Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Необратими, но осъществими" стават VІІ и VІІІ блок на "Козлодуй"

Обсъждаме със САЩ, Франция и Швеция решения за ядрените ни отпадъци

14 коментара
Междуправителствено споразумение за сътрудничество на България и САЩ в сферата на ядрената енергетика ще бъде подписано до месец, обяви в четвъртък министърът на енергетиката Румен Радев. Сн. Mediapool

След като миналата седмица бе обявена процедура за избор на строител на новите VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй", са предприети следващите стъпки по реализацията на проекта, с които той да стане "необратим, но осъществим", по думите на министъра на енергетиката Румен Радев.

Взето е решение да започне процедура за оценка на въздействието върху околната среда на VІІІ блок. В момента с такава разполага само проектът за VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй", но намеренията на правителството са да се изгради още един реактор на одобрената и от Агенцията за ядрено регулиране площадка за новата ядрено мощност.

Това обяви Радев Радев по време на започналата в четвъртък двудневна международна ядрена конференция, организирана от Българския енергиен и минен форум.

Той припомни, че до 2 февруари се очакват заявленията за интерес от кандидатите да строят новата ядрена мощност, както и одобрения от парламента график за изграждане на двата реактора, първият от които трябва да заработи през 2034 г., а другият – в рамките на две-три години след това.

Неформален интерес от пет компании

Директорът на АЕЦ "Козлодуй", която е акционер в проектната компания за новите блокове -  Валентин Николов обяви, че към момента има проявен неформален интерес да станат партньори на американската компания "Уестингхаус", която ще осигури технологията AP-1000. Предвижда се да се сформира консорциум между "Уестингхаус" и бъдещия строител, с който проектната компания "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности" да подпише договор за изграждането на реакторите за фиксиран срок и фиксирана цена. Неофицилани разговори са водени с американската компания "Бехтел", с която американците работят по проектите за AP-1000 в Полша и Чехия, корейската "Хюндай", с която също "Уестингхаус" си партнира. Като други потенциални кандидати се разглеждат китайската CNNC, френската "Електрисите де Франс", както и също американската "Флуор", която е собственик на компанията "НюСкейл", разработваща малки модулни реактори. Те също са проявили неформален интерес. Предстои обаче да се види кой от тях ще подаде официално заявление за интерес и на тази база ще се състави кратка листа от потенциални строители. Те ще бъдат поканени да подадат обвързващи оферти.

Сеизмологична и екооценки и анализи на инфраструктура

"Това са стъпките, които ще направят проекта необратим, но също така и осъществим", заяви Румен Радев. Той допълни, че има създаден управителен комитет за проекта, който ежеседмично докладва какво се е свършило по проекта. Оценява се и капацитетът на пътищата, на пристанището на ядрената централа, наличната енергийна инфраструктура, която би могла да се използва за намаляване на цената на ядрения проект. Министърът обяви, че с Националната компания "Железопътна инфраструктура" дори се обсъжда и построяването на жп линия до самия град Козлодуй.

Ще се направи и сеизмологични проучване на одобрената вече от ядрения регулатор площадка в АЕЦ "Козлодуй" за новите блокове, каза Николов. По думите му се оценява и необходимостта от допълнителна инфраструктура, заради намерението на избраната за VІІ блок площадка да се изгради и втори реактор.

От всички тези анализи ще зависи и ориентировъчната цена на новата ядрена мощност. Каква ще е тя ще стане ясно в началото на март, когато "Уестингхаус" ще приключи предварителната икономическа и техническа оценка на проекта, който ще даде и стойността му, както и какви ще разходите за функционирането ѝ и цената на тока. Същинската калкулация обаче ще дойде след подписването на договора с "Уестингхаус" и избрания строител, които ще направят инженерингов доклад с конкретната цена на един или два блока.

Възможно е експортно кредитиране

Относно осигуряването на финансирането за новия ядрен проект Валентин Николов коментира, че освен вноската от 1.5 млрд. лв. от "Булгарския енергиен холдинг" като собственик на ядрената централа в проектната компания, ще започне структурирането на бъдещи заеми, за каквито в бюджета е осигурена държавна гаранция.

Планира се прилагането на стандартната формула за 30 процента собствен капитал на проектната компания, а останалото да са заеми.

От компаниите, които ще се включат в строежа като доставчици, може да се иска да осигурят експортно кредитиране за техните технологии или услуги, което да се прибави към финансирането на проекта. Това би могло да стане през американската "Ексимбанк" например, каза Николов.

Правителството разглежда като възможност за финансиране на новите реактори и приходите от евентуална сделка с Украйна за продажба на оборудването за прекратения проект за АЕЦ "Белене". То е оценено на около 1-1.2 млрд. евро. Оказа се, че Украйна има интерес и към проектната документация за АЕЦ "Белене", на която също е направена оценка от около 300 млн. евро, според неофициални източници на Mediapool.

