Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът поскъпва със 7,15 на сто, парното – не

14 коментара
Газът поскъпва със 7,15 на сто, парното – не

Природният газ да поскъпне със 7,15 на сто от 1 януари 2006 г., а цената на парното остава непроменена, реши в петък Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), съобщи председателят ѝ проф. Константин Шушулов. Така през следващото тримесечие синьото гориво ще се продава от “Булгаргаз” на цена от 296,70 лв. за 1000 куб. м без ДДС. Досега цената бе 276,91 лв. без ДДС. Увеличение е с 19,79 лв. за 1000 куб. м., обясни Шушулов.

Исканото поскъпване от “Булгаргаз” бе 12,4 на сто, като предлагана от тях цена беше 311,21 лв. или увеличение с 34,30 лв. От там са се обосновали с поскъпването с 12,33 на сто на цените на мазута със съдържание на сяра 3,5%, мазутът със сяра 1% се е увеличил с 11,3, а газьолът – с 5,8 на сто. От държавната компания се мотивират и с промяната в курса на долара от 1,58 лв. на 1,65 лв. Както обаче още в началото на седмицата, заявиха от ДКЕВР, одобреното поскъпване е по-малко.

Намаляването на ръста на природния газ е за сметка на свиване на прогнозните количества за потреблението на синьото гориво със 100 млн. куб. м. за първото тримесечие на идната година, обясни шефът на регулатора. Същият метод бе приложен и при свиване на поскъпването на цената на газа от октомври. Тогава ДКЕВР намали консумацията на природния газ с 96 млн. куб. м. Данните сочат, че “Булгаргаз” е реализирала със 150 млн. куб. м. по-малко от заявените количества, което доказва, че сме взели правилното решение, коментира Шушулов.

Тенденцията при цените на петролните деривати е благоприятна, затова не очаквам поскъпване на природния газ за второто тримесечие на 2006 г., допълни председателят на ДКЕВР. Според него промяна може да има само при по-сериозна промяна в курса на долара спрямо лева.

Въпреки поскъпването на природния газ, цените на парното  няма да се променят, реши ДКЕВР. Според Шушулов топлофкационните дружества могат да понесат трипроцентното отражение върху дейността им от повишаването на синьото гориво.Те могат да намалят някои от разходите, които не са им толкова наложителни през първото тримесечие, посочи той. Важното е, че запазихме интересите на потребителите, допълни професорът.

Дори и топлофикациите да решат да внесат заявления за преразглеждане на сегашните им цени, заради поскъпването на природния газ, три месеца трае процедурата по разглеждането на исканията, обясни Шушулов. Това означава, че решение на ДКЕВР по евентуални нови цени на топлоенергията може да има най-рано от април, когато на практика приключва отоплителния сезон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Omurtag
    #15

    Tejko i gorko na tozi narod deto na slusha svoiata inteligenzia.Shte ima da go tupchat chujdi botushi.(V sluchaia ruski, no se pazete i ot drugite)

  2. До ЛОГОРЕЙ
    #13

    Между другото, и двете са "газообразни" вещества. Втечняват се при много ниска температура, минус 256 градуса или нещо такова и под налягане. Да си виждал някъде газ, която е разлята по асфалт? Има една мазна течност, наричали са я газ, но е всъкщност мас, която гори и е била слагана във фенери... но не и в печката на баба ми... хахаха :)

  3. До ЛОГОРЕЙ
    #12

    Грешиш, онова, което излиза от гъза ти когато пърдиш се нарича газ и е в мъжки род (не ме питай защо), а веществото за домакинско потребление, както и това в газовите бутилки, се членува в женски род - газта. Баба ми и нейната газ и дядо ми с неговата кола потребяват едно и също вещество - пропан-бутан газ (газТА), а след като се наям с боб аз отделям метан, който е различно вещество, членувано газЪТ... Поздрави и от мен на всички за празниците!

  4. КОНСТАТАЦИЯ
    #11

    ЖАЛКО Е, ЧЕ МАЛКО БЪЛГАРИ СТОЯТ ПРЕД КОМПЮТРИТЕ!

  5. Констатация
    #10

    Достатъчно е човек да прочете постингите във този форум, за да си направи горния извод.

  6. lenta
    #9

    Руски рибари са държали половин година 25 украинци като роби:http://www.lenta.ru/news/2005/12/23/slaves/

  7. do balkanski
    #8

    е глобален, a не само на Балканите.

  8. balkanski
    #7

    Gnusnite samozabravili se pederasti v BG-politici, u4astnici v bordove, lokalni balkanski biznesmeni i t.n. nqmat nikakva 4vstvo za mqrka i v al4nostta i glupostta si shte napravqt jivota na horata oshte po-golqm AD!

  9. Спосибо
    #6

    с концепцията си за "общоевропейски цени" работи за сплотяване на Европейския съюз.http://www.lenta.ru/articles/2005/12/23/protivogaz/

  10. логорей
    #5

    Газта е онова течно нещо,с което баба ви е пълнила газената лампа.А газът е това "въздухообразно"(под налягане-течно)нещо, с което си пълните газовата уредба на колите.Весела Коледа!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.