Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Газовият ОПЕК” се учредява на 9 април в Доха

25 коментара

Водещи страни производителки на природен газ постигнаха окончателна договореност за създаването на така наречения “газов ОПЕК”. Организацията на най-крупните износители на газ ще бъде учредена в катарската столица Доха на 9 април, съобщава в понеделник руският вестник “Комерсант”. На този етап готовност за участие са изразили Русия, Иран, Катар, Венецуела и Алжир.

Разговорите за създаването на “газов ОПЕК” се активизираха рязко миналата седмица. За проекта, който отдавна се обсъжда в “Газпром”, заговориха ръководителите на тези страни, които до последно бяха скептични към перспективата за газов картел. Президентът на Алжир Абделазис Бутефлик заяви, че “газовият ОПЕК” е интересна идея и той лично подкрепя създаването му.

Тринидад и Тобаго – малка държава в Карибско море, но играч на световния газов пазар, също заяви намерение да участва в преговорите за учредяване на световен газов картел.

Последен министърът на енергетиката и нефта на Венецуела Рафаел Рамирес заяви, че Каракас поддържа идеята за “газов ОПЕК”, “който ще стане прекрасен механизъм за регулиране на основните елементи на енергийния пазар”.

Руският президент Владимир Путин обеща да изпрати на енергийната конференция в Доха министъра на промишлеността и енергетиката Виктор Христенко и шефа на “Газпром” Алексей Милер.

Тази конференция е планирана като поредно заседание на форума на страните износителки на газ. Тази организация, създадена през 2001 г., обединява страни, контролиращи над 70% от световните запаси на газ. Досега  тази структура не е имала никакво влияние.

Сега обаче всичко се променя. За пръв път в навечерието на срещата на никому неизвестния газов клуб лидерите на страните членки изведнъж заговориха, че този клуб повече не им трябва, а е нужен газов картел.

Арабски дипломатически източници потвърждават, че форумът в Доха на 9 април ще стане удобен момент да се обяви създаването на реален газов картел и че политическото съгласуване на предстоящия документ е почти приключило.

“Основните разговори се водят, разбира се, не от газовиците, а от политиците, при това на високо равнище – външни министерства”, заявява пред “Комерсант” неназован арабски дипломат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н. Апостолов
    #28

    Нов опит на СССРусия да събере около себе си "независими" държави, за да заприлича на "велика сила".Един път империалист - цял живот империалист!

  2. fil
    #27

    Нормално е. Щом има картел на потребителите (или нещо подобно), естествено е и производителите да създадат такъв.

  3. orm
    #26

    ЕС и САЩ смятали да "прецакат" Русия да се превърне във водещ играч на световния енергиен пазар.Мисля, че вече е малко късно... Ето и няколко факта - подписана през 2006 концесия за газ с Алжир, договор за газопренос и концесия с Иран, договор за газоснабдяване на Израел, договор Бургас-Александропулис.Очаква се да започнат преговори за концесии с Азербайджан,Таджикистан и Казахстан.

  4. ММ
    #25

    не знам какво някои се радват на увеличаващата се роля на страните производителки на петрол и газ.Ние сме от странта на САЩ и ЕС, които са потребители на тези продукти.Монополното диктуване на цени, нас не ни устройва или има желаещи да плащат по 500 лева сметка за парно.Аз не съм.Трябва да има конкуренция и разбиване на монополите.

  5. Иван
    #24

    Щом е руски, ще си плащаме , колкото ни искат, щото е братски.

  6. стелт
    #23

    77.7 % от световния износ на газ е от 10 страни: Русия (23.2 %, Канада (12.1%),Норвегия (9.44%), Алжир (7.82%), Холандия (5.96%), Туркменистан (5.6%), Индонезия (4.12%), Малайзия (3.7%), Катар (3.19%), САЩ (2.54%)Също 77.7 % от световното производство на природен газ е съсредоточено в 10 страни.40.9 % от това производство е от две страни - Русия 21.9 % и САЩ (19 %).Останалите 8 страни са Канада (6.5%), Алжир (3.2%), Великобритания (3.2%), Норвегия (3.1%), Иран (2.9%), Холандия (2.7%), Индонезия (2.7%), Саудитска Арабия (2.4%)

  7. стелт
    #22

    Кои държави ще бъдат най-ощетени при едно газово картелиране - тези, които най-много внасят газ: 67.4 % от вноса на газ е от 9 държави: САЩ (14.5%), Германия (10.82%), Япония (9.66%), Италия (8.78%), Украйна (7.4 %), Франция (5.6%), Испания (3.9%), Корея, (3.52%), Турция (3.17 %)

  8. Газов
    #21

    Любопитно е сега да видим колко ще поскъне газта след новия картел.До 2030 г. няма да издържи този договор на Р.Овч.-предател и мерзавец.Повишение сигурно ще има!!

  9. Г.Константинов
    #20

    Все напреднъчави держави са се записали

  10. Рони
    #19

    нож с две остриета, да си припомним големите скокове на цените от 70-те, когато арабите се "къпеха в нефтодолари" и последвалата криза първо на запад, а по-късно и в държавите производителки. В крайна сметка днес страните износители на петрол са по-зле икономически от края на 70-те !Искуствено високите цени на горивата водят до силна зависимост на износителите от една страна и от относително бързо развитие на алтернативи в страните консуматори. Тогава на какво се надяват смешници като Путин,Чавес и Ахмад., - само въпрос на време!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.