Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Георги Касчиев: Аварията в АЕЦ "Козлодуй" не е безобидна

Късо съединение е причината за инцидента

10 коментара
Георги Касчиев

Техническият проблем, заради който защитата на VI блок на АЕЦ "Козлодуй" изключи мощността за четири часа в сряда, не е безобидн. Това обяви Георги Касчиев, експерт по ядрена енергетика, пред бТВ.

Броят на подобни режими е ограничен за живота на един реактор, всеки такъв режим намалява живота на реактора, посочи той.

Георги Касчиев критикува липсата на информация за инцидента.

"Вчера имаше информация за спирането на блока на страницата на АЕЦ, но нямаше никаква информация на страницата на Министерството на енергетиката и на Агенцията за ядрено регулиране. Това е крайно неправилна политика, най-добре е експертите да излязат и да обяснят", призова Касчиев.

Според него няма опасност за хората след аварийното спиране на АЕЦ "Козлодуй". Подобни инциденти е имало през 2012, 2013, 2015 и 2017 години.

Фактът, че не е имало допълнителни откази говори, че оборудването се поддържа в добър режим и че специалистите са се ориентирали къде е проблемът, каза Касчиев.

Той уточни още, че при подобни инциденти може да се проявяват някои скрити откази. Обърна внимание, че все пак инцидентът не е толкова невинен, заради температурния шок, който се получава.

"В таблетките с ядреното гориво температурата е 1200 градуса и заради температурната промяна може да възникнат пукнатини, а тези таблетки задържат радиоактивните продукти, но в такива условия може да излязат от тях и да се натрупат под обвивките, а от там да излязат в топлоносителя", обясни Касчиев.

Той допълни, че подобен тип инциденти са с ограничен брой за целия живот на реактора.

Мощностите на VI реактор на АЕЦ "Козлодуй" са възстановени на 87%, обяви зам.-директорът на атомната централа Александър Николов.

Той посочи, че късо съединение е причина за инцидента, който е в конвенционалната, а не в ядрената част на централата. Спирането заради проблем на това място се случва за първи път и са възможни различни причини за случилото се, каза още Николов.

За инцидента в сряда първо съобщи Българската независима енергийна борса. В съобщението беше посочено, че спирането на шести блок е станало в 13:50 часа в сряда. Причината е изключване на турбогенератор 10 на ЯЕБ №6 от сработване на електрическа защита на генератора.

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" беше включен отново в енергийната система на страната в 17:52 часа, съобщиха от централата.

Това е станало след като са били отстранени причините, довели до изключването на блока. Извършени са необходимите проверки, които потвърждават, че всички системи и съоръжения на блока работят нормално.

Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" работи с пълно натоварване на мощността.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #10

    Ядрената енергетика крие големи рискове с непредвидими последици и ако се замени с ВЕИ е най-добре ! Не случайно Германия вече го направи !

  2. marij
    #9

    При непрекъснати опасности, защо ни е нова ядрена централа - за да могат политиците да трупат пари от продажбата на ток на други страни, платен с нашите пари за построяването на централата ли??? Германия и други европейски страни излизат от ядрената енергия, защо ли???

  3. Естествено
    #8
    Отговор на коментар #6

    Подозирам, че и честите прекъсвания на тока имат същата цел.

  4. Bлaдo
    #7
    Отговор на коментар #6

    ...обаче за лош късмет на бЭлЭнците баш сега се подпали и си затри екипажа поредната руска ядрена пАдводница. И аз не съм много по конспирациите, обаче и на подводницата (както и в Козлодуй) всичко се е случило след ... "невинно" късо съединение, "което нЭма нищо общо с реактора" ;-))) ... Ха сега де - защо ни е сами да си активираме ядрената бомба, която руските некадърници са пробутали на нашите комуно-"енергетици"?

  5. Десен бесен
    #6

    Не ми се влиза в конспирации,но ми е странно как точно когато пуснаха обявата за инвестицонно намерение във вестника на ЕС, почнаха пожари в МИ2 и авария в АЕЦ Козлодуй. Дали не е за да ни покажат как всичко се скапва и без Белене ще седим "на тъмно".

  6. Лизи Гугуткова
    #5

    ПРОДЪЛЖЕНИЕ:
    Подобно на Чернобилската авария десетина години по-късно, официалната социнформационна машина тогава подхвърля данни за незначителни разрушения и няколко жертви.
    Спасителят Георги Тодоров е първият, който се мъчи да открие истината.
    Неговият списък на загиналите стига до 120. Опитът му да го разтръби, чрез медиите се оказва мисия невъзможна. Стотиците жертви са скрити в мъглявите съобщения за неизвестен брой спасени, оцелели или само пострадали.
    Истината се оказва много по-жестока от

  7. Лизи Гугуткова
    #4

    На 4-ти март 1977 година земята под планината Вранча в Румъния се разтресе с магнитуд 7.6 по скалата на Рихтер.
    Н
    ай-засегнат е град Свищов, където два жилищни блока рухват и погребват обитателите си. Над 120 души намират смъртта си само там в руините. Най-черният петък за Свищов започва точно в 21:24 часа. Сеизмичната вълна тръгва двайсетина секунди по-рано от епицентъра във Вранча и безшумно и коварно раздвижва земята под града.
    Бедствието от 7,6 степен по скалата на Рихтер трае по-малко от минута,

  8. Доналд Дък
    #3

    Последиците от всяка авария в атомна централа са в Теорията на неизвестността.

  9. Лизи Гугуткова
    #2

    БЕЛЕ-НЕ! Там е сеизмична зона.Колко българи загинаха от земетресението. Защо там има гьол!? Защото БЕТОНА НА БЛОКА СЕ НАПУКА в тинята!

  10. Коментарът е изтрит в 10:46 на 4 юли 2019 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.