Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газовата връзка със Сърбия ще заработи в неделя с над 40% резервиран капацитет

0 коментара
Преди откриването на сръбска територия, у нас премиерът и енергийният министър инспектираха част от съоръжението у нас, сн. БГНЕС

Газовата връзка между България и Сърбия официално ще бъде въведена в експлоатация в неделя – 10 декември, като церемонията ще е на територията на съседката ни, а у нас в петък инспекция на газоизмервателната станция на съоръжението край Калотина направиха премиерът Николай Денков, енергийният министър Румен Радев и Владимир Малинов, шеф на българския газов оператор, който изгради българския участък от интерконектора от Нови Искър през Калотина до Ниш.

Основният поток на реверсивната тръба ще е в посока Сърбия и за декември има резервирани малки количества природен газ за пренос към съседката ни, но от януари капацитетът ѝ от около 4.5 млн. куб. м дневно е запълнен над 40 процента за цялата 2024 г., каза пред журналисти Малинов.

Интерконекторът със Сърбия дава възможност за достъп на България до терминали за втечнен природен газ в Хърватия, както и до най-големия ликвиден пазар на природен газ в Австрия – Баумгартен, където е най-голямо хранилище в региона и където се извършва най-голямата търговия на природен газ, коментира още шефът на "Булгартрансгаз".

Газовата връзка със Сърбия влиза в експлоатация

За декември има резервирани малки количества, от януари започва по-сериозната експлоатация на съоръжението, сн. БГНЕС

Сърбия на свой ред получава достъп до доставки на аз от терминалите в Гърция и до Южния газов коридор, стана ясно от думите на премиера Николай Денков пред журналисти.

Според него с новия газов маршрут страната ни вече има много по-добра енергийна свързаност, което означава повече възможности и по-силни преговорни позиции за България, както и повече конкуренция в региона. Освен това при криза, това е още една възможност за осигуряване на доставки в страната от западна посока, посочи министър-председателят.

"Това е станция, от която не просто се подава газ към Сърбия, тя е двупосочна и ако се наложи, България също може да получава газ", заяви Денков на площадката на газоизмервателната станция край Калотина.

Интерконекторът ще позволи и газификацията на общините Драгоман и Сливница, каза още Малинов.

Министърът на енергетиката Румен Радев отбеляза, че връзката със Сърбия е част от общата визия на страната за развитие на газовата инфраструктура с разширението на газохранилището в Чирен и участието на страната ни в терминала за регазификация на втечнен газ край гръцкия град Александруполис, който ще време в експлоатация на 1 март догодина.

"Това, което трябва да се гледа, е много над хоризонта", заяви Румен Радев.

Газовата връзка е с обща дължина от близо 170 км и годишният ѝ капацитет е 1.8 млрд. куб. м.

Газовата връзка със Сърбия влиза в експлоатация

Строежът на сръбския участък започна миналия февруари, а на българския - година по-късно, сн. БГНЕС

Българското трасе от Нови Искър до Калотина струва 183.4 млн. лв., което излезе с над 43 млн. лв. повече от първоначалната цена. Причината бе забавянето на избора на изпълнителя "Главболгарстрой", през което време инфлацията се повиши значително и се наложи индексация на договора.

За реализацията на своята част от газопровода българският газов оператор "Булгартрансгаз" получи безвъзмездно над 32 млн. евро от Еврокомисията. Еврофинансиране получи и Сърбия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.