Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Газпром” пак поиска промяна на договора с България

26 коментара
“Газпром” пак поиска промяна на договора с България

С ново писмо, получено в четвъртък вечерта, “Газпром” продължава да настоява за понижаване на цените на транзитните такси, което на практика би повишило цените на природния газ за вътрешния пазар в България. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров (БСП) в петък по време на поискано от ОДС изслушване за енергийната стратегия на правителството. По-късно той уточни пред журналисти, че новото писмо не е обвързано с намаляване на газовите доставки.

Пред депутатите Овчаров заяви, че писмото на “Газпром” е междинна стъпка в посока гарантиране на националните интереси както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.

Стабилната тенденция за повишаване на цените на петрола, първичните петролни продукти и съответно на природния газ е един от фактите в подкрепа на строителството на втора атомна централа в страната, заяви още в отговор на парламентарно питане Румен Овчаров.

Трима кандидати за мажоритарни пакети от АЕЦ “Белене”

Министърът не пожела да влиза в подробности около избора на кандидат за изграждането и експлоатацията на АЕЦ “Белене” седмица преди отварянето на офертите. Той уточни само, че паралелно с работата по оценката на офертите на кандидатите ще протича и процедурата по изясняване на правната и организационна  форма на компанията оператор на бъдещата ядрена мощност, и избора на финансови партньори на държавата.

Според Овчаров най-добрият сигнал за икономическата ефективност на проекта е заявеното вече желание на три частни компании, да получат мажоритарно участие.

Цената на тока ще скочи след затварянето на ІІІ и ІV блок на АЕЦ “Козлодуй” в края тази година, каза Румен Овчаров, но отхвърли твърденията за двойно поскъпване.

Според него след затварянето на двата реактора България трябва да е по-внимателна с договорите си за износ на ток през 2007 - 2008 г., за да се гарантира първо вътрешното потребление. Той посочи, че режим на тока няма да има.

Овчаров недоволен от енергийната стратегия на предходния кабинет

През 2006 г. ще се актуализира енергийната стратегия на България, като се отчетат новите реалности на  регионалния и общия енергиен пазар на ЕС, както и очакваната актуализация на енергийната политика на съюза, каза още Овчаров.

Одобрената през 2002 г. енергийна стратегия  е била реализирана по изключително неправилен начин, оцени Овчаров. Тя предвиждаше създаване на конкуренция на енергийните пазари, за съжаление беше избрана политика, при която конкуренцията следваше и трябваше да се създаде във вътрешния енергиен пазар, отбеляза той.

“Топъл бюфет” за големите енергийни компании

Когато в цяла Европа се създава общоевропейски енергиен пазар, у нас се прие раздробяване на енергопроизводствените мощности, посочи Овчаров. Според него това е "мъртво родена" концепция, защото и държавата се е задължила с дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията от част от производителите на електроенергия.

Трябва да решим дали ще продължаваме да служим като "топъл бюфет" на големите чужди енергийни компании, които ще идват тук и ще закупуват енергийни обекти или ще задържим ролята си на сериозен играч в регионален мащаб, отбеляза Овчаров.

Силна зависимост от руски газ, петрол и ядрено гориво

След като в началото на януари започна дебатът за руския природен газ, който се превърна в общоевропейски дебат, в края на месеца ще започне дебат за АЕЦ "Белене", тъй като изтича срокът за избор на проектантите и изпълнителите на проекта, коментира пред журналисти лидерът на ОДС Петър Стоянов, който инициира питането към министър Овчаров.

Стоянов поиска ясен отговор за икономическата целесъобразност на АЕЦ "Белене" и с какво гориво ще работи тя. По-простият отговор е, че е по-лесно и по-евтино е да се внася руско ядрено гориво, както е с АЕЦ “Козлодуй”, но това, което изглежда по-евтино и по-просто днес, може да се окаже и по-скъпо, и по-сложно утре, подчерта Петър Стоянов.

Като постави и въпроса за петролопровода АМБО (Бургас-Вльора), той изтъкна огромната зависимост на България от вноса на руски петрол, руски газ и ядрено гориво. Това е проблем за почти всички европейски държави, но те мислят за алтернативни енергоизточници и това е много важна част от бъдещата стратегия на Европейския съюз, посочи Стоянов, според когото България трябва да се включи активно в този дебат.

Според лидера на ОДС е важно тези въпроси да бъдат изяснени сега, защото договорите в областта на енергетиката са обикновено дългосрочни и обвързват следващи правителства.

