Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Газпром” бе застигнат от политиката си

38 коментара
“Газпром” бе застигнат от политиката си

Промените във върха на управлението на “Газпром” и поредицата предупреждения за дефицита по газовите баланси две години по-рано от песимичните прогнози, предвещават горещи преговори по енергийната  тема между Русия и ЕС.

Случващото се в Москва е поредното доказателство на класическата теза, че икономиката определя политиката, а не обратното. В продължение на няколко години новото ръководство на “Газпром” пропусна да реализира адекватна бизнес стратегия и превърне “новото” си богатство в инвестиции в нови находища, реконструкция и реновация на преносната структура и осигуряване на ресурсния тил. Вместо това над 100 милиарда долара чрез държавния бюджет бяха пренасочени за финансиране на геополитически проекти, “марш на скок” инициативи по различни краища на земното кълбо в търсене на глобалния енергиен свръхстатут. В повечето случаи ставаше дума за политика без дългосрочни бизнес разчети. В подобни случаи е известно, че разходите са сигурни, приходите вероятни и по-проблематични с времето.

Все по-очевиден става

провалът на “силовиците” като бизнес управленци.

Надеждата, че “Газпром” ще бъде непресъхващ източник на ресурс и влияние и ще бъде в състояние да налага волята си и да привлича западните технологии, става все по-несигурна. Философията “ако не са съгласни ще ги купим” се пропуква в момента, в който в ЕС и САЩ постепенно надделяват съображенията за национална сигурност и разбирането, че петролът и природният газ не са просто бизнес, а геополитика, заместваща армии и оръжия.

Министърът на икономиката и търговията Герман Греф, който отдавна предупреждава за необходимостта от съобразяване с икономическата гравитация, алармира за наличието на

дефицит от 4 млрд. кубически метра в газовия баланс за 2007 г.

и предложи незабавно повишение на вътрешните цени с над 50 процента. Руското ръководството е изправено пред трудния избор как да реагира на още по-големите дефицити в балансите за 2008 и 2009 г., като е известно, че енергийната система е силно инерционна и днешните инвестиции могат да решат проблем след години.

Единственият реален вариант за “връзване” на вътрешните и експортни газови баланси е ограничаване на потреблението на вътрешния руски пазар чрез по-високи цени. Това е изключително болезнена и рискована мярка, особено в навечерието на смяната на върха през 2008 г. Желанието да наказват с по-високи цени външните партньори се върна като бумеранг. Още повече, че социално е по-приемливо повишението става от по-висока база. Поради тази причина “Газпром” усилва методично натиска за повишаване на цените върху големите вътрешни индустриални потребители, както и върху външните контракти.

От България се разчита, че с предоговаряне ще получат допълнително минимум милиард и половина долара, ако цените в следващите четири години се задържат под 300 долара на 1000 кубометра, което, разбира се, е малко вероятно.

Свърхенергийната държава изпитва все по-големи затруднения

да осигури собствените си енергийни баланси в електроенергия, нефт и природен газ. Държавният капитализъм иззема все по-голяма част от доходите на енергийните компании, за да финансира нуждите на отбраната, специалните служби и разходите по укрепения вертикал на властта. Значителна част от новото енергийно богатство “замира” във валутни резерви или Стабилизационния фонд. Липсва стратегическата визия и дългосрочната инвестиционна политика в енергийния сектор, от който де факто зависи стабилността на Русия. През последните години няма значително газово находище, което да е влязло в експлоатация или се разработва в планирания срок.

Ключови находища като Уренгой, Ямбург и Медвежий са над 50% изтощени. Новите свърхнаходища като Щокман и Ямал се движат с огромни закъснения. В същото време се правят грандиозни инвестиционни планове за разработка на газови находища в Сибир и газопроводи в Китай, които ще “скъсат” финансовите баланси и на практика са невъзможни без китайско авансово финансиране.

Свръхамбициите на една неукрепнала енергийна свръхдържава поставят на сериозно изпитание не само финансовите, но и политически баланси в навечерието на борбата за наследството на Путин през 2008 г. 300 милиарда в резерви и още 60 милиарда долара в стабилизационен фонд може и да са огромна сума, но не и за Русия с експоненциално растящи отложените инвестиции и най-вече с отложените реформи, които свиват производителността и конкурентноспособността.

Политически мотивираните проекти за нови газопроводи в Северно и Черно море, не могат да не се отразят върху финансовото състояние и конкурентноспособността на “Газпром”. “Син поток” доведе до свръхпредлагане на руски природен газ с цел отсичане на достъпа на алтернативни газови доставки за Южна и Централна Европа. Русия желае да фиксира монополното си положение в Европа на територията на страни извън ЕС – Турция, Алжир, Иран, Либия и т.н. Острата реакция на “Газпром” отложи с една година доставките на близо два пъти по-евтин природен газ от находището Шах-Дениз от Азърбайджан за Турция. Совалките на различни руски делегации на най-високо и високо равнище, включително на лидерите на “Газпром” в тези страни, недвусмислено подсказват намеренията да “затворят” алтернативите за енергийната независимост на ЕС. В упоритото

преследване на геополитическата компонента

за сметка на икономическата и бизнес логика, “Газпром” може да пожъне не само политически бури, но и понесе икономически загуби. В същност именно “затварянето на кранчето” в Украйна направи възможно невъзможното - НАТО да приеме, че ще се занимава с въпросите на енергийната сигурност и ЕС да се придвижи все по-плътно до единна енергийна политика. Председателят на ЕК Барозу многозначително заяви, че Русия е важен, но не единствен партньор на Европейския съюз по енергийната тема.

