Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп": Хората са единодушни, че вината за водната криза е на институциите

Има абстрактно желание за промяна, но не и за предсрочни избори

13 коментара
"Галъп": Хората са единодушни, че вината за водната криза е на институциите

Българите виждат сериозна вина в институциите за водната криза. На този фон обществото възприема искането за вот на недоверие по темите като водоснабдяване, качество на въздуха и т.н. като справедливо. Това сочат данни от проучване на "Галъп интернешънъл" от януари, в което са анкетирани 835 души.

Най-общо желание за смяна на правителството преобладава, макар и не с много, но когато стане дума по-конкретно за предсрочни избори, надделява неохотата, констатират авторите на проучването. В него отново проличава предубеждението на българите спрямо частната собственост. Преобладаващата част от хората предпочитат т.нар. дружества за комунални услуги, като водоснабдяване, електроснабдяване и т.н. да са държавна собственост.

Институциите, а не природата са виновни за кризата

Категорично, хората и институциите, а не климатът и природата, са виновни за кризисната ситуация в Перник, сочат данните от проучването. Помолени да избират само една между опции (които могат и заедно да са верни), 12% избират, че по-близо до тяхното мнение е опцията "Водната криза е последствие от промени в природата и климата". 69% обаче се определят по-близо до варианта "Водната криза е последствие от дейността на хората и институциите". 15% предпочитат опцията "Не съм достатъчно запознат с този въпрос", а 4% се затрудняват да отговорят. Между електоратите на различните партии почти няма разлика в отговорите. Само при привържениците на управляващите са малко по-високи дяловете на отговори от типа "природата е виновна".

При тази ситуация 47% намират искането на вот на недоверие по такива теми за справедливо, а 27% са на обратното мнение. Останалите се затрудняват да отговорят. Единствените, които рязко контрастират на общия фон, са привържениците на управляващите партии.

Има абстрактно желание за промяна, но не и за предсрочни избори

В средата на януари 41% искат оставка и смяна на правителството, а 34% – не. Останалите се затрудняват. Когато обаче въпросът е конкретно за предсрочни парламентарни избори, 35% искат, но 40% не искат. Останалите се затрудняват да отговорят.

Дяловете са в близки стойности и се движат така от месеци.

Явно, абстрактното желание за промяна доминира, но когато става дума конкретно за нови парламентарни избори, няма отчетливо мнозинство. Инстинкт срещу властта се усеща, но перспективата за предсрочни избори явно отблъсква.

За сравнение, след "Апартаментгейт" през пролетта дяловете на искащи оставка бяха подобни на сегашните – 42%, които искат, и 33%, които не искат. Предсрочни избори пък тогава искаха 40%, срещу 38%, които не искаха. Оказва се, че тогава ситуацията е била сходна и като че ли дори малко по-тревожна в обществен план за настоящото управление.

Все пак, към момента на изследване (9 – 17 януари) кризата още е в развитие. По всичко личи, че тя ще бъде в развитие още дълго време, така че тепърва ще се изяснява структурата на масовите нагласи.

Две трети от хората искат комуналните дружества да са държавни

Две трети по-скоро предпочитат, по принцип, дружествата за т.нар. комунални услуги да са държавни, 14% смятат, че е по-добре да са частни. При електората на десните партии картината е малко по-нюансирана, но и там преобладават онези, които предпочитат публична собственост.

Данните са още едно доказателство за бавния ход на привикване с пазарните реалности у нас. Същият въпрос беше зададен и през март 2018 г. около сагата с ЧЕЗ. Данните бяха почти идентични.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boso Garev
    #13
    Отговор на коментар #12

    Стана ми интересна темата и се зачетох повечко и стигнах до основателя д-р Джордж Галъп, който основава Галъп в Щатите, но е същия, който в последствие 1947 основава и Галъп Интернешанъл(същата организация съществуваща и днес). След смъртта му двете организации се разделят, но това не прави втората менте. Спокойно мога да кажа, че и двамата сме прави и не сме прави. https://en.m.wikipedia.org/wiki/George_Gallup

  2. Kruger
    #12
    Отговор на коментар #11

    Правя разлика между Галъп и ментетата, които не са, и е нарушение на търговската марка да бъдат наричани така. Това е важното. Ето едно "бизнес анализ и обучение" проучване на Галъп за настроенията за гласуване сред американските избиратели през 2020: https://news.gallup.com/poll/268136/high-enthusiasm-voting-heading-2020.aspx Тролът се опитва покрай вярното да пробута друга опорка, която е много лесно разобличима. По същият начин.

  3. Boso Garev
    #11
    Отговор на коментар #10

    Кажи честно, че не правиш разлика между компания бизнес анализ и обучения, и социологическа агенция, каквато е Галъп Интернешанъл??? Защо му пригласяш на мазния, поне той изкарва пари от тая работа?

  4. Kruger
    #10
    Отговор на коментар #9

    Ами много добре съм прочел. Галъп е основана през 1935г. от Джордж Галъп и се занимава с всякакви проучвания и анализи. То си го пише и можете да видите какво правят на сайта им. Подробно. Тя е световно известна и уважавана компания. Както и сам сте написал, Галъп Интернешънъл няма нищо общо с Галъп. Менте. И няма "Галъп България", не правете вие внушения.

  5. Boso Garev
    #9
    Отговор на коментар #8

    А бе човек, моля те чети като отваряш сайтове...gallup.com е съвсем друга компания занимаваща се с бизнес анализ. Социологическата агенция е gallup-international.com и е основана 1947 и Галъп България е официален партньор още от създаването си тук. Недей да създаваш и ти без да искаш внушения, а чети внимателно.

  6. Kruger
    #8
    Отговор на коментар #7

    Не са никакви представители. Нямат нищо общо. Нещо като Adidas и Adibas, най-обикновенно менте. Галъп имат две представителства в Европа - в Лондон и Берлин: https://www.gallup.com/corporate/212117/global-offices.aspx

  7. Boso Garev
    #7
    Отговор на коментар #2

    Има две възможности - или си достатъчно неграмотен, за да не можеш да видиш на сайта световната агенция Галъп, че представител за България е Галъп Интернешанъл България, или просто си трол и боравиш с фалщиви новини и внушения. Кое от двете е, защото е факт, че са обявени за официални партньори на сайта?

  8. ImBlack
    #6

    Нямаме резерви към частната собственост, резервите ни са към държавногарантирани частни монополи, защото не вярваме, че държавните регулатори ще си свършат работата, при получаване жените, че "регулираните" могат да платят достатъчно, за да си затвори регулатора очите. Опитайте жалба срещу мобилен оператор в КЗП и ще разберете.

  9. Kruger
    #5
    Отговор на коментар #2

    Свободна Европа България си е част от Свободна Европа. Всеки може да отиде на www.rferl.org/Bulgaria, където има линк към българската им секция, за ваше съжаление:). Разбира се нищо такова няма в Галъп (www.gallup.com) за Галъп Интернешънъл България. Така че си оставате само с "венсеремоса" и свинските опорки. Не за първи път троляка ги пускате тук, личи си, че сте от едно котило:)

  10. ARROGANT
    #4

    Месец април наближава... http://picbg.net/u/337/39928/538576.jpg

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.