Не се знае обаче кога ще се финализира тази сделка, тъй като защитаващата се от военната агресия на Русия Украйна няма свежи пари и очаква финансиране от партньорите си.

Интересът на Украйна отново бе потвърден по-рано в четвъртък от украинския министър на енергетиката Герман Галушченко. В интервю за Ройтерс той коментира, че графикът за строеж на четири нови реактора в АЕЦ "Хмелницка" - два по технологията AP-1000 и два с беленското оборудване, е агресивен. Плановете се да започне работа по четирите проекта през лятото или есента на 2024 г. 

Румен Радев отбеляза пред участниците в конференцията, че трябва да се прави разлика между площадката за строеж на АЕЦ "Белене" и прекратения проект за ядрена централа. "Площадката е важен актив и се обмисля развитието ѝ и със сигурност ще се използва", заяви енергийният министър.

Програма за алтернативно преработване на ядрените отпадъци

Той информира още, че България разработва активно програма за алтернативно преработване на отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" и проучва технологии на САЩ, Франция и Швеция.

Исторически АЕЦ "Козлодуй" изнася тези отпадъци за преработка в Русия, за което си плаща по силата на договор с руската ТВЕЛ. Като извозваните до 1989 г. не подлежат на връщане обратно в България, но следващите преработени и остъклени високо радиоактивни отпадъци би трявало да се връщат за съхранение у нас, но това още не се случва.

Обменът на информация за проекти за преработка и съхранение на високо радиоактивните отпадъци ще е част от междуправителственото споразумение за сътрудничество на България и САЩ в сферата на ядрената енергетика, което ще се подпише до месец. То получи зелена светлина от Министерския съвет на заседанието му в четвъртък.

На негова база всъщност ще се реализира проектът за изграждане на VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй". Също така ще се сътрудничи в обмена на информация и развитието на кадри за ядрената енергетика, включително проект за преработка и съхранение на високо радиоактивни отпадъци.

Подобни планове, но с Франция, имаше предишният служебен енергиен министър Росен Христов. Френската компания "Фраматом" дори обяви, че би могла да рециклира българското отработено ядрено гориво, защото разполога с такива технологии. Тя също така прояви интерес да доставя оборудване и за новите VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй".

Сега Радев каза, че остава опцията за проучване и на френските технологии за преработка на вече използваното ядрено гориво в работата на V и VІ блок на ядрената ни централа. Също така се разговаря и с Швеция, като остава отворена вратата и за опит на други държави, обясни той.

Решаването на проблемът с радиоактивните отпадъци е обект и проекта за актуализация на стратегияга в тази сфера и вероятно въпросът отново ще се дискутира при одобряването ѝ от правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kalkulusial Poludisial
    #14

    "...дори се обсъжда и построяването на жп линия до самия град Козлодуй." Стига бе, това защо? Нали може целия товаропоток да се придвижи с "Вили Бец", метрополитена, ферарита, автобуси и електро-тротинетки?!

  2. Един препатил
    #13

    Не е зле да се знае, че и сега радиоактивни отпадъци, включително и от АЕЦ "Козлодуй" се преработват и съхраняват в България от ДП "Радиоактивни отпадъци".

  3. rusonefil
    #12

    Лелеей кво ниско ниво матрял се събрал тук. Питам се само ватници или умнокрасиви? Или и двете в биологична и духовна връзка?

  4. rusonefil
    #11
    Отговор на коментар #3

    А като като те будалкаха колко била евтина ядрената енергия що не сесети за това? Или мисленето не ти е любимо занимание?

  5. rusonefil
    #10
    Отговор на коментар #4

    Вaтник, а защо някой да е длъжен да съхранява нашия боклук? Руска кръв имаш ли, че мисленето ти тaкова...

  6. rusonefil
    #9
    Отговор на коментар #7

    Ха ха аз пък си мислех, че е проблемът е да не взимаме горивото от Русия, не кой преработвал отпадъка, който можем да съхраняваме и ние. Но в умтокрасив сайт какви ли не нови неща се "научават".....

  7. rusonefil
    #8

    Ало мисиркака, ти български език къде учи?

  8. Име1234
    #7

    В момента България плаща на руска компания да съхранява отработено ни гориво. Ако не намерим решение ще плащаме непрекъснато. Да можем да преработване и съхраняване сами горивото е задължително, ако искаме да развиваме ядрена енергетика.

  9. Калико Джо
    #6
    Отговор на коментар #4

    Откъде-накъде машите отпадъци ще отиват в друга страна? Площадката ще си е за нашите собствени отпадъци (ето защо ядрената енергия не е чак толкова "зелена"). Но нали не искаме да зависими от трети вражески страни, ще затворим цикъла с горивото у нас.

  10. Стилиян
    #5

    Валентин Николов не шеф на БЕХ. Поне това можеше да проверят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.