Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът през март по-евтин с 13%. Азерски доставки и от Ревитуса, но без Александруполис

13 коментара
Газът през март по-евтин с 13%. Азерски доставки и от Ревитуса, но без Александруполис

Държавният газов доставчик "Булгаргаз" е внесъл заявление за цена на природния газ през март, която е с малко над 13 процента по-ниска от тази за февруари. Количествата включват доставки по азерския договор, втечнен газ, осигурен от френската "Тотал Енерджи" на гръцкия терминал Ревитуса, остатъчен, който същата компания за миналия месец е транспортирала до съоръжение в Турция и не е бил внесен напълно по споразумението с БОТАШ, както и количества от газовите запаси в Чирен.

За март обаче не са включени доставки за страната от новия гръцки терминал за регазификация на втечнен газ край Александруполис, където "Булгаргаз" има резервиран 1 млрд. куб. м капацитет годишно. Собственикът на съоръжението, в който 20 процента дял има и българският газов оператор "Булгартрансгаз", бе обявил, че терминалът ще влезе в експлоатация в началото на март. Оказва се обаче, че това ще стане през април, а освен това "Булгаргаз" продължава да не е подписал договора с предпочетения доставчик на втечнен газ за следващите десет години на Александруполис. Търгът за осигуряването на тези 1 млрд. куб. м годишно се проточи близо година, доставчик бе избран още през есента, контракт все още няма, а отговорът на "Булгаргаз" е, че все още се изчистват клаузите.

Според заявлението в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) цената на газа през идния месец трябва да е 62.39 лв./МВтч без данъци и такси, докато в момента стойността за газоснабдителните дружества, топлофикациите и предприятията е 71.08 лв./МВтч без данъци и такси.

Все още КЕВР не е насрочила заседание, на което да се обсъди заявената от "Булгаргаз" цена, но изчисленията може да се променят, тъй като съгласно формулата за месечната стойност тя се определя на база индексите на европейските борси и конкретно тази в Нидерландия – TTF, до последното число на предходния месец. От средата на миналата седмица там цените са около 25 евро за мегаватчас, а в понеделник стойността е малко под 24 евро. Това означава, че може да се очаква по-голямо от предложеното от "Булгаргаз" поевтиняване.

Отново по-голямата част от доставките през март са от азерското находище "Шах Дениз ІІ". Част от останалите количества са от обявен от "Булгаргаз" търг за доставка на гръцкия терминал за втечнен газ Ревитуса. Той бе за 1 млн. МВтч е от участвалите 12 компании е предпочетена "Тотал Енерджи Газ енд Пауър". Тя трябва да разтовари своя танкер на 27 март, за когато "Булгаргаз" е закупило слот за разтоварване. За 2024 г. дружеството има още един слот в Гърция, за доставки по него очевидно ще се обяви тепърва търг.

От заявлението за цената става ясно, че "Булгаргаз" няма да ползва цялото количество от 1 млн. МВтч през март, а част от обемите ще остави за ползване идните месеци.

По същия начин държавната фирма подходи и с доставката на "Тотал Енержди" за турски терминал за регазификация на втечнен газ по споразумението с БОТАШ. Френската компания спечели проведения през октомври търг за доставка по договора с турския газов оператор през януари и февруари 2024 г. Става въпрос за два танкера по 1 млн. МВтч, но не са внесени пълните количества. Част от тях са оставени за съхранение в Турция и сега ще влязат през март. Какви са обемите обаче е скрита информация в публикуваното ценово заявление.

От "Булгаргаз" посочиха пред Mediapool, че макар търгът през октомври предвиждаше да се избере доставчик на втечнен газ в Турция по споразумението с БОТАШ и за юли и август, това не е станало. Какви са аргументите за това решение от дружеството не посочиха.

Така към момента по споразумението с турската компания за резервиране на капацитет за регазификация на втечнен газ, преноса му до България и съхранение при нужда, което е за близо 1.9 млрд. куб. м годишно, за 2024 г. са осигурени под 200 млн. куб. м. общо. В същото време българското дружество плаща за капацитета, независимо дали го ползва или не.

От "Булгаргаз" отказаха да обявят какви точно количества газ са внесени през 2023 г. по споразумението с БОТАШ и колко е платило дружеството за разтоварването и преноса им до България. Аргументът е – чувствителна търговска информация.

Дружеството припомня, че с БОТАШ се преговаря за намаляване на договорения капацитет. Но до какви обеми е целта резервацията да бъде съкратена, "Булгаргаз" не казва.

През март няма да заработи терминалът за втечнен газ в Александруполис, макар това да бе обявено от проектната компания "Газ Трейд", в която участва "Булгартрансгаз". Това ще стане през април, но все още няма подписан договор с избрания доставчик за попълване на годишната квота. "Булгаргаз" финализира преговорния процес по подписване на дългосрочния договор, а количествата природен газ, които ще получава на терминала в Александруполис, ще достигат до българската газопреносна мрежа чрез резервираните от „Булгаргаз“ ЕАД капацитетни продукти и по двата маршрута през Гърция – през интерконектора Комотини-Стара Загора и през Кулата-Сидирокастро.

През март в доставките за вътрешния пазар са включени и количества от скъпия природен газ в хранилището в Чирен, които бяха нагнетени през лятото е есента на 2022 г. в разгара на кризата с цените на енергийните ресурси. Точните обеми отново не се посочват, но със сигурност без тях цената на синьото гориво през следващия месец би била по-ниска от предлаганата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БГаньо
    #13
    Отговор на коментар #2

    Не знам колко пъти газът е по-евтин за турските потребители, но инфлацията там е 10 и повече пъти по-висока от нашата.

  2. БГаньо
    #12
    Отговор на коментар #2

    Ако това е част от цената за да видим сметката на рашизма, трябва да я платим! Не искам евтин газ, платен с робство. Искам свобода! Другото ще си дойде на мястото.

  3. БГаньо
    #11
    Отговор на коментар #8

    Напълно погрешно и невярно! Всичко е с обратен знак! Икономиката на България и на Европа ще се справи, а САЩ по-скоро пълнят тях си с мигранти, отколкото Европа. Путин обяви война на Европа и цивилизования свят и иска да ни въвлече в нея. За съжаление може да му се получи. Защото вече няма друг изход, освен пълна капитулация пред Путини или пълен военен разгром. Средно положение няма! Изборът е наш!

  4. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #10
  5. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #9
  6. т€еритория на Мики Маус
    #8
    Отговор на коментар #7

    Не знам дали "Путин ще умре". Знам, че икономиката на България и Европа умря. Че германските концерни се изнесоха в САЩ. Господаря САЩ ограби васалите си! И ги напълни с мигранти! Които да тероризират населението! И въвлече Европа като страна във войната на украйна с Русия.

  7. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #7
  8. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #6
  9. rusonefil
    #5
    Отговор на коментар #3

    Ватник, никой не е обявявал никога санкции за газ. Това беше гениална идея на най-високото джудже в света-кремълското. И пак се осрах'те, както винаги. Газпром пред фалит. Честито!

  10. rusonefil
    #4
    Отговор на коментар #2

    Руски боклук, турските потребители плащаха по-малко и когато купувахме руски газ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.