Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газовата връзка с Румъния отложена за юни

0 коментара

На изграждането на междусистемните газови връзки на страната ни със съседните държави и на ползване на доставки от терминал за регазификация на втечнено синьо гориво (LNG) в Егейско море ще разчита правителството за разнообразяване на енергийните си доставки. Това стана ясно от димите на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, който участва в сряда в организирана от лабораторията на бившия лидер на ДСБ Иван Костов кръгла маса за бъдещето на природния газ.

 

Газовата връзка с Румъния трябва да е готова през юни тази година, заяви пред форума Стойнев и така даде да се разбере, че пускането на тръбата в експлоатация отново се отлага. Последните прогнози на "Булгартрансгаз", която реализира проекта на българска територия, бяха, че изграждането на подводното трасе ще приключи до края на март и през април-май връзката ще заработи.

 

Министърът коментира, че забавянето на строежа на газовата връзка с Гърция е по вина на всички акционери в проектната компания, но реални действия по проекта могат да започнат още през тази година. Той припомни и че е подписал споразумение с турския си колега Танер Йълдъз за изграждането на интерконектора с Турция, което се бавело шест години заради липса на интерес от страна на Анкара.

 

По думите на Стойнев националният ни интерес включва и проекта за газопровода "Южен поток"

 

"След пропадането на проекта "Набуко", ние нямаме друг проект, освен "Южен поток", който да ни гарантира доставки на газ в такъв размер, трябва да разглеждаме този проект като европейски и да имаме предвид и проекта "Северен поток". И ако търсим наистина конкретни мерки спрямо Русия в сегашната ситуация, мисля, че по-скоро трябва да минат през "Северен поток", отколкото да се фокусираме върху един бъдещ инфраструктурен проект за Европа, какъвто е "Южен поток", смята Стойнев.

 

Ние сме все още на 95 процента зависими от внос на руски газ, заяви още той и посочи, че досегашните усилия за диверсифициране на доставките са правилни, но трябва да бъдат продължени и надградени и с извоюване на LNG терминал на Егейско море, който да снабдява Балканите.

 

Министърът на икономиката и енергетиката припомни, че при посещението си в Катар е имал разговори с министър-председателя и ресорния министър за изграждане на LNG терминал на Егейско море с възможност този терминал да стане регионален и да доставя не само за България и Гърция но и за другите страни на Балканите. Бихме искали да има такъв терминал и на нашето Черноморско крайбрежие, но Турция категорично отказва подобен вид кораби да минават през Босфора, отбеляза Стойнев. Според него газов коридор Север-Юг може да се осъществи чрез доставки на втечнен газ през терминал на Егейско море, защото ТАР няма да е с достатъчен капацитет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.