство става все по-голям, докато в един момент те стават повече от българските играчи във всеки един от водещите отбори.

Така през последните 4-5 години чуждестранните състезатели в отборите от топ 3 са повече от българските, а все по-малко млади играчи получават шанс за изява.

Тенденцията все повече футболисти от други държави да играят във водещите клубни български отбори съвпада и с кризата в националния отбор по футбол, който записва множество разочароващи резултати от 2019 г. насам. Българските играчи рядко правят големи трансфери и няма футболист, които да играе във водещите европейски първенства. Открояват се Кирил Десподов, който се представя отлично в гръцкия ПАОК и Илия Грув, който стана неизменен титуляр в халфовата линия на английския “Лийдс”, който се бори за връщане във Висшата лига.

Изключения от правилото за отбори с доминиращи чужденци правят "Локомотив" Пловдив, "Славия", "Ботев" Пловдив и ЦСКА 1948, които между 2018 и 2023 г. намират място в топ 3. В тези отбори все още преобладават българи, а в "Славия" много от тях са и на възраст около 21 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #6

    Това напълно безсмислено нещо наречено "български футбол" трябва да се закрие и забрани със закон. Впрочем, състоянието на всички останали институции в държавата е същото.

  2. ABV
    #5

    Думите "български" и "футбол" небива да се използват в едно и също изречение.

  3. Javor
    #4

    Сред кандидатите е cвpъхтъnaka гонзо...помня на времето как имаше спор , че бил по-добър от Бербатов...

  4. Jordan Stavrev
    #3
    Отговор на коментар #1

    “Нацията” започна да се “топи” с началото на геноцидната операция по преименуване на българските граждани от турски етнически произход, последвана от държавно организираната “голяма екскурзия”, в резултат на което България загуби в рамките на няколко месеца близо половин милион свои жители. Последва крахът на тоталитарния комунистически режим, преминал в “преход към демокрация” по комунистически - под вещото ръководство на кадри на висшата номенклатура на БкП и на ДС/РУМНО. Днес берем плодовете на

  5. В и К
    #2
    Отговор на коментар #1

    Нация, която 35 години след провала на античовешкия соцексперимент, продължава да си мечтае за времето, когато и под заплаха от застрелване не можеха да напуснат страната, е обречена на изчезване.

  6. Горскио
    #1

    Да бяха само българите във водещите "български" отбори... Нацията се стопи с 1/3, 3 милиона изгонени и неродени заради т.нар социални осигуровки, които изяждат поне 1/3 от доходите на работещите българи в детеродна възраст. Не говорим за корупцията, крадливата администрация и политици...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.