Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газът в Европа отново поскъпна след отказ на "Газпром" да увеличи доставките

25 коментара
Газът в Европа отново поскъпна след отказ на "Газпром" да увеличи доставките

Руската държавна компания "Газпром" отказа да резервира допълнителен капацитет за увеличаване на газовия транзит към Европа през Украйна и Полша от януари, в резултат на което цената на газа в Европа отново се повиши.

Във вторник, 2 ноември, стойността на синьото гориво надхвърли 850 долара за хиляда куб. м, след като предишната вечер бе паднала под 740 долара.

В началото на октомври стойността на газа в Европа достигна рекордните 2 хиляди долара за хиляда куб. м.

Кремъл твърди, че Русия остава ангажирана да започне да изнася допълнителни количества газ в Европа, след като запълни газохранилищата в страната, съгласно разпореждането на президента Владимир Путин миналата седмица, предаде Ройтерс.

Една трета от потреблението на газ в Европа идва от Русия, поради което нейните намерения са решаващи в момент, когато спотовите цени на континента растат, удряйки и домакинствата, и бизнеса.

Москва казва, че изпълнява изцяло задълженията си по сключените договори, но според Международната енергийна агенция и много европейски политици, Русия може да направи повече в този кризисен период.

Вместо това обаче "Газпром" реши да не резервира допълнителни капацитети за транзит на газ през Украйна и Полша за периода януари – септември 2022 г. Това е знак, че Русия не възнамерява да доставя по-големи обеми от вече договорените – поне по тези два маршрута, отбелязва Ройтерс.

Москва отхвърля обвиненията, че по този начин се опитва да засили натиска върху регулаторите в Германия да дадат одобрение за пускане на газопровода "Северен поток 2", който минава по дъното на Балтийско море.

Путин каза, че Русия може да започне доставките по новия газопровод броени дни след като той получи одобрение.

Очакванията са германският регулатор да сертифицира газопровода в началото на януари, но може да вземе решението си и по-рано. Веднага след това издадената препоръка отива в Европейската комисия, която има още два месеца, за да се произнесе.

Според анализатори въпросът сега е дали Русия ще осигури допълнителни количества газ през "Северен поток 2", който бе изграден въпреки американските санкции срещу компаниите, участващи в строителството.

Дмитрий Маринченко, старши директор на рейтинговата агенция Fitch, казва, че явно "Северен поток 2" е причината, поради която "Газпром" се е въздържал да резервира по-голям капацитет за газов транзит през Украйна или през газопровода "Ямал", минаващ през Беларус.

"Газпром" очевидно залага на това, че "Северен поток 2" ще бъде пуснат съвсем скоро – и не иска да поема допълнителни задължения към момента, тъй като транзитът през Украйна или газопроводът "Ямал-Европа" вероятно ще бъдат използвани като балансиращи маршрути, след като "Северен поток 2" веднъж тръгне", коментира Маринченко пред Ройтерс.

Газохранилищата в Европа, контролирани от "Газпром", са запълнени едва една трета от обемите им преди година. Путин нареди запълването им да започне на 8 ноември, когато се очаква да приключи запълването на газохранилищата в Русия. Кремъл твърди, че това нареждане остава в сила.

Съгласно данни от унгарската платформа RBP, на търга във вторник операторът "ГТС Украйна" е предложил транзитни мощности с обем до 9.8 млн. куб. м в денонощие през газоразпределителната станция "Суджа" и до 5.2 млн. куб. м на денонощие през станция "Сохрановка", но в края на търга те са останали незаявени, предаде ТАСС.

По данни на GSA Platform, "Газпром" също така е отказал да резервира мощност за пренос на газ по "Ямал-Европа" през Полша в периода януари – септември 2022 г. На търга са били предложени 89 млн. куб. м на денонощие.

Референтните цени на природния газ в Европа се повишиха с около 250% тази година и в един момент в началото на октомври се увеличиха осем пъти, тъй като търсенето се повиши заради възстановяването на икономиките след миналогодишните рецесии, предизвикани от пандемията.

Силното търсене в Азия и по-ниското от очакваното производство на енергия от възобновяеми източници също натиснаха пазара, но според търговците решението на "Газпром" да не резервира повече капацитет по газопроводите към Европа е влошило ситуацията.

