Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ и ДПС елиминираха конкуренцията на "Хюндай" от проекта за нови ядрени реактори

13 коментара
Пети блок на АЕЦ "Кзлодуй"

ГЕРБ, ДПС и ИТН превърнаха в петък процедурата по избор на изпълнител на проекта за строителството на новите два ядрени енергоблока на АЕЦ "Козлодуй" в състезание с един кон.

 

След три часа дебати и остри словесни сблъсъци ГЕРБ-ДПС се наложиха над ПП-ДБ и бе прието решение ядрената централа да преговаря единствено с корейската "Хюндай инженеринг" за строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на 7-ми и 8-ми блок на площадката на "АЕЦ Козлодуй". Преговорите трябва да приключат до 15 април.

 

Решението събра 112 гласа "за" от ГЕРБ, ДПС и ИТН, а 29 бяха "против" от ПП-ДБ и БСП. Други 82 депутати гласуваха "въздържал се" от ПП-ДБ и "Възраждане".

 

Алтернативното предложение на ПП-ДБ беше за удължаване на срока за преговори и включването на още един участник - американската компания "Бехтел", с която "Уестингхаус" работи в Чехия и Полша.

 

Предложението целеше да се създадат условия за реална конкуренция, което може да намали цената на проекта.

 

В двете алтернативни предложения е записано най-малко 30% от дейностите да бъдат извършени от български компании. Сроковете за изграждане на двата блока са 60 месеца и 54 месеца, съответно за 7-ми и 8-ми блок.

 

Предложението на ПП-ДБ за преговори с поне две компании се основаваше на доклад, базиран на оценителната комисия от енергийното министерство. Отделно има изпратено писмо от американската компания "Уестингхаус", по чиято технология ще бъдат изградени двата нови реактора АР-1000.

 

Ах, тези ядрени специалисти

 

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков разкритикува новото "ядрено" мнозинство в парламента за вземане на решение, което е срещу обществения интерес и носи "огромен риск да не се постигне най-добрата цена".

 

"ГЕРБ, ДПС и ИТН гласуваха заедно да премахнат конкуренцията в потенциалния строител за новите мощности в АЕЦ "Козлодуй". Какво означава реално това? Означава, че тези "енергетици" в залата, които имат пълната експертиза, които са атомни енергетици, предполагам, решиха, че само една фирма може да строи", каза Петков.

 

Той каза, че вдига "червен флаг" заради решението. "Парламентът не е институцията, която трябва да избира фирмите изпълнители, а трябва да прокарва закони. Няма как да допуснем да има в останалите преговори някаква възможност ГЕРБ и ДПС да имат мнозинство и в регулаторите, и в службите, няма как", коментира той.

 

Делян Добрев (ГЕРБ) и Станислав Анастасов (ДПС) обвиниха коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България", че месеци наред е опитвала да саботира процеса по избор на изпълнител. По думите на Добрев ПП-ДБ и "Възраждане" са си подавали топката, за да се забави реализацията на този стратегически проект.

 

Станислав Анастасов (ДПС) стигна до извода след гласуването, че "Борисов и Пеевски движат евроатлантическите проекти у нас".

 

"Представителят на "Продължаваме промяната - Демократична България" в борда на дружеството - Свилен Спасов, открито лобираше за китайски фирми. Да не говорим, че определени политически фигури се опитваха да упражняват натиск за удължаване на сроковете, за да може китайците да подават още и още документи. ПП-ДБ доказаха къде са и какви са с гласуването си ", добави депутатът от ДПС.

 

"Народното събрание ще престъпи принципа на разделение на властите и ще влезе в роля, която е отредена за изпълнителната власт. Едно решение, което щеше да бъде взето от министерството на енергетиката, сега се политизира и става повод за днешния дебат и това не е прецедент", каза Радослав Рибарски от ПП-ДБ.

 

"ГЕРБ и ДПС се опитват да изпреварят времето и естествения ход на процеса и да демонстрират надмощие. Вживяват се в ролята на ядрени специалисти, а това е излишно", допълни Рибарски.

 

Състезание с един кон

 

Според депутата от "Възраждане" Стоян Таслаков "едните се опитват да играят с един кон в състезанието, а другите се опитват да вкарат и куц кон в него."

 

Според Борислав Гуцанов от БСП целият проект представлява "дългосрочна корупционна черна дупка", като започна да намеква, че избраната технология за строежа не е безопасна. БСП винаги е поддържала строежа на АЕЦ "Белене" с два руски ядрени реактора, който погълна над милиард лева и остана в историята като "корупционния гьол'.

 

Съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов на свой ред трябваше да отговаря на обвиненията на "Възраждане", че брат му Антон Иванов бил ядрен инженер, което трябва да означава, че депутатът е лично заинтересуван от проекта.

 

"Правилният начин е да кажем, че той има брат депутат и това леко в момента му създава проблем. Призовавам всеки заинтересован, който твърди нещо, да сезира съответните институции, за да се изясни дали е имало някакво лобиране или това, че някой е на мястото си, което отговаря на професионалната му квалификация, е някакъв проблем. Готов съм да съдействам за всякакви проверки", каза Христо Иванов.

 

По време на дебата ИТН и "Възраждане" се караха коя партия се е превърнала в патерица на ГЕРБ.

