Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газовата връзка със Сърбия: Всичко си има, но още не работи

6 коментара
Строежът на газовата връзка със Сърбия започна на 1 февруари у нас и година по-рано при съседите, сн. "Булгартрансгаз"

Интерконекторът между България и Сърбия си има всичко – разрешителни за експлоатация, загазен е, има и резервиран капацитет от 1 декември 2023 г., но още не се знае кога точно ще започне реално да се транспортира природен газ по него.

Строежът на 170-километровия газопровод от Нови Искър до Ниш, който е разделен на два участъка, изграждани от съответната държава, започна в началото на февруари 2022 г. на сръбска територия и година по-късно – у нас. Българското трасе е по-краткото - 62 км, и е завършено преди изтичането на договора със строителя му "Главболгарстрой" в края на 2023 г. Готово е и сръбското, но дадените политически изявления, че интерконекторът ще заработи от 1 октомври 2023 г. не се случиха.

Едва на 18 ноември газовите оператори на България и Сърбия подписаха споразумение за междусистемно свързване за новата точка Калотина/Димитровград, която е част от интерконектора България-Сърбия (IBS).

Още преди това тръбата е запълнена с технически газ, а "Булгартрансгаз" обяви търгове за резервиране на капацитет от съоръжението за декември и търговци са запазили обеми за пренос. Става въпрос за малки количества, но обявените количества са от 1 декември

В последния ден на октомври сръбският президент Александър Вучич обяви, че интерконекторът ще заработи до края на ноември, но изгледи това да се случи няма.

Според запознати по-вероятно е официалният старт на тръбата да бъде съобразен с предизборната кампания в Сърбия, където на 17 декември ще се проведат предсрочни парламентарни избори.

Капацитетът на реверсивната тръба е 1.8 млрд. куб. м годишно.

Българското трасе от Нови Искър до Калотина струва 183.4 млн. лв., което излезе с над 43 млн. лв. повече от първоначалната цена. Причината бе забавянето на избора на изпълнителя "Главболгарстрой", през което време инфлацията се повиши значително и се наложи индексация на договора.

За реализацията на своята част от газопровода българският газов оператор "Булгартрансгаз" получи безвъзмездно над 32 млн. евро от Еврокомисията. Еврофинансиране получи и Сърбия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #6

    Нашту банкянску слынцЭ Буда РАПОНЯ какво казва по въпроса? Особено за приходите?

  2. Udo
    #5
    Отговор на коментар #4

    ... а ако случайно има заведени дела от прецакани търговци, ТО ТОВА Е НЕЩОТО С КОЕТО ТРЯБВАШЕ ДА ПОЧНЕ АВТОРКАТА, а не да търси сензация без правна стойност. ... единствената "стойност" в кавички на тази боклук-новина е в стил "а аз сега ще ви разкажа една клюка, а пък вие се възмущавайте на конспирациите и си правете негативни изводи по принцип"

  3. Udo
    #4
    Отговор на коментар #3

    В пенсионерски дискусии НЕ ВЛИЗАМ ! ---------- Само човек, който няма представа от елементарна икономика, но иначе обича да си бъбри, може да използва псевдотермин "нещо си не работи", при положение, че то може да работи и никой не му пречи. И ПО-ВАЖНОТО - НЯМА ЗАВЕДЕНИ ДЕЛА ОТ ПРЕЦАКАНИ ТЪРГОВЦИ. ... все едно на пейката в градинката един пенсионер казал на другите пенсионери "в новия супермаркет никой не влиза, значи не работи ... но иначе си свети и вътре на касите има касиерки"

  4. vladi
    #3
    Отговор на коментар #2

    Първо, в статията пише, че политическите заявления са били, че ще заработи от първи октомври. Днес сме 28 ноември. Второ, изрично си пише също така, че търговци са резервирали капацитет от първи декември. Ако от първи декември щеше да влезе в експлоатация, със сигурност досега щеше да се знае.

  5. Udo
    #2

    Не мога да повярвам, че прочетох този боклyкновина ! Нещо трябвало да стане на 1-ви Декември и то "според запознати", но можело и да не стане. Първо - днес сме 28-ми Октомври. От днешна гледна точка (днешна дата), това не е новина, а някакъд слух и някакво внушение за нещо си от сорта на "рептилите правят конспирация срещу горкичките българи". И второ - може да няма заинтересовани търговци, които непременно да искат да продадат или купят на посочената дата просто щото да нямат готовност за такава сделка, а не щото жидомасоните са направили конспиративен саботаж.

  6. Srandev
    #1

    Жалко е, че в статията липсва информация с какви суми ще бъде еврофинансирана Сърбия, но те братята сърби успешно усвояват еврофондове, но това не пречи цялата им политическа класа да е проруски подгъзена!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.