Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът поскъпва над планираното, заради 45% скок на евроборсите

5 коментара
Газът поскъпва над планираното, заради 45% скок на евроборсите

Природният газ ще поскъпне от 1 февруари с повече от заявеното от "Булгаргаз" в началото на януари повишение от около 8 на сто. Това стана ясно по време на откритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране в сряда, на което бе обсъдено заявлението на държавния газов доставчик.

Причината за по-високите от планираните цени е в скока на цените на суровината на европейските борси с над 45 на сто от началото на януари, обясни по време на дискусията шефът на "Булгаргаз" Николай Павлов.

Цената на природния газ вече се определя всечи месец като в нея влизат тарифите и на европейските газови борси и финалните изчисления за реалния размер на тарифата се определя при калкулиране на данните за целия месец и се одобрява от регилатора на първо число.

Заявлението на "Булгаргаз" се подава значително преди това, поради което и откакто се промени формулата за ценообразуване миналия март има отклонения от прогнозите.

Така че каква точно ще е цената ще стане ясно на 1 февруари. Предложението на "Булгаргаз" бе за 28,92 лв./MВтч (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) за крайни снабдители на природен газ и топлофикациите при сегашна стойност от 26.93 лв./MВтч.

Януарското сериозно повишаване на цените на газовите борси се дължи както на високото потребление през декември и януари и очакваното такова през февруари, така и на високите ценови нива в Азия. Към Азия се насочват големи количества втечнен природен газ, което влияе на цените на спот пазарите, коментира Павлов.

Той информира още, че в момента в България също има много високо потребление на природен газ, макар зимата да не е толкова студена.

Въпреки това цената на българския пазар, предлагана от "Булгаргаз" ще е с 15-20 процента по-ниска цена спрямо европейските пазари, тъй като в нея влизат използваните от газохранилището в Чирен количества, които са нагнетявани през лятото на по-ниски цени, както и доставките на азерски газ. Цената на суровината от Азербайджан е вързана само към петрола, където повишението на пазарите е само около 15 на сто.

На 1 февруари сутринта общественият доставчик ще предостави актуализирано заявление, в което ще бъдат отчетени цените на европейските газови хъбове към последния ден на януари, за да може КЕВР да вземе своето решение за утвърждаване на цената.

Според направената на 11 януари прогноза за цената през март е за ръст с 4.5 н асто, но със сигурност и тя ще търпи промяна в посока нагоре.

Гид за подаръци

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #5
    Отговор на коментар #1

    Мони, ти си интелигентно момче,ама късопаметно. Искахме ли промяна във формулата - да бъде без обвръзка с цената на нефтопродуктите? ДА! Кой най-много ругаеше старата формула и Газпром? Василев, Димитров, Казанджиев, Владимиров и т. н. от бенефициентите на Фондацията. Газпром кандиса на ЕК и вкара борсов компонент, който не важи за сърбите, щото не са членова на ЕС. Сега Сърбия купува газ по 155 долара, а Испания - по 600 ЮСД.

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  3. Селска десница
    #3
    Отговор на коментар #2

    Целта с Навални и постигната - спиране на всички потоци от Русия. Предпочитам да плащам по-скъп газ, но Навални да бъде за дълго в руските затвори, може и зад Полярния кръг при газовите полета на Ямал.

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #2

    Най-големият източник на балансиране за Булгаргаз трябваше да бъде съхранения евтин газ от лятото в Чирен, чието разширение се отлага вече 11 години.

    Вместо това строим свръхскъп Турски поток при цена от 3 милиона евро/км, при само 1,3 милиона евро/км за интерконектора Гърция – България, който преминава през много по-сложен релеф и под язовири.

    А сега си спомнете за критиките на АСЕР за кроссубсидирането при тарифите на Балкански поток и ще разберете, как всички плащаме масрафа на Борисов и

  5. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Пиявиците смучат народа! ian Vassilev . · Защо най-евтиният газ в Европа вместо да направи материален ефект като навлезе в пълния обем и да усили конкуренцията на руския газ? По-трудният като маршрут интерконектор Гърция-България струва 1,3 милиона евро на км, а Балкански поток 3 милиона евро/км !?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.