Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът поевтинява до 58 лв./МВтч през март

2 коментара
Газовите доставки  включват азерски количества, втечнен газ от Гърция и Турция и от "Чирен", архивна снимка БГНЕС

Природният газ ще поевтинее през март с повече от заявеното от "Булгаргаз" намаление с 13 на сто и спадът ще е около 18 процента до около 58 лв./МВтч без данъци и такси. Това стана ясно по време на откритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране, на което в сряда бе разгледано ценовото заявление на държавния газов доставчик.

То беше за цена от 62.39 лв./МВтч без данъци и такси, докато в момента стойността за газоснабдителните дружества, топлофикациите и предприятията е 71.08 лв./МВтч без данъци и такси.

Тези разчети обаче са правени към 12 февруари, а оттогава цените на синьото гориво на европейските борси продължиха да падат.

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов коментира, че месечният индекс, с който работи "Булгаргаз", е бил около 28.20 евро на мегаватчас към 12 февруари, докато днес сутринта дневният е 24.70 евро/МВтч. Месечният индекс е по-консервативна величина, но е очевидно, че има понижение на цената на европейската газова борса TTF, отбеляза регулаторният шеф..

Финалните разчети и коригиращото заявление ще бъдат внесени на 1 март, когато и регулаторът ще вземе решението си.

Отново по-голямата част от доставките през март са от азерското находище "Шах Дениз ІІ". Част от останалите количества са от обявен от "Булгаргаз" търг за доставка на гръцкия терминал за втечнен газ Ревитуса. Той бе за 1 млн. МВтч е от участвалите 12 компании е предпочетена "Тотал Енерджи Газ енд Пауър". Тя трябва да разтовари своя танкер на 27 март, за когато "Булгаргаз" е закупило слот за разтоварване. Част от обемите обаче ще бъдат оставени за ползване идните месеци, а ще влязат доставени миналата година количества газ в Турция, които бяха оставени на съхранение там.
В микса и цената през март влизат и нагнетени количества в газохранилището в Чирен.

Директорът на дирекция "Търговия с природен газ" в дружеството Веселин Синабов обясни, че това става при отчитане на предложения от Министерството на енергетиката компенсационен механизъм.

Иван Иванов уточни, че този механизъм е за 278 млн. лв., с които ще бъдат компенсирани търговците, нагнетили запаси в Чирен за това, че през лятото на 2022 г. заради изискванията на ЕК за запълване на газовите запаси купуваха суровината на много високи цени от 250 лв./МВтч. Този механизъм още не е одобрен от Брюксел, но според Иванов няма причина това да не стане и да не се прилага.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. perdah
    #2
    Отговор на коментар #1

    Първо, Пламен Павлов е пишман експерт, просто е много активен пред медиите.
    Второ, Турция получава руски газ - директно през Южен поток, а не през България, - азерски газ през Трансанадолския тръбопровод, - тръбопроводен газ от други близкоизточни доставчици.
    Трето, Турция разработи собствени находища, от които може вече да е започнала добив. А в България по времето на управлението на Тиквата забраниха дори проучването за находища от природен газ.
    Четвърто, когато се говори за крайни цени на газа,

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Турците плащат 3,6 пъти по-малко от българите за газ, идващ от България
    03.01.2024 Автор: Обективно Турците плащат 3,6 пъти по-малко от българите за газ, идващ от България Турците плащат 3,6 пъти по-малко от българските потребители за природен газ, идващ от „Турски поток“, от компресорна станция Странджа на „Булгартрнасгаз“ ЕАД, т.е. от България. Данните изнесе председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов в отговор на твърденията на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, че газът у нас

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.