Работна група поема всички проекти за алтернативни енергоносители

В изявлението си министър Овчаров не показа безпокойство от зависимостта на България от руски енергийни източници. Той каза, че реалните алтернативи не са толкова много. Освен проекта "Набуко" за пренос на природен газ от Каспийския регион (Азербайджан и Иран) в процес на обсъждане е алтернативата за доставка на природен газ от Алжир, уточни той.

Основната стратегия на България е да не бъде заобиколена от реализираните около страната проекти и затова се създава обща работна група за алтернативните доставки. Според Овчаров, ако преди 8 години е имало такава група и ако са били обсъждани всички възможности, днес България не би била застрашена от заобикаляне от потоците природен газ.

Овчаров определи като “късогледа” политиката на българското правителство отпреди 8 години, тъй като газопроводът под Черно море от Русия към Турция, където отново става дума за пренос на руски газ, заобикалял България.

Диверсификацията на източниците и маршрутите им, както и утвърждаването на България като разпределителен център на енергоресурсите и износител на ток за Югоизточна Европа и ЕС, ще стане с реализацията на "Набуко", на нефтопроводите Бургас-Александруполис и Бургас - Вльора (АМБО) и енергийната инфраструктура по Коридор № 8. Другите стратегически проекти са газопроводът Дупница - Димитровград - Ниш, АЕЦ "Белене", новата ТЕЦ "Марица-Изток 1", както и междусистемните енергийни връзки с Македония и втората многосистемна връзка с Гърция, посочи Овчаров.

Той добави, че се анализира се и идейно предложение за изграждане на българското черноморско крайбрежие на регионален приемен терминал за втечнен газ, който да диверсифицира газовите доставки и да гарантира тяхната сигурност за България и страните от региона.

Петър Стоянов и депутатът от ОДС и лидер на Гергьовден Любен Дилов – син коментираха пред журналисти след изслушването, че отговорите на Овчаров са били чиновнически и шаблонни. Не стана ясно има ли готовност България да търси алтернативни енергийни доставчици, казаха те.

Стоянов изтъкна, че само преди три дни Съветът на Европа даде "зелена светлина" на проекта “Набуко” и това е много важна индикация за България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. potemkin
    #28

    Вашето мнение е абсурдно.Никоя община - в т.ч. и Ню-Йорк - няма капацитета да си обезпечи енергийна самостоятелност, но доколкото Русия е енергийното сърце на планетата, обвръзката с Русия, която за България е естествена и в икономически, и в народностен, и в политически план, ще бъде огромен плюс.Да живее СССР.

  2. Независимост
    #26

    Особено СеСеСеРските монополи.

  3. Попов
    #25

    Овчаров по-скоро ще се притесни ако има алтернативи на руските горива защото е съветска подлога - най-вероятно платена.Точно обратното - енергетиката трябва да се децентрализира: така всяка община ще оценява нуждите си и ще реализира малки проекти които ще им решават проблемите без намесата на куп некомпетентни държавни чиновници.Такива проекти се реализират обикновенно по схемата инвестиция срещу управление на обекта. Самите инсталации се изплащат бързо /за 2-3 години/ понеже са малки=ефективни

  4. obeserver
    #24

    Ако САЩ не бяха спасили задника на Рушия през Втората световна, сега рушнаците щяха да ги лаят на немски ;)

  5. симеон радев
    #23

    Пак нищо за енергийна ефективност,възобновяеми източници...Нова съветска АЕЦ им се иска на московските слуги!

  6. Pierre
    #21

    Pravi sega strategii kolkoto si iskash Lukoil ve4e go niama. Oshte edin podoben antikomunist i Belene niama da go ima barabar s Bulgargas.

  7. ООН
    #20

    Заплашва човешката цивилизация.

  8. Дядо
    #19

    Не се напрягайте с напразни усилия.Стратегията е стратегия на енергийната мафия.Тя определя условията,разпределя ресурсите,назначава кадрите,купува правителства,министри и най-важното пази статуквото доколкото може.Тук и Европа и Русия засега са безсилни.Не се хабете.

  9. деби
    #18

    Америкаците подхвърлиха атомната технология на съветски шпиони за да се случи вякой ден Чернобил! Братушките ни построиха АЕЦ Белене за да ни е топло. Приятел и враг в нужда се познават. Дружбата със СССР ни е нужна като водка. Да ви се намира малко виски? Thanks. Cheers!

  10. Вели
    #17

    Включително и сегашния студ!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.