Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Газпром” отлага пускането на “Южен поток”

42 коментара
“Газпром” отлага пускането на “Южен поток”

Газопроводът “Южен поток” няма да заработи през 2013 г., както бе обещал през януари т.г. шефът на руския газов гигант “Газпром” Алексей Милер, наричайки срока реалистичен. Това ще стане поне две-три години по-късно, съобщи в петък руският вестник “Ведомости” в съвместното си издание с вестник “Файненшъл таймс”. В проекта за пренос на газ от Русия към Южна и Централна Европа участва и България.

В подготвения от “Газпром” проект на “Генерален план за развитие на газовия отрасъл до 2030 г.” пускането на “Южен поток” се премества във времето най-малко с две години и поетапното влизане в експлоатация отива към 2015-2024 г.

За първи път става известна и точната проектна мощност на тръбата – 31 млрд. куб. метра годишно.

Същевременно от плана става ясно, че и тръбопроводът през Северна Европа - “Северен поток”, с дължина 1200 километра по дъното на Балтийско море, ще бъде пуснат не през 2010 г., а най-рано – през 2011 г. Строителството на тази тръба още не е започнало, защото не е извършено съгласуването между заинтересованите страни.

“Северен поток” не среща одобрението на Балтийските републики и Полша, а в Западна Европа страховете са, че с тръбопровода зависимостта на региона от руски газ става опасна.

В проекта за Генерален план се прави уговорката, че работата по перспективните проекти, включително и по отношение на “Южен поток”, няма да се извършва на всяка цена, а на базата на външната и вътрешната пазарна конюнктура, държавната политика, динамиката на цените на металите и др.

Според “Ведомости” точният срок на пуска на “Южен поток” ще се определи след приключването на общата технико-икономическа обосновка, изготвена на базата на обосновките на страните участнички.

Срокът ще зависи и от успеха на преговорите за маршрута на тръбата, за обема на транспортирания газ през територията на страните участнички, а също за принципите на управление на дружеството, създадено за строителството и експлоатацията на газопровода, се казва още в Генералния план.

В документа отново няма оценка на стойността на проекта. По-рано “Газпром” оцени само морския участък от тръбата на 10 млрд. долара. Сухопътната част ще струва още толкова, каза през септември Паоло Скарони, президент на италианската компания “Ени”, която има 50% участие в проекта.

С всяка изминала година при запазване на еднакъв ръст на цените на металите и общата инфлация стойността на проекта се увеличава с 5-10 процента, пресмятат анализаторите. Според тях още отначало е било ясно, че посочените срокове за завършване на проекта са нереалистични. Като се отчита обемът на работата, строежът на такова съоръжение изисква 5-7 години.

За да пусне “Южен поток”, “Газпром” трябва да построи около 2400 км газопроводи на територията на Русия, се казва в проекта за Генерален план. Не се споменава от кои находища ще се подава газ, отбелязва “Ведомости”.

Предишните планове за пускането на “Южен поток” съвпадаха по отношение на сроковете с конкурентния тръбопровод “Набуко”, подкрепян стратегически от ЕС и САЩ, с планов капацитет 26-32 млрд. кубика газ от Средна Азия. Според анализаторите шансовете “Набуко” да се намести пръв на пазара на газ в Централна Европа нарастват и тогава “Газпром” ще трябва да преразгледа плановете си за натоварване на тръбата на “Южен поток”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ама разбира се
    #44

    Такива предпринимателЬства изискват много пари.А у руснаците ги има,но не чак до там.Има ги на приказка,приказвана у нас в Бг.Виж,у онези другите,дето им купуват енергопродуктите.О Йесть,те имат.Ще го видим и Нордстрьома.А не дай боже да плъзне пак рецесията от началото на 90-те.Тогава перспективите-през крив макарон.Както между впрочем практиката от преди 20-25. години,суветската практика.

  2. Аз
    #43

    Поредният великоруски балон изгърмя. Нашите другари, питаещи безгранична любов към Русия, са го знаели, но що пък да не вземат някоя рубла от господарите си, за да свърршат работата, докато са на власт...

  3. Пешо
    #42

    Гоцееее, кво стана с големия шлем бе селчо скапан?

  4. ММ
    #41

    ДА СИ ПРИЗНАЯТ . НЕ МОГАТ ДА ЗАПЪЛНЯТ ТРЪБАТА. ИКОНОМИЧЕСКИ НЕЕФЕКТИВЕН.

  5. Информиран
    #40

    писах в този блог, че проектът "Южен поток" (по мнение на сериозните руски анализатори) е опит за политически шантаж на Украйна. За подобен газопровод газ няма. Вече построеният "Син поток" работи с по-малко от половината зи мощност. Най-добре по всички тези въпроси прочетете доклада на Немцов и Милов

  6. mr.420
    #39

    I az tova kazvah.

  7. колев
    #38

    интресно в междуправителствения договор , който по искане на Русия е таен, има ли записани неустойки за България в случай че проекта се забави или не се изпълнява?аз не знам друг случай в който едно правителство да забрани на друго да информира гражданите си.

  8. МИ6
    #37

    Ами да.Нали това според тях е "управляване" на държава.Единствено и само пладнешки грабеж.Погледни им мутрите и им чуй приказките.За тези простаци съществува само далаверата,която пълни собствения им джоб.След тях ако ще и потоп.

  9. колев
    #36

    печалбата на България по думите на БСП специалистите ще идва от увеличените обеми на транзит в бъдеще, за сметка на това плащаме пазарни цени и се отказваме от изгоден за нас договор до 2011 . така че много е интересно как е защитен националния интерес в договора, т.е ако това което Русия обеяава не се случи кой ще компенсира щетите?

  10. Бате Славчо
    #35

    Какво може да се очаква от гЪзпром?:-))))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.