Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Галъп: Половината българи следят олимпиадата и стискат палци за медал

Една трето от обществото е за връщане на смъртното наказание

1 коментар
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лятото на 2016 г. смеси по безпрецедентен начин темите за забавлението, пътуванията, спорта и свободното време с темите за политиката, тероризма и смъртта.

Това показва социологическо проучване на "Галъп интернешънъл" по актуалните теми на лятото. То е част от ежемесечната независима изследователска програма на агенцията. Сондажът е проведен сред 813 души между 28 юли и 4 август в цялата страна чрез пряко лично интервю.

Почти половината от анкетираните българи са заявили, че са гледали европейското първенство по футбол във Франция. Също толкова възнамеряват да следят и олимпийските игри в Рио де Жанейро, като близо три четвърти очакват добро представяне от българските спортисти на олимпиадата.

Вероятно повече от 300 хиляди пък са сънародниците ни, които са преосмисляли планове за пътуване в Западна Европа или Турция след събитията в последните месеци. С 47% "против" и 33% "за" обществото ни изглежда по-скоро резервирано към смъртното наказание, най-вероятно повлияно и от процесите, които последваха след неуспешния опит за преврат в Турция с арестуването на десетки хиляди военни, полицаи, учители, журналисти, учени и духовници.

Спорт

Значителна част от населението се вълнува от представянето на българските спортисти на олимпиадата. В очакването за добро представяне (73% от анкетираните) личи по-скоро желание, отколкото увереност, че това ще се случи, коментират от "Галъп интернешънъл".

Към момента нито един български спортист все още не е успял да се качи на почетната стълбичка и представянето им на олимпийски игри е по-скоро разочароващо досега.

Съвсем естествено интересът към спортните събития е двойно по-голям сред мъжете в сравнение с този сред жените. Хората с по-ниски доходи и образование са доста по-неактивни в това отношение.

Преди 4 години "Галъп интернешънъл" отново провери настроенията – по време на олимпиадата в Лондон. И тогава резултатите бяха сходни. Близо две трети заявяваха, че за тях представянето на българските спортисти е важно. Въпреки всичко, повечето българи признаваха, че спортът отдавна е преплетен с политика и пари.

Преди четири години на олимпийските игри в Лондон България спечели два медала - сребро на Станка Златева в борбата и бронз на Тервел Пулев в бокса.

Терор и почивка

Пресичането на темите от политиката и темите от свободно време е особено актуално и агенцията анализира дали терористичните атаки в Западна Европа и опитът за преврат в Турция са повлияли потенциалните намерения за пътуване по тези места.

82% от попитаните са заявили, че не са планирали пътуване до тези места в последните месеци. Около 6% твърдят, че случващото се не се е отразило на плановете им, а други 6% твърдят, че туристическите им намерения са повлияни от атентатите.

Ориентировъчно, това означава, че над 300 хиляди са българите, които са преосмислили плановете си да пътуват към страни от Западна Европа или Турция. Числото е сериозно на фона на цялостните възможности на българите за пътувания. Разбира се, на данните трябва да се гледа само като на декларация на анкетираните, която свидетелства най-вече за чувствителността на обществото по тези теми, посочват от "Галъп".

Около 40% пък са онези, които твърдят, че това лято са почивали или ще почиват на Черноморието. Българите с по-високи доходи са и закономерно по-склонни да почиват. И тук става дума за ориентировъчни резултати, а абсолютните стойности ще проличат в статистиките след края на сезона.

Трябва да се отчита демографската характеристика на страната по признака възраст, както и факта, че част от анкетираните живеят край морето.

Една трета от хората е "за" смъртното наказание

Провокативно е тествано и отношението към твърдението "в България трябва да се въведе смъртно наказание". Близо половината от анкетираните (47%) не са съгласни то да бъде въведено. Основните противници са хората с по-високо образование.

Една трета от запитаните обаче са "за" смъртното наказание. Това са предимно по-възрастните българи.

Това показва, че репресивните нагласи в българското общество са налични, но не и огромни – нещо, което личи и в скорошен сондаж на "Галъп интернешънъл" по темите, свързани със сигурността и налагането на закона. Вероятно обществото ни проявява и тревога заради случващото се в югоизточната ни съседка, смята социологическата агенция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Друг вариант на това заглавие би бил - Половината българи не следят олимпиадата и не им пука за българските спортисти. А иначе добре е, че по-възрастните българи няма да са наоколо след 10-20 години, но това важи за много страни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.