Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Газпром” може да ни притисне и чрез арбитраж за промени в транзитния договор

39 коментара
“Газпром” може да ни притисне и чрез арбитраж за промени в транзитния договор

Засега Европейският съюз само приказва за енергийна независимост, без да има реални проекти, докато Русия затваря кръга на газовите доставки около Европа, заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, който отново се опита да внуши, че макар България да има проблеми с руския монополист “Газпром”, едва ли може да намери по-добра алтернатива.

Освен това България никога не е имала проблеми заради зависимостта си от руските енергийни доставки, каза Овчаров, който бе член и на първото правителство на БСП, което през 1996 г. се срина не на последно място заради неимоверния натиск на “Газпром”.

Рискът от арбитражно дело за транзитния договор 

По отношение на договора за транзит на руски газ през България, който Москва ни натиска да променим, министър Овчаров обясни, че загубите ни от подобна ревизия ще са 1,2 млрд. евро. На същата стойност се оценяват от руска страна и техните загуби и още не е намерен балансът, каза Овчаров във вторник на конференция за българската енергийна политика, организирана от Института за регионални и международни изследвания и подкрепена от “Отворено общество”.

Ако България не постигне договореност, защитаваща националния интерес, сегашната сделка няма да се променя, заяви министърът. Той обаче предупреди, че трябва да си даваме ясна сметка, че колкото и да е железен договорът с “Газпром”, той може да бъде атакуван пред арбитражен съд, като изходът от такова дело може да е както добър, така и лош за България. Ако е второто, тогава страната ни може през 2010 г. да се окаже в аналогична на 1998 г. ситуация, когато никой не вярваше, че ще се намери инвеститор за “Син поток” (б.а. – газопровод, свързващ Русия и Турция по дъното на Черно море) и се оказахме заобиколени, коментира Овчаров.

Хватката на “Газпром” 

Трябва ли през 2010 г. да вдигнем цената на газа с 40 процента и транзитните доставки от Русия да намалеят значително, вместо повишението да е плавно и да гарантираме транспорт на газ, попита министърът на икономиката и енергетиката, като посочи, че в близките две години страната ни няма друга алтернатива за доставка на синьо гориво освен Русия.

Държавата мисли да размени акции с CEZ, Е.ON, EVN  и Енел

Обмисля се сътрудничество с европейските компании чрез  размяна на акции, каза още министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров на конференцията за енергийната политика на страна ни. Това може да стане с присъстващите на българския пазар чешка CEZ, австрийска EVN, германска E.ON и италианската “Енел”, допълни той.

още 

В контекста на дискусията за диверсификацията на газовите доставки и енергийната зависимост на страната ни от Русия, Овчаров отбеляза, че “не е логично да се мисли, че цената на газа от Иран или от Алжир ще е по-евтина от тази на руското гориво”. В същото време той отбеляза, че Иран и Русия в момента подготвят картелно споразумение за разработването и доставките на газ, след като с Алжир в началото на годината Москва договори суапови сделки на руско оръжие срещу природен газ, който да се транспортира до Европейския съюз.

При това положение е доста илюзорна подобна енергийна независимост на България с доставки от Иран и Алжир.

Според Овчаров заради картелното споразумение на Иран и Русия най-вероятно няма да се реализира проектът за Транскаспийския газопровод, който се планира да захранва бъдещата тръба “Набуко”, преминаваща през Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия, за да доставя синьо гориво в ЕС.

Затова България разговаря с Турция, Египет и Казахстан за участие в техни газови проекти, обясни Овчаров като акцентира на очерталата се ден по-рано възможност за разработване на находището в Кашаган в Каспийско море. Той допълни, че се проучва и възможността за директни преговори с Алжир за техния газ. Проучва се и участие в интерколектора, свързващ Турция и Италия.

Трябва ли да се съобразяваме с ЕС?  

Енергийните доставки трябва да се деидеологизират, заяви министър Овчаров. Според него България твърде много робува на идеологеми като преструктуриране, приватизация, либерализация.

От дълго преструктуриране пропуснахме момента, в който европейските компании се консолидираха, докато ние се раздробявахме, заяви той.

Овчаров намекна, че България не трябва да се съобразява толкова с ЕС, след като Унгария подписа самостоятелно споразумение с Русия за изграждане на паралелен на “Набуко” газопровод. Чехия също сама води политиката си в енергетиката, отбеляза министърът.

Засега в ЕС сме на ниво приказване за енергийната независимост, писане на зелени книги и декларации и липсват реални проекти за диверсификация на доставките, докато Русия затваря кръга на газовите доставки около Европа, коментира той.

Неуспехът в освобождаването на енергийния пазар “предрешен”

Според Очваров либерализацията на българския пазар е била предрешена с множеството дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия. В същото време отбеляза, че свободният енергиен пазар в европейските държави не е довел до намаляване на цените. У нас също се забеляза частен енергиен монопол, при положение, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не работи перфектно, отбеляза Овчаров, коментирайки нападките, че държавната НЕК се опитва да монополизира пазара.

