Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Газпром” може да намали транзита през България

10 коментара
“Газпром” може да намали транзита през България

Руският концерн “Газпром” може да понижи обема на природния газ, транзитиран през България за Турция, за сметка например на газопровода "Син поток", чието разширяване се планира, пише в сряда в. “Время новостей”. Според изданието причина за това може да стане несговорчивостта на България по въпроса за отмяната на бартера в дългосрочния транзитен договор, което да доведе до твърдост от страна на “Газпром”.

Коментарът е по повод изявление на българския министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров пред руски информационни агенции, че “Газпром” е направил предложение във връзка с отказа на България да преразгледа договора, според който държавната “Булгаргаз” получава природен газ вместо такси за транзита на руското синьо гориво до Турция, Македония и Гърция суровината в замяна на тази услуга. Заместник-председателят на Управителния съвет на “Газпром” Александър Медведев предлага руският концерн да инвестира в енергетиката на България в замяна на отказа от доставки, съобщи Овчаров.

По всичко личи обаче, че и този вариант не устройва София и тя предлага да се обмисли организацията на транзита на руски газ за Италия, посочва “Время новостей”.

Българският пазар на природен газ не е много голям, но има важно геополитическо значение за “Газпром”, пише изданието. В момента през страната минават над две трети от руските доставки за Турция (през 2005 г. - 13 млрд. куб. метра), а износът за Гърция се очаква да се повиши значително (от 2,4 млрд. куб. метра през миналата година до 3,5 млрд. куб. метра до края на десетилетието). Освен това България е и една от ключовите страни по проекта “Набуко”, предвиждащ в Европа да се доставя ирански газ, който ще се конкурира с руския.

Всичко това задължава Газпром да провежда активна дейност в тази страна.

Съдейки по всичко обаче, българските власти като че ли се интересуват повече от перспективите за увеличаване на транзита на природен газ след 2010 г., включително за Апенините.

Обсъждаме въпроса за увеличаване на транзита за Италия, съобщи Овчаров, изразявайки недоумение от възможността “Газпром” да увеличи износа за Италия през Черно море и Турция (газопровода "Син поток"), когато има много по-кратки маршрути.

През 2005 г. България е внесла 3,2 млрд. куб. метра руски природен газ. От тях около 2,2 млрд. куб. метра държавната компания “Булгаргаз” е получила директно от “Газекспорт” в замяна на транзита на суровината. По неофициална информация цената, която България плаща за руския природен газ съгласно договора от 1998 г. е 80 долара/1000 куб. метра. Тя е няколко пъти по-ниска от средната в Европа. Още около 1 млрд. куб. метра руски газ “Булгаргаз” закупува чрез “Овeргаз инк.” - смесено предприятие между “Газпром” и частна българска бизнес група. Това смесено предприятие се занимава и с газификация на пазара на дребно в България и през 2004 г. е пласирало 128 млн. куб. метра природен газ.

“Булгаргаз” задоволява и 88 на сто от промишленото потребление на газ в страната, отбелязва “Время новостей”.

Срещата между Румен Овчаров и Александър Медведев се състоя миналия петък и на нея пред български журналисти пък зам.-шефът на “Газпром” намекна, че страна по дългосрочния транзитен договор, определен от руснаците като непазарен, може да стане и Европейската комисия. Явно Москва може да прибегне и до сезиране на ЕК, според чийто договор за енергийната общност действително бартерният договор между България и Русия е непазарен. Възможно е обаче и руският газов гигант да се възползва от заплахата за регулацията на ЕК, за да издейства не само отстъпки на София по бартерния договор, но и благоприятни условия при договарянето на сделка за следващ период от 2010 до 2025 г. срещу свои отстъпки в преговорите по сегашния контракт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ICO
    #10

    Бившите съветски републики като Буларус Украйна и Грузия в които Европа подкрепя финансово анти руски партии, се завръщат около Русия под натиска на Газпром. Междовременно Русия строи газопровод към Китай. Така че Европа въобще не е единствения купувач на газ, но е факт че Русия е единствения производител на газ.

  2. ICO
    #9

    Европа финансира партии в бившите съветски републики, които са анти руски и проевропейиски. Отговорът на Русия е ясен. Тои се видя в Украйна. Русия ще превърне Европа в послушно кученце. Процеса по извиване на ръце започна. Въпроса е колко шамара ще отнесем ние в борбата между двете сили. Нефтохим и Лукойл са руски ние вече няма на къде да мърдаме, колкото и да говорят някой платени от европа политици.

  3. Погром !
    #8

    Още 15 години ще имат газ и след това ще свърши но затова те искат сега да се намъкнат и в българската ядрена енергетика. Сега Овчаров търси начин как да ни обясни че ще им даде право да инвестират в Белене за да не дигат много цената на газта. Не нам. Тези тарикатски номера не минават. Вън руснаците от България! Костов им усигури 100% контрол на нашата енергетика.

  4. Кукото
    #7

    В политиката не могат но в енергетикатапак ще ни гази руския ботуш.Газа е техен. Какво да се прави нотова са фактите.

  5. Зук
    #6

    Договорът не е бартърен погледнете разликите, а си е напълно пазаран с определена цена и т.н.Как Газпром ще се сезира ЕК след като отрича да признае каквото и да е право на ЕК да регулира този бизнес, не е ратифицирана Енергийната харта и не иска и да чуе за Транзитен протокол.Май платени юнаци "информират"

  6. az
    #5

    От кога Русия е станала страна-членка на европейския съюз. ЕК се произнася само по спорове между страни вътре в съюза. За разни външни такива всяка държава си има суверени права и си регулира отношенията на базата на международни договори. А когато Русия либерализира собствените си държави, тогава може да претендира някакви нарушени права. Ако историята с Украйна не е брутален пример за непазарно поведение и злоупотреба с монополно положение здране му кажи. Лошото е само, че маскарада скоро ще свърши

  7. FUCKRUSSIANKOLHOZNICS
    #4

    PIANITE RUSKI KOLHOZNITZI DA SE PRIGOTVJAT DA GO POEMAT GUZNO ILI USTNO. OSOBENNO SLED KOTO BG STANE CHLEN NA EU NA 1 JAN 2007.

  8. Me
    #3

    Tapatzi, mlaknete, Russia e velika, samo lainata laiat sreshtu neia.

  9. the good is stronger
    #2

    Империята на злото е жива. Императорът-президент - от КГБ, патриархът им - също. Западът пък кокетничи с тях.

  10. Седефчов
    #1

    За какви договори с руснаци говорим след като те спазват договори само КОГАТО ИМ Е ИЗГОДНО

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.