Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газпорм е готов да купи Юкос

0 коментара

Руският газов гигант Газпром е готов да придобие активи на петролната група Юкос, която има сериозни проблеми с правосъдието, ако се стигне до продажбата им, заяви в понеделник Влада Русакова, ръководител на стратегическото развитие на газовата група, съобщиха руските информационни агенции.

В отговор на въпрос дали Газпром е готов да придобие активи на Юкос, Русакова отговори утвърдително.

Ръководството на Юкос заяви миналата седмица, че петролната група би могла да обяви фалит, след като Арбитражният съд в Москва потвърди присъдата срещу дружеството да плати близо 3,5 милиарда долара дължими данъци за 2000 година.

Юкос освен това информира, че иска да преотстъпи някои от активите си, за да може да уреди дълговете си, но засега тези активи за замразени с решение на съда.

Някои наблюдатели твърдят, че аферата "Юкос" е вдъхновена от "високо място" заради нарастваща мощ на петролния гигант, та дори и заради политическите амбиции на Михаил Ходорковски, бившия президент на Юкос, който в момента е в затвора и е обвинен в измами и укриване на доходи, припомня АФП.

Анализаторите посочват, че руските власти биха могли да съдействат за появата на държавен петролен гигант, който да включва част от активите на Юкос.

Газпром, в който държавата контролира 38 на сто, обяви неотдавна и намерението си да разнообрази дейностите си, като навлезе в петролния сектор и в производството на електроенергия, допълва Франс прес.

Юкос изправен пред проблеми в чужбина

Към проблемите на Юкос в Русия могат да се добавят и неприятности в чужбина. Както съобщава на сайта си руският в. Ведомости, комисия на литовския парламент е стигнала до заключение, че петролният концерн Mazeikiu nafta, в който Юкос държи контролния пакет, е бил неправомерно приватизиран.

През 1999 г. Литва предостави управлението на концерна на американската Williams International Co. (WIC). Компанията стана собственик на 26.85% от акциите на концерна, като изкупи допълнителна емисия акции. През 2002 г. при издаването на нова емисия, такъв пакет изкупи и Юкос, след което руската компания придоби и дела на WIC, с което увеличи собствеността си в Mazeikiu nafta на 53.7 процента.

Много литовски политици определиха договора с WIC като гибелен за републиката, а неговото одобрение даже предизвика правителствена криза: през 1999 г. тогавашният министър - председател Роландас Паксас подаде оставка, като не пожела да подпише договора (през 2004 г. Паксас бе отстранен от президентския пост след парламентарен импийчмънт).

Литовският Сейм дори създаде специална комисия за разследване на обстоятелствата около приватизацията. Тази комисия стигна до извода, че концернът фактически не е бил приватизиран.

Служител от литовското правителство каза пред в. Ведомости, че според комисията, държавата не е получила нищо при преминаването на Mazeikiu nafta в частни ръце. Проблемът е в това, че инвеститорът не е купил държавния пакет, а акции от допълнителната емисия, като в този случай всички пари са отишли в компанията. Ако бъдат открити елементи на престъпление, материалите от проверката могат да бъдат предадени на прокуратурата.

Интерфакс посочва заключеня на комисията, че WIC и останалите компании са спечелили от концерна около 100 милиона евро в периода 1998 - 2002 г. В същото време Mazeikiu nafta е понесла загуби от 217.2 милиона евро.

Литовското правителство обаче е на мнение, че към Юкос едва ли могат да бъдат отправени някакви претенции. В проектозаключенията на комисията се отправят критики към дейността на тогавашния премиер Роландас Паксас, а отговорност за формата на приватизация носят предишният парламент и президентът Валдас Адамукс, който е "оказал политическо влияние върху съществени решения".

Литва е не - малко обезпокоена и от ситуацията около Юкос, като председателят на Сейма Артурас Паулаускас не изключва възможността за обратно изкупуване на акциите на Юкос в Mazeikiu nafta. Литва е обезпокоена от срив на петролните доставки.

Разводът със Сибнефт

В същото време Сибнефт, който допреди половин година готвеше сливане с Юкос, вече почти се е развел с компанията. На 31 май апелативна инстанция на Арбитражния съд в Москва остави в сила решението за анулиране на допълнителната емисия на Юкос. Сега 57.5 % от акциите на Сибнефт трябва да бъдат върнати на бившите им собственици, когато те бъдат освободени от ареста.

Юкос придоби 92% от акциите на Сибнефт през октомври 2003 г.

След ареста на ръководителя и съакционера на Юкос Михаил Ходорковски неговите нови партньори начело с чукотския губернатор Роман Абрамович поискаха разтрогване на сделката по сливането.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.