 

Преговорите

 

Още преди седмица Делян Добрев, който е шеф на енергийната комисия, обяви, че "Хюндай" е единствената компания, изпълняваща условията да строи ядрените реактори. Потенциалният главен изпълнител на проекта трябва да влезе в консорциум с американската "Уестингхаус", по чиято технология AP-1000 ще се строят реакторите.

Документи подадоха американските "Бехтел" и "Флуор", корейската "Хюндай", китайската CNNC и още една китайска компания.

Делян Добрев обясни, че от всички кандидати на изискванията е отговаряла само "Хюндай". Изискванията на проектната компания бяха да имат задълбочени познания и опит в проектиране, изграждане, доставка и въвеждане в експлоатация на ядрени блокове. Те трябва да са построили и пуснали поне два ядрени блока, както и в последните пет години – 2018-2022 г. да имат нетна печалба и оборот над 6 млрд. щатски долара.

Добрев разказа преди седмица, че американските компании "Бехтел" и "Флуор" са кандидатствали не директно, а със свои дъщерни фирми, които не са покривали техническите и финансовите изисквания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. magda.shishkova
    #13

    Не бива да се правят експерименти с АЕЦ Козлодуй. АЕЦ-ът е проектиран от Россатом, строителните работи са изпълнени от ДО" Промишлено строителство" и подизпълнители под надзор от руските специалисти. Россатом има всички данни от проучванията и аварии ако са се появили. После те извозваха отработеното гориво. Нормално е те да монтират новите блокове, ще бъде много по сигурно. Чехите се отказаха от Уестингхаус. На всяка нова фирма за проучване ще са им необходими от 6м.до 1г. Въпросът е да разчитаме на вече доказаното или да експериментираме по толкова сериозен въпрос.

  2. John Doe
    #12
    Отговор на коментар #5

    Има логика в това, което казваш. Но тя не изключва и класически рушвет заедно с прокарване на руските интереси.

  3. John Doe
    #11

    Борисов, Пеевски и Доган така обичат - да залагат на конни съзтезания с един кон. Ако в България имаше ДАНС, а не пробити мижитурки с корупционни зависимости от Путин, вече щеше да се знае точно какъв е бил рушвета за тези тримцата за да елиминират Бехтел от надпреварата.

  4. Антон
    #10
    Отговор на коментар #9

    Рушвети има навсякъде и знаем за тях, защото ги хващат и съдят...дълга тема е...
    Писал съм "няма как", защото: двамата дебели са силно надценявани и са "голямата работа" само сред простолюдието, което ги гледа със зяпнала уста и цъка с език...
    Голяма работа са само у нас; не са международни "играчи" за каквито се представят по коридорите и има кой да им вярва.....
    Няма как многомилиарден проект със САЩ и ЕС участие, да дава пари под масата на Прасе с наблюдавани финанси.

  5. Калико Джо
    #9
    Отговор на коментар #5

    Кой ти каза, че корейците на използват рушвети в бизнеса си? През 2017 г. шефът на Самсунг беше хванат и осъден, че е платил на тогавашния президент на страната за да получи благоприятно бизнес решение. Президентът си отиде, но следващия го помилва. В класацията по корупция, Корея е 33, след повечето западноевропейски държави и САЩ. България е 72 от 180 страни (https://www.transparency.org/en/cpi/2022), а най-добре е Дания, а последна Сомалия.

  6. кривак
    #8

    До каквото са се докопали гербер@стите бял ден не е видяло.

  7. Ощавен маркиз
    #7
    Отговор на коментар #5

    Тони, ти си прав! РушПЕТОпутните мушмороци продължават да "СА конвергират" со ЗЛОТО Путь.ле. И що пък не - ТЕ са му изцЕло в РУБЛЬО-ГИБРИДНИТЕ РУКИ... хО-ХО-ХО. Докага ше се праиме, ЧЕ НЕ ЗНАЕМЕ, К.О.йИИИИ са задунайковските ПОСТКОМУНДЕР-чинге-МУТРО-ОЛИГО лапа-ДЖИЙКОВЬЦИ по Нашата ЕС-атлантска Татковина????

  8. Quo
    #6

    https://www.youtube.com/watch?v=lDTf49c_0vA ГЕРБ и ДПС се мобилизират за своето решение срещу това на ПП-ДБ.

  9. Антон
    #5
    Отговор на коментар #4

    Не е. От корейците няма как да вземат рушвет. Работата е доста по-дебела - да се клати лодката с всички средства и по всякакъв начин, което, някъде наричат руско влияние.... Намерението на правителството е да се строи с държавни гаранции... Когато няма конкурс, ще има обжалване... при посочен а не избран изпълнител, ЕС ще го приеме за скрита държавна помощ....и така, ще се проточи доооо..... От което пък, печели онуй на изток; руското влияние не е мит или художествена измислица.....

  10. John Doe
    #4

    Традиционните мазачи на филии Бойко и Шиши са изкопчили рушвет от Хюндай и това обяснява защо толкова усърдно им разчистват пътя от конкуренни. В азиатско-тихоокеанския регион даването на рушвет се счита нормално и двамата търбуси не са пропуснали шанса да "захлебят".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.