Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газ дьо Франс поглъща Сюез

0 коментара

Газ дьо Франс и Сюез обявиха официално в понеделник своето сливане, предаде Асошиейтед прес. Набързо планираната сделка цели да се създаде нов водещ играч на европейския енергиен пазар и да се блокира евентуална враждебна оферта от страна на италианската компания Енел за придобиването на Сюез, допълва агенцията.

С комбинирана пазарна капитализация от 72 млрд. евро (86 млрд. долара) новото дружество би било едно от най-големите в света.

Според условията, уточнени през двата почивни дни, Сюез ще плати специален дивидент от 1 евро (1,19 долара) на настоящите си акционери или общо 1,25 млрд. евро (1,49 млрд. долара). След това към акционерите на Сюез ще бъде отправено предложение да придобият 1 нова акция на Газ дьо Франс срещу всяка своя акция в Сюез.

Планът беше обявен за пръв път в събота от френския премиер Доминик дьо Вилпен - три дни след като най-голямата италианска енергийна компания Енел потвърди интереса си към Електрабел - белгийското поделение за електричество на Сюез.

В същото време италианският министър на промишлеността Клаудио Скайола в понеделник отправи остри критики към Франция, като заяви, че сделката "намирисва" на  нео-протекционизъм, който не е от полза за потребителите. Скайола отмени насрочената си за същия ден среща с френския делегиран министър за икономиката Франсоа Лоос веднага  след оповестяването на планираното сливане между Газ дьо Франс и Сюез.

Юридическата формулировка на сделката, в която държавната Газ дьо Франс ще изкупи много по-голямата от нея Сюез, е удобен инструмент за френското правителство, на прага на предстоящата приватизация на Газ дьо Франс.

Сливането представлява "цялостно поглъщане на Сюез от Газ дьо Франс", посочи в интервю за радио Ер Те Ел в понеделник френският министър на икономиката, финансите и индустрията Тиери Брьотон.

Правителството се отмята от обещанията си да запази контрола си върху Газ дьо Франс, дадени през миналата година, когато 20 на сто от капитала на компанията бяха пуснати на борсата. Тогава правителството се сблъска с тежка съпротива от страна на синдикатите, отбелязва АП.

В понеделник Брьотон започна преговори с представители на синдикалните организации, в опит да отговори на възраженията им срещу сделката, след която Франция ще има по-малко от 40 на сто от новата компания. За да бъде осъществена транзакцията ще се наложи да бъде променен закон от 2004 г., според който правителството трябва да държи поне 70 на сто от капитала на Газ дьо Франс.

Сливането "няма да доведе до никаква загуба на работни места", се посочва в общо изявление на Газ дьо Франс и Сюез.  Благодарение на него ще бъдат постигнати годишни икономии от 500 млн. евро (595 млн. долара). На енергийния пазар ще се появи нов водещ играч с общи годишни приходи от 64 млрд. евро (76 млрд. долара) и контрол над най-голямата мрежа за пренос и дистрибуция на природен газ в Европа.

Очаква се сделката да бъде приключена до края на тази година, допълват компаниите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.