Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция се колебае да признае трафика със секс-робини

0 коментара

Дори и след разкритията, че всеки втори грък е използвал секс-робиня, Гърция все още умува върху необходимостта от драконовско законодателство, което да се пребори с протягащите се из цяла Европа пипала на трафика с хора.

Възмущението от гръцката неохота за борба срещу търговията с хора се подсилва от множащите се доказателства, че страната е предпочитан транзитен маршрут за трафикантите на жени и деца.

Дванайсетгодишни момичета, често отвличани и после държани във финансово робство, са сред оценяваните на около 40 000 нелегално пребиваващи жени, обслужващи годишно над един милион гърци - около една трета от сексуално активното население на Гърция.

"Географското положение на Гърция като гранична държава на кръстопътя между изтока и запада я превръща в трафикантски център на Европа", казва професорът по криминология Григориос Лазос.

Повечето жертви идват от Бившия Съветски съюз, Балканите и все-повече - от АФрика. В Албания, Молдова, Южна България и Румъния цели градове са ограбени откъм населението си от млади жени, казват социолозите. Докато някои от жертвите биват отвличани под заплаха с оръжие, други се примамват с обещания за женитба, работа и по-добри условия на живот.

"Най-малко всеки втори мъж или половината от женените мъже тук излизат с проститутки, които са главно чужденки, принуждавани към платен секс", казва Танос Аскитис, депутат социалист.

Миналата година Гърция беше критикувана от САЩ заради неспособността ѝ да се пребори с трафика, да осигури защита на жертвите и дори да признае, че търговията с хора съществува на нейна територия.

Проектозаконите, предложени от правителството преди четири месеца, са твърде далеч от международните стандарти за борба с трафика, а от неговия обхват са изключени множество жертви, сред които децата по кръстовищата, принуждавани да продават цветя или да мият коли, и жените, поробени като домашни слугини.

"Гърция е много консервативна страна, дълго време тук думи като проституция и трафик бяха смятани за твърде мръсни, дори за употреба в домашен кръг", казва професор Лазос, който е помагал за законодателните поправки, дебатирани в парламентарната комисия по човешките права.

Трафикантите все повече се ориентират към крайбрежията като места за "разтоварване на стоката". От там жертвите биват отвеждани към крайграничните градове и села, където в случаите на сексуално поробване, те биват принуждавани да работят в барове и дискотеки.

Корупцията сред полицията, граничния контрол и държавните служители улеснява незаконната индустрия.
Търговията се разрасна с проникването на мафиотски групи от Източна Европа в гръцкия подземен свят.

"Въвеждането на общата валута още повече улесни тази ужасна търговия, за нейния разцвет допринася и намаленото значение на националните граници", казва професор Лазос.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.