Междувременно руският тръбопровод "Ямал-Европа", който обикновено изпраща газ на запад през Полша до Германия, работеше в обратен режим за четвърти пореден ден във вторник и се очакваше да остане така поне до сряда, според данните на германския оператор на газопровода Gascade.

Потоците на газ в Германия на измервателния пункт Малноу на полската граница са спрени в събота и не са възобновени, показват данните. Вместо това газът се връща обратно на изток през Полша.
Обратът, който нито "Газпром", нито Полша, нито Германия са обяснили, изнерви допълнително пазара.

Говорител на германската компания RWE,, един от големите клиенти на "Газпром", твърди, че нейните договори за доставка не са отрязани и се спазват.

Според Роналд Смит, старши анализатор на петрол и газ в брокерската компания BCS, изглежда Русия смята да напълни "Северен поток 2" с газ от газопровода "Ямал-Европа".

Миналия месец "Газпром" резервира само една трета от общия допълнителен капацитет, предложен от Полша за ноември.

"Ако обаче "Северен поток" скоро не бъде одобрен за въвеждане в експлоатация, "Газпром" може да бъде принуден да поиска допълнителен, по-традиционен транзитен капацитет от "Ямал-Европа", каза Смит.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Димитър Мавров
    #25
    Отговор на коментар #18

    На български се казва"Ич хабер си найн"-това за сведение.Колкото за времето-то може да не стигне и за теб -да можеш да видиш това за което си мислиш.Преди това ти писах,че все още има време да почнеш да се образоваш и да мислиш и го повтарям отново.

  2. someone
    #24

    220лв сметка за газ за октомври, без да е имало реален, истински студ.Да ви е честито демагогското предизборно "поевтиняване"! При истински студ през декември тия 200лв. ще станат 500-600!

  3. The Rock
    #23

    Ето това трябва да се прочете, за да се разберат много неща относно Русия, славяни и всички лъжи: https://geopolitica.eu/spisanie-geopolitika/84-2006/broi4-2006/1023-zlatnata-orda-kato-predshestvenik-na-ruskata-imperiya

  4. Горскио
    #22

    Брюкселските зелки просто да вдигнат ембаргото над Иран. Сами са си трязали всички алтернативи на руския газ и сега реват. След като играеш по свирката на израелците и тяхната извънредна злоба към иранската държава си отрязваш достъпа към всички реалистични алтернативи на руския газ (Катар като приятелска държава на Иран и Азърбайджан, трасето за азерския газ минава през Иран).

  5. т€еритория на Мики Маус
    #21

    Гнусните зИлени с удоволствие угояват Путин, за да провеждат зИления си преход.

  6. The Rock
    #20

    А някои тъпанари тук не схващат, че срещу потока от газ има поток от евро! Русия явно си прави някакви сметки да издържи в тази предизвикана от нея газова война, но докога ли!?

  7. The Rock
    #19

    Някои хора пак и пак се спъват в един и същи камък. Русия не е надежден търговски партньор защото те не правя ттърговия а политика използвайки икономическите си ресурси. В Русия фирмите са държавни, т.е. държавен капитализъм такъв какъвто е бил в нацистка Германия. Постепенно ЕС трябва да прекрати търговските си взаимоотношения с Русия до символични нива, нека русита да ядат ракети и да пият нефт и газ.

  8. The Time
    #18
    Отговор на коментар #10

    Те и навремето хората са мислили за абсурдно електрическата лампа да замени китовата мас, но не си бил там да им обясняваш за време и логика. Пренасянето на газ по тръби да не мислиш, че е безплатно? Знаеш ли какъв е масрафа за експлоатиране на цяла система за пренос - не. Хебер си нямаш. Пак ще си говорим след не много време.

  9. Real ''Mickey''
    #17

    Брандън го зачука на Путин. Брандън е твРъд с Путин, а не като кремълския агент Тръмп. Брандън хитро и далновидно пусна СП2 и спря добивите в САЩ за да ошашави Путин и САрабия, които се гърчат сега и се чудят как да си харчат парите.

  10. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #16

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.