Страхът от затваряне на “прозореца на възможности”, който се отвори за Русия през последните години благодарение на изключително благоприятна конюнктура на енергийните пазари, диктува спешния, на моменти рискован характер на някои от начинанията на “Газпром”.

В подобен контекст може да се търси обяснение за “бързането” за самостоятелно договяране извън ЕС с Унгария, България, Германия, Франция, Италия и други страни. Силовата игра не може да не предизвика силов отговор, колкото да е трудно на НАТО и ЕС да преминат от позитивния план за взаимоотношения към забравените схеми на Студената война.

В този смисъл “Газпром” и Кремъл бе застигнат от последствията от своята едностранчива и небалансирана политика на утвърждаване на егоистичен интерес без взаимност и балансирано доверие както в самата Русия, така и извън нея.

Илиян Василев е бивш посланик на България в Русия и шеф на Агенцията за чужди инвестиции

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БСП
    #41

    DGD = КГБ!И на теб лека пръст!

  2. Без име
    #40

    Ех, ако сегашните български офицери защитаваха с такъв плам българските интереси, както руските... И в този ред на мисли, не съм прочел нищо от теб, с което да упрекваш СССР или Путин...А, относно постиженията на Русия, никой не ги отрича, но посочи ми, с какво са допринесли Сталин, Ленин, Берия, Путин, КГБ, ФСБ и т.н. за прогреса на човечеството?

  3. Радко
    #39

    Единствената правилна и далновидна политика е да се работи за икономическото и политическото сгромолясване на Русия, за нейното разпарчетосване и даване право на самоопределние на различните национални и други политически структури. Не е 100% сигурно, но все има шанс да се пръкнат някакви островчета на демокрация, които с течение на много години да се стабилизират. Останалите варианти са пагубни за всички, освен за КГБ-ейците.

  4. orm
    #38

    "В живота има само един начин да докажеш какво мислиш, като го изречеш или напишеш."Защо ли съм АБСОЛЮТНО убеден че в живота начина да докажеш какво мислиш е да го покажеш с ДЕЙСТВИЯТА СИ, а не с ДУМИТЕ СИ.Мога да дам петабайт примери ако желаеш.:)

  5. OilGun
    #37

    Добър анализ. Медиапул печели от подобни анализи. Ако има подобни в други издания в БГ дайте линк. Но като зная колко сме се свили и чакаме другите да решат, а ние да се присъединим към победителите --- ще чакам. Авторът да не обръща внимание на потупванията по рамото от типа абе не е блестяща, има спорни тези. В живота има само един начин да докажеш какво мислиш, като го изречеш или напишеш. Пишете и говорете, но не се крийте зад комплекси.

  6. лисика Фибър
    #36

    кефиш ме, ти си най-балансилан май в позицията си. Според мен си и най-близо до истината. Проблема не е от днес и не е забелязан от автора, която май е мъничко престрастен, нещата не са толква черни, но и руснаците се позасилиха без да си дават сметка, че само по тоя начин не могат да станат отново свръхсила. Там е по-голяма смрад и от тука при нас.

  7. Пиер
    #35

    Няма проблем да коментираме американския империализъм, но е другата темата. Дано твоят оптимизъм зарази и ръководството на Газпром и Русия - макар, че силно се съмнявам. Но тъй като си Йори а пред приятелите на Големия Пух свалям шапка - приятен ден.

  8. Йори
    #34

    Със запасите тази и следващата зима проблеми няма.Също и с рейтинга, капитализацията и дългосрочните прогнози. Само преди 12 месеца никой нямаше прогноза за капитализацията на Газпром днес.Понякога приемането на желаното за действителност не влияе върху действителността.С политика не се занимавам, иначе щях да пиша с какви икономически средства американския империализъм оказва политически натиск върху света. И върху нас.Повтарям, за мен статията ползва неточни факти и води до неверни изводи. Поради

  9. Пиер
    #33

    Ако действително искаш да влезнеш в час порови се в Интернет за вчерашната среща при Путин на всички важни в енергийни бизнес. Линк http://www.themoscowtimes.com/stories/2006/11/23/004.htmlСъс запасите не могат да решат нито един проблем тази и следващата зима. Както и с валутен резерев не можеш да си платиш сметка в ресторант, така и запаси в земята не можеш да се сгрееш.Така и с рейтингите - днес горе утре долу. Обърне внимание на дългосрочната прогноза за акциите на Газпром. Вчера след срещата

  10. Сиймор
    #31

    Ето малка справка ръководството на Газпром, в което две трети са колеги на Путин от КГБ, от кметството на Петербург (и от Балтийска тръбопровдна система или порта на Петербург), в което той е бил сив кардинал през 90-те, служители в неговата администрация и по-малко от една трета са специалисти газовици.Алексей Милер, шеф на ръководството на Газпром - в кметството в Петербург заедно с Путин,до 2000 геснерален директор на Балтийска тръбопроводна система, в ръководството на Газпром от 2001АненковВасилеваВалерий

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.