Руските ядрени технологии – “евтини” и “безопасни”  

По повод въпросите в публичното пространство защо до търга за строеж на АЕЦ “Белене” не са допуснати западни технологии, Овчаров заяви, че търгът е бил предрешен за руската технология ВВЕР, защото решението на правителството е за дострояване на централата с наличното оборудване.

Не бива с лека ръка да се отхвърлят руските ядрени технологии, по които работим от 32 години евтино и безопасно, заяви Овчаров. В същото време той допусна възможността за сместването на руски и западни технологии, като такъв вариант вече се обсъждал.

Министърът и шефът на НЕК в противоречие

Не очаквахме, че цената за довършване на блока на площадката на АЕЦ “Белене” и строеж на втора мощност ще се доближава толкова до стойността на нова централа, каза Овчаров, коментирайки върнатите за подобряване оферти на двамата кандидати за изпълнител на проекта. Това са руската “Атомстройекспорт” и чешката “Шкода Алианс” – първата изцяло, а втората частично контролирана от “Газпром”.

Ако не се постигнат по-добри финансови параметри, може и да се спре процедурата за избор на изпълнител на втората атомна централа, каза Овчаров, без да конкретизира какво ще последва от това.

По-късно главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков опроверга това изявление на министъра и заяви, че процедурата за избор на изпълнител на АЕЦ “Белене” няма да бъде прекратена, тъй като няма основание за това.

Преговорите ще продължат, като очакването е до края на годината да бъде сключен договор с избрания кандидат. Преговорите с “Газпром” нямат нищо общо с удължаването на процедурата за избор на изпълнител на АЕЦ “Белене”, каза Велков пред журналисти.

Съществуващото оборудване и изградената на площадката инфраструктура, които могат да се използват като апорт на НЕК в проекта, са за около половин милиард лева, допълни шефът на компанията. Оценките показвали, че 60 на сто от основното оборудване може да бъде използвано при строителството на централата.

Едва ли “Евратом” ще ни даде пари за “Белене”

В същото време Румен Овчаров заяви, че се проучва процедурата за кандидатстване пред “Евратом” за заем от 300 млн. евро за АЕЦ “Белене”. По думите му обаче е много вероятно да не получим такъв заем от кредитната институция, тъй като от 25 години тя не е давала заеми за строеж на атомни мощности и е възможно да не подкрепя тенденцията за “ядрен ренесанс”, каквато се забелязва в ЕС и САЩ.

Обмисля се и тегленето на облигационен заем за АЕЦ “Белене”, в която държавата ще запази мажоритарния пакет акции. Около 40 на сто се предвижда да бъдат дадени на стратегически инвеститори, допълни министърът. 

По-късно Любомир Велков информира, че до месец ще бъде готов информационният меморандум за кандидат-инвеститорите в проекта за строеж на втората атомна централа. По думите му става въпрос за трима сериозни потенциални инвеститори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. България
    #40

    Русия първо да си плати дълговете, да изплати компенсации на България за въоръжена агресия, военни престъпления и колонизация от странана Русия, и да се научи да изнася Електричество.Съд и затвор за Румен Овчо.

  2. РЕ
    #39

    Продавай ! Те са свикнали на това.

  3. BLUEBIRD
    #38

    залъгваха с Дунав мост2, и тогавашното правителство хвърли огромен ресурс, за да натресе на Румъния нещо, което румънците не искаха.Този ресурс щеше да стигне за 2 връзки/до чехия и австрия/ с нефта и газа от Северно море.Ама така стана, че Костов не оцени стратегическата ситуация правилно и усилията на бг-правителството отидоха нахалос.

  4. ВИКТОР
    #37

    Овчаров всъщност не е български министър,а руски и кагебиски агент на Путин в България,и работи не за българските интереси,а за руските,което това навсякаде по света се нарича национално предателство,като такива предатели се изпращат в затвора!

  5. .
    #36

    !

  6. ВИКТОР
    #35

    BLUEBIRD,Не говорете комунистическите Ви глупости! Мостът все още не е построен,следователно никакви ресурси не са хвърлени от правителството на Костов,и ако все пак се построи мостът,то той ще бъде с парите на ЕС! Не Ви ли стана ясно,че номенклатурата на БСП си е руска агентура в България,и работи изключително за руските интереси!

  7. to the Bird
    #34

    Нали тъй?

  8. Trichko
    #33

    Tajno mi e, che jiveia v darjava, chiito superministar e Rumen Ovcharov - podkupen, zavisim, nekompetenten i nesimpatichen.

  9. Reader
    #32

    В в-к Независимая газета излезе преди около месец статия от руски експерт за "Син поток". ТА предвиден да е ефективен при пренос на 15 млрд м3 газ в момента транзита е 5 млрд. Строежа от руска страна е излязъл около два пъти по скъп отколкото от турска.Изводът на експерта е че ГАЗПРОМ инвестира главно в тръбопроводи защото комисионните се вземат веднага, ане в нови находища от които ще има полза след около 10 - 15 години. И другата област в която напъват е смесените дружества /Топенерджи, Росукр... и т.н./ от където веднага се гепят парите.

  10. Вал Димитрович
    #31

    с арбитраж или без... Той е отговорен за маса енергийни безобразия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.